Ateistler Neden Tanrı'nın varolmadığını düşünüyorsunuz?

Lütfen saygılı cevaplar yazın.

0|0
7|16

En İyi Erkek Görüşü

• Nedenini açıklayamazlar... Çünükü kendilerine ait bir elle tutulur kanıtları yok... Ölmüş gitmiş ya da şu an isim yapmış Ateislerin düşünce fikirlerini söyleyecekler... Şu böyle söylemiş bu yüzden - bilmem ne olmadığını şöyle kanıtlamış diyecekler ama kendilerine ait düşünce ve fikirleri yok... Onlar için gözle görülmeyen bir şeyin varlığı yok... Aynı ruhun varlığına inanmadıkları gibi... Ama şu da var ki g*t leri sıkıştığında başlarına bir şey geldiği zaman ağızlarından da Allahım yardım et cümleside eksik olmuyor...

2|0
    1|2

En İyi Kız Görüşü

• çünkü inanmak istemiyorlar ve bahane uyduruyorlar, bakalım ne kadar sürecek dayanmaları öldükten sonra ne kadar yalvaracaklar bilmiyor zavallılar.

2|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 15

• bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum bunlarda nasıl bir beyin varki bunu anlıyamıyolar bir etrafına baksana önce kumandaya basmayınca kanal bile deyişmiyorken dünya daki bu işleyiş nasıl olur bağzısı da dinler yok diyor ya seni yoktan var eden niye seni bası boş amacsız bıraksınki vestel bile yaptıgı alete kullanma kılavuzu veriyo 😕

2|0
    0|1
  • İnsanın yaratılması, sınanması veya cezalandırılması için bir gerekçe olamayacağı, ayrıca tanrı kavramının paradokslara ve çelişkilere gebe bir kavram olduğu görüşündeyim. Bir canlıyı hem belli zorunluluklarla (yeme-içme, öfke-sevgi hissetme vb.) oluşturup sonra da sınamak ve cezalandırmak için kimin ne gibi bir gerekçesi olabilir? Hiçbir dinde veya görüşte var oluş için anlamlı bir cevap bulamadım.

0|1
    0|0
  • Cunku ateistler

1|0
    0|0
  • Bazıları evrime inanıyor bazıları lenin kitabı falan okuyor bazılarıda sırf arkadaş ortamında farklı bir tarz yaratmak için ateisliğe evriliyorlar kendi seçimleri her koyun kendi bacağından asılır

1|0
    0|0
  • ateist değilim ancak din coğrafi bir seçimdir bence. kitaplar felsefe kitabı peygamberler ise en iyi felsefeciler bence. tanrı var dinler yok

0|2
    0|1
    • 1ay

Kitaplar ve peygamberler yoksa Tanrı'nın varlığından nasıl haberdar olacağız?

• 1ay

Kanıt. Peki onun bizden isteklerinden nasıl haberdar olacağız?

• 1ay

WhatsApp tan mesaj atacak. gelirken bakkaldan ekmek al gibi.

• inançlara saygı duymak lazim tabi mantikli bir cevabı olan ateist arkadasim cevaplarsa iyi olur

1|0
    0|1
  • Ateist değilim. Ama tanrı varsa bile inananların düşündüğü gibi bizim tabirimizle "iyi" bir tanrı değil. Hatta kötü bir tanrı.

Kaldı ki bence yok.

0|0
    0|1
    • 1ay

Neden?

• 1ay

Öyleyse dua edin niye diyo? Dua edince müdahalae etmeyecekse? Zulmedenler mutlu mesut yaşıyoken zulmedilenler berbat halde? Ben buna göz yuman tanrıya inanmam. Varlığını inkar da ederim.

• 1ay

Bana tekrar yazma. Bu konuda tartışmak istemiyorum. Fikirlerini kendine sakla.

• Sen sorasın diye!

0|0
    0|0
  • Yok çünkü

0|0
    0|1
    • 1ay

Nedenini sormuştum. Sana bunu düşündürten nedir?

• 1ay

Başka takılacak soru bulamadın mı? Evreni, Big Bang i kim yarattı öyleyse?

