Soyut resim sanatı değersizleştiriyor mu?

Soyut resim in sanatı değersizleştirdiğini savunanlar olduğu kadar yeni bir çığır açtığını görünenin dışında görünmeyen odaklı olarak anlatılmak isteneni alışık olmadığımız figür ve temalarla ortaya koymasından ötürü sanatı tekdüzelikten kurtararak yorum çeşitliliğini arttırdığını ve klasik imajlara hapsolmaktan ziyade değişik imaj ve figürlerden farklı anlamlar ve ruh halleri yansıtabilmesi nedeniyle işlevsel olduğunu düşünenler de var. Sizin fikriniz nedir?

Soyut resim sanatı değersizleştiriyor mu?Soyut resim örneği

Manzara tablosu, Jean-Marc Janiaczyk

0|0
8|5

En İyi Erkek Görüşü

• sanat gerçekleri kopyala yapıştır demek değil zaten. soyut somut ayrımı saçma bence. önemli olan iletmek istediği duyguyu bir şekilde iletmesi

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Beylik laflar etmeden önce şu sorunun cevabı verilmeli: Sanat nedir?
    Soyut resim'in yanısıra fotogerçekçilik ve izlenimcilik de sanat olarak görülmüyor "kimileri" tarafından, sanatın tam olarak ne olduğunu anladığınızda cevap verebilirsiniz bu gibi sorulara. Bunun için de alaylı veya okullu olarak kapsamlı bir eğitim almalısınız, bunun dışında yapılan kesin yorumlar %98 havada kalıyor ve komik duruyor. Ben henüz kendimde o cesareti bulamıyorum ancak tamamen öznel, değiştirilebilir bir yorum yapabilirim; soyut sanat var, soyut sanat var. Kimisi bana zorlama ve yapmacık geliyor kimisinde gerçekten bir şeyler aktarılmaya çalışılmış olduğunu görüyorum. Bu uzadıkça uzar yani, Soyut sanat'ın tarihini, diğer akımlar ile ilişkilerini göz önünde bulundurup yazmak gerekir ona da 2000 karakter yetmez.

0|0
    0|0
    • 1ay

Beylik laflar edene rastlamadım zaten şu ana kadar. Sadece fikirerini merak ediyorum insanların bakış açısını gözlerine ve ruhlarına ne kadar hitap ettiğini sokaktan birinin gözüyle içinde olmayanların bakış açısıyla.

• 1ay

Ben annemden bildiğim kadarıyla tablolarında genellikle manzara resimlerini ele alıyor. Soyut resime sıcak bakmıyor ama değersiz olduğundan değil ona hitap etmediği için. Sokaktan işin içinde olmayan insanların birçoğu saçma buuyor ama bazıları sevdiğini söylüyor. Esas merakım işin içinde olmayanların soyut resime bakış açısını kavramak.

• 1ay

Şöyle söyleyeyim zaten sen de sorguluyorsun sonuçta, bu işlerle hiç ilgilenmeyen kişilerin sanata bakış açısının ne olduğunu anlamışsındır az çok: kesinlikle %96'sı önyargılı. Saçmalıktan ibaret olduğunu söyleyip, kestirip atıyorlar oh ne âlâ... O yüzden bence onların fikirlerini öğrenmek için harcayacağın zaman ve enerjiyi kendini bu alanda daha çok geliştirmekte kullan, tabii sen bilirsin. Ya böyle dediğimde de ben önyargılı oluyorum ama cidden hiç çakmıyorlar ya, bir de bik bik soyot sonot lo lo.. Orhan Veli de Garip akımında basit gözüken, herkesin yazabileceğini sandığı şiirler yazıyordu, bin tane eleştiri geldi adama sonra gitti bir şiirler yazdı, 50 yıllık şairleri utandırdı. Bence Soyut sanat ile uğraşan ressamlar da aynen böyle.. Örneğin Picasso, en bilindik olanı; ben eskiden adamı "Yuuaa o ney öyle ya böhöh bildiğin kare kafalar çizmiş zaa" diye eleştiriyordum, sonradan adamı araştırdıkça kendime öyle kızdım ki ahjdahjd

Erkekler Ne Diyor 4

• soyut resim insanın içindeki duyguları tabloya dökme sanatıdır öyle herkes yapamaz

0|0
    0|0
  • ilgim dışı bir konu o yüzden yorum yapamıyorum

0|0
    0|0
  • aynen ya

0|0
    0|0
  • sanatın içine ediyo

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Artık yerini teknolojik şeylere bıraktı bu sanatlar. Bilgisayar üzerinden alası yapılıyor ama bir el işi kadar kıymetli değil tabi ki 😂 😂

0|0
    0|0
    • 1ay

O da doğru :) aşırı realist çizimler şu sıra baya popüler bakalım nerelere gidecek bu furya :D

• Soyut resim sanatı değersizleştiriyor dıyen ınsanın sanattan bir p. k anladıgı yoktur.

0|0
    0|0
  • Manzara gibi tablolar doğayı kopyalamaktır. Soyut resme göre hayal gücü daha azdır

0|0
    0|0
  • Ben çok beğeniyorum

0|0
    0|0
    • 1ay

Ben de öyle.

• 1ay

Telefonumda da var bu resimlerden

• 1ay

Şahsen ben sanatı değerli değersiz gibi değer kavramı üzerinden tanımlamaktan ziyade ruhun tabloya aktarılabilmesi anlatılmak istenenin ne kadar anlatılabildiği üzerinden ele alıyorum.

• Soyut resim hayal dünyamızı anlatır, belki içimizde yaşadığımuz karmaşaları, mutlulukları veya acıları. Ben çizerim orada ben başka bir şey anlarım başkası kendinden bir iki çizik bulur bir başkası kendinden başka şeyler bulur. Ama bir insan manzara, porteye bakınca değişik şeyler görmesi azalır, hayal gücü de aynı oranda azalır soyut tablolar çoğaltılmalı.

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum şahsen

0|0
    0|0
  • Realizm içeren resimleri severim

0|0
    0|0
Yükleniyor...