Kitap okumayan insanlardan nefret ediyorum. Peki ya siz?

Dikkat ettiyseniz kitap okumayan insanlar iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Bakış açıları sığ oluyor. Aynı zamanda çoğu şeyden bir haber yaşıyor. Ve hepsinin genel problemi ; hiçbir şey bilmeden çok fazla konuşmak. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
1ay İşte tam bundan bahsediyorum. Kitap okumayan insanın karşısında ne görüş belirtebiliyorsun. Ne fikrinş söyleyebiliyorsun. Adam akıllı tartışamıyorsun bile. Çoğu kişi de burada bunu kanıtladı. Tezimi çürütmediğiniz için teşekkür ederim. İyi akşamlar.

0|0
20|41

En İyi Erkek Görüşü

• Okursa kendine okumazsa kendine. Nefret etmem. aklıma bir söz geldi:
    "Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku!"
    Francis Bacon

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• kesinlikle katılıyorum çok fark ediliyor kendimde bile bir süre okuyamadıktan sonra elime kitap alıp okumaya başladığımda birşeylerin fark ettiğini hissediyorum.

1|0
    0|1
    • 1ay

Ben de ilk önce kendimde gözlemledim bu durumu. Daha sonra etrafımda kitap okumayan kişileri inceledim onların da farklı olmadığını gördüm.

Erkekler Ne Diyor 40

• Kitap okumak güzel bir şeydir ama bu insanı değerli ya da değersiz kılmaz. Cehalette kitapla değil düşünceyle ilişkili bir konudur, yani birkaç roman ya da birkaç makele hiçkimsenin cehaletini almaz. Okumak güzel bir şeydir ama okumayanlarında cahil olduklarını söylemek biraz tuhaf olur.

1|1
    0|0
  • Evet okumuyorum ! Müzik de dinlemiyorum, film de izlemiyorum sizlerin gözünde yobaz, bağnaz olabilir ama rabbimin gözünde değerli bir itaatkar kulu olmanın verdiği haz ile günlerimi namaz kılarak kah vaaz dinleyerek geçirerek bu besiretli ruh haliyetinden bir nebze uzaklaşmaya çalışan bir insanım.

Evet batılı rönesansçıların bu icatlarını kendi müslüman ülke toprağında icat etmiyorum diye, ilahi dinliyorum diye sizler gözünde bir hiçim ama rabbimin gözünde ona tapan onun yolunda gözünü kırpmadan cihat edecek bir çılgın mücahidim evet ben kitap okumayan, onlardan irrite olan bir islam aşığıyım vurun hadi ne duruyorsunuz , allah'a ısmarladık demek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz.

1|2
    0|0
    • 1ay

Ben inancı olana bişey demedim. Kendim de inançlı bir insanım. Edebiyat sadece batılı yazarlardan oluşmuyor bilgin olsun.

• Kitap okumak elbette önemli ama sadece kitap ile sınırlı kalmak ne kadar mantıklı?

Kitap ; %3 kültür arttırır ve kelime hazneyi geliştirir. Peki ya resim? peki ya sinema? peki ya sosyal faaliyetler ve sosyal ortamlar? peki ya müzik? ( eminim burada tereddüt ettin ama öyle değil) peki ya tiyatro? Bence , nefret edecek kadar sorun edecek bir şey yok. Kitap okumaz, gazete okur, dergi okur önemli olan bir şeyler ile uğraştığı. Her şey kitap değil adam kitap okumaz, dergi okumaz ama bir yerden araştırır ve öğrenir kelimelerin anlamlarını yutar gider gazetelerin bulmacalarını çözer. Bu böyledir.

Bence genelleme yapma.

1|1
    0|0
    • 1ay

Bence kitap bir insanın konuşabilmesi, kendini ifade edebilmesi, fikirlerini dile getirebilmesi için önemlidir. İstediği kadar müzik dinlesin ne fayda? Temel kitapla başlıyor bence.

• 1ay

Şöyle ifade edeyim sana ; Kitap okumak işe özgüven gelişir mi? çok az bir oranda evet. Peki bir kişi sosyal ortama girip bununla beraber başka araştırmalar yapıyorsa? Tarih, felsefi vs? Bak kitap demiyorum araştırma her tür olur otomotiv, sanayi, sanat, alfabeler , kazı çalışmaları vs? Hem neden sadece " müzik" kısmına takıldın anlamış değilim o kadar örnekten sadece müziği mi çıkardın?

• Aşırı saçmalamışsın.