• 1ay

bing bangı yaratmak nedir ya? bir şeyi savunuyorsan bilgin olsun. bilim bing bangi savunmaz, başka bir şeyde olabilir der. bu durumda bir tanrıya inanmamız beklenemez.

• Tanrı var mı yok mu bilmiyorum ama dinlerin olmadığı kesin

0|0
    0|0
    • 1ay

Seni böyle düşündüren ne?

• 1ay

Nasıl olsa ölümlüyüz, fani bir Dünya için okuyup araştırmaya, sorgulamaya gerek yok diyenler için: İnsanların cahilliğinden dolayı dini sorumlu tutmak doğru değildir. Dini insanların alışılmış kusurlarıyla karşılaştıracak olmasak görürüz ki, iyilerle kötüler arasındaki ölçü, dini çevrelerin lehinedir.

• 1ay

Ben de zaten bana anlatıldığı gibi ezbere yaşadım. Ama hep sorguluyordum. Peygamberin kalbi suyla mı ne yıkanmış şeytan giremiyormus. Kucukken ilk sorduğum soru buydu haksızlık değil mi benim niye kalbim yikanmadi, ben niye peygamber olmadim. Dedikleri şey sorgulamam gerektiği dinden cikarmisim

• hangi tanrı?

0|0
    0|0
  • yetiştiğin topluma ve doğduğun aileye göre din sahibi oluyor insan. ben ateist miyim değil miyim bilemiyorum. herkesin düşüncesine saygı duyarım hiç yargılamam açıkcası din savunmak çok saçma geliyor bana. dinci ailede doğdum ama hep sorguluyordum kliseye gidip papazla konuşmuşluğum var biblyayı okumuşluğum var camiye gidip hocalarla konuşmuşluğum var kuranı okudum karşılaştırınca iki kitabın aynı olduğunu görürsünüz. hocalar illa müslüman olmak şart müslüman olmayan cehennemde yanacak diye tehdit ederken papaz illa bir din seçmek zorunda değilsin ama allahtan vaz geçme din bir araçtır allah tekdir istediğin gibi dua edebilirsin allah kabul edecektir kalbinin temiz olup olmaması önemlidir kalbin senin en iyi dinindir eğer o temizse cennet seni kabul edecek diyordu. sonunda karara bağladım ben budist olcam diye şu an araştırma aşamasındayım bence budizm iyidir herşeye saygı duymayı öğretiyor. buda benim hikayemdi saygılarımı sunuyorum.

0|0
    0|0
    • 1ay

Saydı duyuyorum. Umarım en doğrusunu bulur ve mutlu olursun.

• 1ay

umarım herkes mutlu olur.

• Onların "Tanrı olmadığı inancı" deprem olana kadar, hastalanıncaya kadar ya da çaresiz kalıncaya kadar...

2|0
    0|2
  • Çünkü tanrının gerçek olması, sonsuz güçte olması ams yine de bizim gibi zavallılarla uğraşması, kitap göndermesi, şeytanla iddiaya girip sınava tabi tutması üstelik ona inanmazsak bizi yakmakla tehdit etmesi vs vs. Çok çocukça ve saçma geliyor.
    Yanlış anlamayın hakaret etmek için söylemiyorum bana oyle geliyor

2|1
    1|1
    • 1ay

Düşüncene saygı duyuyorum. Ama:
      1) Tanrı gerçek değilse evreni kim yarattı? Eğer her şey Big Bang ile başladıysa bunun arkasında büyük bir güç olması gerekmez mi?
      2) Farzedelim ki sen kainatın en büyük ressamısın. Bu yeteneğini bizlerle paylaşmak istemez miydin? Bizlerde Rahman'ın sanat eserleri değil miyiz?
      3) Eğer ki bizlere kitap, peygamber vb. göndermeseydi Tanrı'nın varlığından ve onun bizlerden isteklerinden nasıl haberdar olacaktık?
      4) Şeytan bilindiğinin aksine Allah'ı hiç görmedi. Üstelik Şeytan'la iddiaya girmesi onun yüceliğinden bir şey kaybettirmez. Zaten yaratılmamızın sebebi Allah'a itaat olduğu için bizi şeytan'la sınamış olamaz mı?
      5) Bu Dünya'ya gönderilmemizdeki tek amaç Allah' inanmak, ona itaat etmek ve emirlerini yerine getirmektir. Yani bizi yakmakla tehdit etmesi gayet doğal.

