Peki siz Adornonun dusuncesini nasil degerlendiriyorsunuz?

Adorno marksizmin otesinde kapitalizmin iktisadi yonunun yaninda sosyal alandada gelistigini vurguluyor. Bircok sanat urununun (sineme muzik...) endustrilestigini soyluyor. Ornegin bir calan sarkida herkesin o sarkida kendinden bir parca bulmasini bile buna bagliyor.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Normaldir. Kapitalizm sömürü düzenidir. Tüketim toplumu oluşturur ve tuketicilecek şeyleri kendi belirler. Üstelik en büyük ozelligide tüketime sunduğu metanin aslında ihtiyaç olmamasına rağmen tukettirmesidir.

Tüketim demiş miydim? :)

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• müzikle ilgili katılmıyorum ama sinema gerçekten endüstrileşti. bakıyorsun türk filmlerine çoğu komik olmayan komedi, duygusal olmayan aşk filmi, komik olan korku filmi. hollywood dan çıkan da işte yılda çekilen orijinal film sayısı 1 elin parmaklarını geçmiyor

1|0
    0|0
    • 1ay

Aslinda konuyu arastirirsaniz muziginde endustrilestigini farkedersiniz. Amerika ve Turk filmlerine hatta dunyadaki tum filmlere bakarsak birbirine benzer ayni sonucu veren seyler oldugunu farkediyoruz maalesef ama hâla izlemeye devam.

• 1ay

Güzel orijinal ürünler çıkıyor sinemada. Müzik pop müzik olarak haklısınız

• Skrm Adornuyu ya bizim götümüze yılan kaçmış burda ☺️

0|0
    0|0
  • Adam haklı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hakkaten Marksizm ötesindeymis. Bana nedense çok pimprikliymis gibi geldi. Ama doğruluk payı da olabilir.

1|0
    0|0
    • 1ay

Bence kapitalizmin sosyal yonunu degerlendirmesi muthis bir sey bu muzik ornegi aslinda cok genis capli bir ornek detaylica yazmadim usendim biraz. Aslinda burada populer kulturun insanlara tepeden dayatilmasini elestiriyor.

• 1ay

Televizyonlar ve televizyon programlari aslında bunun birer örneği değil mi?

• 1ay

kesinlikle haklisiniz televizyon programlari hele ki

• Yuzde yuz haksiz

1|0
    0|0
Yükleniyor...