3|1
    1|1
  • insanlardan nefet etmek için bir çok neden vardır, aslında dahada önemli olan insanın kendini yetiştirmesidir. . insan elbette okumaya kendini bu anlamda geliştirmesi önemlidir. . ne kadar kitap okuduğun değil ne kadar öğrendiğin kendini eğitmene yardımcı olacaktır. . ama günümüzde kitap okumak yerine gözlerini ekrana kilitlenmiş insanları gördükçe durumum ne kadar acı bir tarafı olduğunu görüyoruz aslında

1|0
    0|0
  • Bak canım her kitap okuyan bilgili alim olmadığı gibi okumayanda cahil olmuyor ben hayatımda kitap okumadım bu sana benim cahil olduğumu gösteriyorsa çamurun kendi eline bulaştığından emin olman gerekir çünkü başkasına atarken ilk senin elin kirlenecek

0|0
    1|0
  • Kitap okuyan insan daha cok dusunur, bilgi sahibi olur elestirel dusuncesi gelisir , kendini daha iyi ifade eder kelime haznesi gelisir, yenilenmeye acik olur bos konusmalardan kacinir, nokta yerlere deginir

1|1
    0|0
  • Genelleme içine sokman yanlış. Sürekli kitap okuyup da aptal aptal konuşan o kadar kişi tanıyorum ki.

1|1
    0|0
    • 1ay

bir kitap okumak var bir de kitap okumak var. Dikkat ediyorum çoğu kişi popüler kültürün etkisiyle oluşmuş sadece para kazanmak amacıyla yazılmış kitapları okuyor. Bu tarz kitaplar insana hiçbir şey katmıyor.

• 1ay

Starbucks' ta oturup kitap okuma var veya okuyormuş gibi yapma bunu yapana kadar bilmediği şeyleri araştırıp öğrense daha da faydalı olabilir kanaatindeyim.

• Ben etmiyorumm.. ama cok kitap okuyan insanlarin konusmalarina kendilerini ifade edis sekillerine hayranim..

1|0
    0|0
  • haklısın ama öyle yetiştiriyorlar genelde. çoğu kişi kitap okuyan kişilerin içine kapanık, asosyal ve çekingen olduğunu düşünür mesela

1|0
    0|0
    • 1ay

Geleneksel düşünce yapısı

• 1ay

aslında toplum okumaya yöneltiyor ya en azından yaşı büyük olanlar. hani hep oku dediler bana hiç neden okuyorsun diyen olmadı. kendi açımdan konuşuyorum tabii

• 1ay

Geleneksel düşünce yapısının oluşmasına etken olduğunu söylemek istemiştim :)

• öyle ama ortadoğuda yaşadığını unutuyorsun. yazıya karşı alerjisi var bu insanların. üstelik eğitimlisi de çok farklı değil.

1|0
    0|0
    • 1ay

Haklısın. Bir örnek geçti aklımdan fakat o da ayrı bir polemik doğurur. Söylememek en iyisi.

• Ben kitap okumuyorum. Simdi beni tanimadan sevmiosun yani? Ayrıca kendimi de iyi ifade ediyorum. Diğer bir husus kafam doktora yapmiş gibidir ;)

1|0
    0|0
  • zorla okutamazsınki hem kitap okumaktan önce daha neler var ki insanoğlu bunları es geçmiş

2|1
    0|0
  • Egoist kokusu alıyorum

2|1
    0|0
  • Kitap okumayanları nefret ederek adam yerine koymalıyım. Nefret edince kendilerini bir bok sanıyorlar. Acıyalım onlara ve bunu yüzlerine söyleyelim.

1|0
    1|1
  • kitap okumakla alakali olarak degiskenlik gosteren bir durum bu bakis acilarinin sig olmasi filan. ben icinde kitap okuma istegi olmayan, simdiye kadar da cok fazla kitap okumamis biriydim. ama iki kelimeyi bir araya getiremeyen insan da olmadim.

son 1 haftadir icimde kitap okuma, biseyler ogrenme, merak duygusu olustu ve simdi kitap okumaya basladim filan. ama kitap okumadan once de oyle kendimden "nefret ettirecek" kadar sig dusuncelerim yoktu acikcasi.

ama genel olarak kitap okumayan insanlarin cogunlugunun kultursuz oldugunu ben de soyleyebilirim, evet

0|0
    0|0
  • Kitap okuyunca maşallah zekan yükselmiş çok bilgilenmişsin. Huyların karakterin de değişmiş. Bilen de konuşuyor bilmeyen de. Tek ihtimal dinleyicinin bu ayrımı farkedebilmesinde. Sen kitap okudukça herkesi kusurlu görmeye çalışacaksın bu durumda sen kusursuz olacaksın. aferin sana güzel taktik 😂

0|0
    0|0
  • boynunu kırasım geliyor

1|0
    0|0
  • Sonuna kadar katılıyorum bu ülkenin dusunen beyinlere ihtiyacı var artık ot gibi yaşayanlara değil

1|0
    0|0
  • Bende bu konuda sana katılıyorum

1|0
    0|0
  • Cahiller hepsi olmasada çoğu

1|0
    0|0
  • dinlemeyi biliyorsa sıkıntı yok bence

1|0
    0|0
    • 1ay

Konuşmayı da bilmek lazım. Kendini ifade edemedikten sonra dinlesen ne yazar

• 1ay

Özgüvenle alakası yok bunun. Özgüven dolu olup çok boş konuşan onlarca insan tanıdım ben. Eminim sen de denk gelmişsindir öyle insanlara.

