Belgesel izlemek için sinemaya gider misiniz ya da gittiniz mi?

Belgesel denilince nedense National Geograpich'ten başka bir şey gelmiyor insanımızın aklına. Halbuki onlar sinema ürünü değil, yalnızca program belgeseller. Oysa belgesel sinema (ülkemizde çok yaygın gösterilmese de ) bir sinema türü. Tıpkı dram, romantik komedi, vs. gibi... Üstelik her iddiasına girerim diğer türlerden daha estetik ve sinematik. Peki siz olsanız çok hoş bir belgesel filme gider misiniz? Ya da gittiniz mi?

0|1
3|2

En İyi Kız Görüşü

• Denk gelmedi geldiysede benim haberim olmadı. Güzel bir belgesel olduktan sonra niye gidilmesin. Ama Baraka belgeseli güzeldir.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Giderdim keske olsada ama denk gelmedim evde nat geo history Discovery izlemekle yetiniyorum

0|0
    0|0
    • 1ay

Ben geçen gün Terrence Malik'in Voyage of The Time'ı na gittim. Film çok estetikti ve I max kamerlar kullanılarak çekilmişi. Zaten Venedik'te de Altın Aslan için yarışmıştı.

• 1ay

Imax bu işi iyi yapıyor ben hiç denk gelmedim :/

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

• okadarıda abartı olur he ama güzel olur belgesel evde ayagını uzatıp hd görüntüyle izlemesi daha bir tatlı olur

0|0
    0|0
    • 1ay

Ama sanatsal değil o belgeseller.

• 1ay

illa sanatmı güzel belgesel dede bilmedigimiz şeyleri gösteriyor

• 1ay

Belgesel film ile belgesel sinema aynı şeyler değil. O dediğin belgeseller yalnızca bilgilendirme amacı güder. Baktığımız zaman belgesel sinema'nın tanımında şunu görürürüz: gerçekleri estetik bir kaygı güdülerek sergilyen film türüne belgesel film denir. Estetik kaygı denilmesi bunun sanatsal kaygılar içinde yapıldığını gösteriyor. O dediklerin ise sadece tv programı. Sanatsallık 0. Ve evet belgesel sinemada (sinemada diyorum) estetik kaygı olduğundan sanatsal olmak zorunda.

Yükleniyor...