• 1ay

Ateist olmak her şeyi bilmeni gerektirmeyebilir. Ama bilim sana hiç bir zaman Big Bang in arkasındaki gücü veremeyecek ve Big Bang in arkasında bir güç yoksa nasıl kendi kendine meydana gelebilir? Tesadüfen mi?

• 1ay

Big bang in arkası diye bir şey yok. Kaldı ki cevaplamak zorunda değilim. Ateistler tüm kainatın sırrını çözdüğü için ateist değildirler. Ayrıca sizin de açıkladığınızı düşünmüyorum. Allah diyip geçiştirmek hiç de açıklayıcı değil işin doğrusu. O zaman Allah'ı kim yarattı gibi mantıksız bir soru sorulabilir yani buna da :D

• Hiç görmedim

0|0
    0|0
    • 1ay

Eğer ki görseydin sınavın bir anlamı kalır mıydı?

• 1ay

sen sadece inanmak için bir neden arıyorsun

• 1ay

Peki dostum. Ahirette görüşürüz.

Kızlar Ne Diyor 6

• ıslerıne gelmıyo emır ve yasaklarına uymak

2|1
    0|1
  • Ateist değilim ama çünkü düşünüyorlar ve bulamadıgı sorular için allah öyle istemiş deyip geçiştirmiyorlar sorguluyorlar ve saçma geliyor çoğu şey. ayrıca biraz tarafsız bakarsak dinlere en vahşisi müslümanlar ne yazıkkı.. madem önceden kaderimiz yazılmış neden aldığımız kararlardan sorumluyuz? ya da neden sınanıyoruz? neden cennet veya cehenneme tabi tutuluyoruz? Tanrı kendısınden daha güçlü bir tanrı yaratamaz mı? din ile kandırılan ve sömürülen insanlar dinin kötü birşey olduğunun kanıtı değil midir? Kurana göre Tanrı bazılarının kalplerini mühürlemiş, onlardan imanı esirgemiştir. (ateistler beli ki ) bu haksızlık değil mi? Peki ya ömrü boyunca islamla tanışmamış kişilerin ne sucu vardır? Tanrı'nın gücü yetmeyecek birşeyi yaratmaya gücü yeter mi? Tanrı evreni yaratmadan önce neredeydi? Ne yapıyordu? sorguladıkça ınsan ınancını yitiriyor bu kadar

0|0
    0|0
  • Ateist değilim. Fakat Allah'ın nasıl yaratıldığı sorusu hep kafamı meşgul etmiştir.

0|0
    0|0
    • 1ay

Allah zaman ve mekan kavramından münezzehtir. Sana sorum şu: Diyelim ki erkek kardeşin 'x' hamile ve bir çocuğu olacak. Doğacak çocuğun cinsiyetini doğru tahmin edebilir misin? Bana hiç erkek hamile kalabilir mi diye cevap verecektin. Nasıl bir erkeğin fıtratında doğurmak yoksa Allah' ın fıtratında da yaratılmak yoktur.
      De ki: "O, Allah'tır, bir tektir. Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir." (İhlas Suresi/1-4)

• Namaz kılmak, dua etmek, kuran okumak gibi şeylere üşendikleri için, ateistin deyip geçiyolar

2|1
    0|1
  • Evrime inanıyorlar ve ayetleri saçma buluyorlar

1|0
    0|0
    • 1ay

Hadi evrime inanıyorlar diyelim. Maymunu kim yarattı?

• Biliyorlar var olduğunu ama ateistliğin havalı olduğunu düşünüyorlar o yüzden kendilerini kandırıyorlar.

1|2
    2|2
Yükleniyor...