• 1ay

e tabi ama sadece kitap okumak değildir kültür ben mesela hayatımda çok kitap okumamışımdır okumaya kalksam 5 sayfada canım sıkılır ama bir nevi çok gezenim ben :D

• seçimlerde kitap okuma oranımız açıklanıyor zaten

1|0
    0|0
  • kitap okumak bir tercih meselesi!!! bu seni asla ilgiendirmez
    sevmeyebilirsin ama saygı duymak zorundasın
    SD:F:SD:G:DF:GDF:H:DF:h. dfJ:DF:

0|0
    0|0
  • kitap okumayanlardan nefret etmek kitap okuyan bir kişinin gerçek düşüncesi olamaz bence , okumak düşüncekerin ve bakış açılarının gelişmesini ciddi anlamda sağlar ama her insanın kitap okuyamayacak olduğunu da hatırlayıp nefret kelimesinin yerini başka kelimelerle doldurabilirdin

0|0
    0|0
  • Mevlanaya sormuşlar o kadar yazarsın, o kadar okursun ne bilirsin? Diye; Mevlana şu cevabı verir."HADDİMİ BİLİRİM" cok okumanın bir anlami yok haddini bilmedikten sonra.

0|0
    0|0
  • tamam

1|0
    0|0
  • okumaya basladiktan sonrami boyle cirkef oldun eger oyle ise okumamak en dogrusu

0|0
    1|0
  • Umrumda degiller acikcasi.

0|0
    0|0
  • Ben de öyle. Alın, okuyun yahu

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 19

• Hala insanlardan bu sığlıkla nefret edebiliyorsan ya birden fazla kitap okumamışsındır ya da çok boş okuyorsundur.

1|2
    1|0
  • entelektüel görünmeye çalışırken ben. (temsili)

1|3
    0|0
  • Bir de bircogu demiyor mu: "kitap okumayi sevmiyorum." Diye. Bak tamam bazi tanidiklarim var adamlar kitap okumuyorlar onun yerine cok film izliyorlar ve oylesine mukemmel cumleler kuruyorlar ki anlatam ama bu ne yazik ki herkes de gecerli degil

1|0
    0|0
  • ben hem kitap okumuorum hem de çok iyi bir konuşmacıyım. ama üni mezunym çok ders kitabı okumuşluğum var :D

0|1
    1|0
  • Çok az kitap okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki sen olmamışsın yavrum. Kitap okuyorsun hesapta çok bilgilisin ama saygı duymayı bilmiyorsun. Az okuyorum ama konuştuğum zaman çevremdekilerin ilgisini üstüme toplayabiliyorum. Gayet güzel iki kelimeyi bir araya getirebiliyorum yani. Ayrıca bir haber değil bihaber😉

1|0
    0|0
  • Haspam

0|0
    0|0
  • Evet okuyan ve okumayan insanı rahatlıkla ayırt edebiliyorum. Uzak durmayı tercih ediyorum.

1|1
    0|1
  • Kimseyi bununla yargılayamazsın

0|0
    1|0
  • Ben de nefret ediyorum.

0|0
    0|0
  • Öyle olsa bile adam kitap okumayı sevmiyorsa bizi ilgilendirmez o başka bir şey yapmayı tercih ediyordur herkes kitap okumayı sevecek diye bir kural yok

0|0
    0|0
  • sen daha cok okumalisin olgunlasmak icin ihtiyacin var

0|0
    1|0
  • Bencede herkes kitap okumalı ama bence sence okumayanıda ağır şekilde eleştiremeyiz hele ki nefret kelimesi biraz ağır kaçmıyor mu?

0|0
    0|0
  • bende sevmiyorum

0|0
    0|0
  • oyle saçma şey mi olur benim kitap okumama saygili olduktan sonra neden nfret edeyim

0|0
    0|0
  • Ben okumuyorum benden nefret ediyorsun şimdi yani hiç tanımadığın bir insandan 😢

0|0
    0|0
  • Haklisin

0|0
    0|0
  • bende okumakla adam olduğunu sananlardan 😂

0|0
    0|0
  • banane milletten

0|0
    0|0
  • Cok saçma. Kitap okuyorum ama okudugum icin ustun gormuyorum kendimi okumayanlardan.

0|0
    0|0
Yükleniyor...