Çılgın Istanbul Projesini duydunuz mu?

Çılgın Proje bugün açıklandı. Hatta ben sorumu yazarken başbakanın açıklaması devam ediyor.

Evet bilmeyenler için projeden bahsedeyim; İstanbul artık 2 yarımada ve 1 ada olacak. Avrupa yakasında Marmara Denizi ve Karadeniz'i birbirine bağlayan Kanal İstanbul açılması hedefleniyor. 45-50 km uzunluğunda, 120 metre genişliğinde ve 25 m derinliğinde planlanan bu kanal, boğaz trafiğini hafifletmeyi amaçlıyor.

Kanal çevresine yeni yerleşim alanları yapılacak ve yeni bir havaalanı inşa edilecek. Kara yolu ve demir yolu trafiğini etkilemeyecek.

İstanbul dışında ikamet eden birisi olarak ben yapılabildiğinde olumlu bir katkı sağlayacağını fakat kamulaştırma sayesinde iktidara yakın pek çok kişinin daha da zengin olacağını düşünüyorum.

Burada konu iktidar partisi değil. Projeden bahsetmek istiyorum. Proje ile ilgili biraz konuşmaya ne dersiniz?

Güncellemeler:
Kanalın genişliği yüzeyde 145-150 m olacak, tabanda 120 m olacakmış.
Haber kanalına bir izleyicinin gönderdiği yorum çok hoşuma gitti. İzninizle paylaşayım: "Gondolda öpüşmek serbest olacak mı acaba?"
Benim iktidar partisini desteklediğim görülmemiştir ama bu proje faydalı olacak diye düşünüyorum. Faydalı olacak ise parti düşünülmemeli, proje herkes tarafından desteklenmeli bence.
Proje ile ilgili tepkiler geliyor. Özellikle doğal hayat ve ormanlar ile ilgili olarak.

0|0
8|10

En İyi Kız Görüşü

• yunanistanın yorumuna bakın :)

Atina'da yayımlanan yüksek tirajlı Ethnos gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında kanal açılmasıyla ilgili projesinin, "Türkiye'yi, Montrö Antlaşması'nın yükümlülüklerinden kurtararak, Orta Asya petrollerinin Akdeniz'e taşınmasında kontrolü tamamen kendine ait alternatif yeni bir yol açacağını" yazdı.

Ethnos, "Üç Denizin Kanalı–Erdoğan'ın Firavunca Planı Korkutuyor" başlıklı haber yorumunda, "tankerlerin kanaldan geçişlerinin uluslararası denizcilik alanındaki dengeleri değiştireceğini ve Ege'yi büyük miktarda petrolün geçtiği sıkışık bir yol konumuna getireceğini" belirterek, "Bu durumun, Yunanistan'ın ekonomik ve çevresel açıdan doğrudan felaketine yol açacağını" öne sürdü.

Haberde şu ifadelere yer verildi: "Türk yöneticiler, bu kadar uzun vadeli ve stratejik bir planda, özellikle Montrö Anlaşması'nın, gemilerin Boğaz'dan geçişleriyle ilgili Türkiye'ye getirdiği belirli yükümlülükler de göz önüne alındığında, tankerlerin ve diğer büyük ticari gemilerin geçişlerinden kaynaklanan trafik sıkışıklığının Boğaz'da yarattığı güvenlikle ilgili tehlikeleri göz ardı edemezdi. Türkiye Başbakanı, yeni kanal ile artık Karadeniz'in, Rusya'nın ve Orta Asya petrollerinin Ege'ye taşınmasında kontrolü tamamen Türkiye'ye ait olacak alternatif bir yol bulunması nedeniyle ülkesini Montrö Anlaşması'nın yükümlülüklerinden kurtarıyor. Bu kanal aynı zamanda, Burgaz-Dedeağaç gibi bölgesel boru hatlarının inşası konusunda da itilaf yaratarak, üçüncü ülkelerin topraklarını kullanmadan (Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'nın olduğu gibi) Orta Asya'dan enerji ürünlerinin taşınmasındaki stratejik önemi yükseltiyor. Yunanistan, jeostratejik değişikliklerin yanı sıra ülkemize çevre konusunda da kalıcı bir tehdit oluşturacak bu plan karşısında tabii ki kayıtsız kalamaz."

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Projeyi duydum...

ben hiç bir zaman secim vaadi yüzünden kimseye oy vermemisimdir. Koskacaman bir ülkenin ve gelecegimizin, cocuklarımızın geleceginin yönetimini seçerken , yaratıcı ekiplerinin buldukları bir fikir yüzünden oy kullanmam...

Bütüne bakarım...

Projenin kimsenin karsı cıkamayacagı yaratıcı ve güzel bir proje olması da tesadüf degil...Secim öncesi akılları çelme projesi...Partinin arkasındaki think Tank ekibinin seçim projesi bu.

Ben adam kayıran, muhaliflerini, bu ülkenin ordusunu, azınlıkları, kendi gibi düsünmeyen sıradan vatandasları bile dıslayan, binlerce ogretmeni memuru süren, sanat eserine tahammul edemeyip yıktıran, devlet tiyatrolarını kapatmaya calısan, cargill gibi yabancı gıda devi şirketlerine batı anadolu topraklarını peşkeş çeken, cumhuriyetin en guzel hediyelerinden olan türkgeldi ciftligi gibi çiftlikleri ozelleştiren, şeker pancarına kota getirip GDO'lu mısırdan üretlen şekeri destekleyen, OYSM gibi yılların guvenilir kurumunu tarikatlara peşkeş çeken, polis teskilatını ele geciren, okyanus otesindeki tarikat imamından talimatla ulke yoneten, kızları erkekleri farklı okullarda YGS'ye sokan, anamız agladı yoksulluktan diyen ciftciye "ananı da al git buradan" diyen, vicdan ve adalet duygusundan yoksun, sadece kendini ve kendi gibi düsünenleri kayırmak uguruna ciddii haksızlıklar ve operasyonlar düzenleyen, yargıyı ve emniyeti ele geciren, kendine kanalturk, kanal24, samanyolu, TGRT, TV5 ,Taraf gazetesi gibi yandas medya destegi yaratan, Denizfeneri davası gibi yolsuzlukları örtbas eden insanlara sadece kanal açıcak diye oy vermem. Benden sonraki nesillere karşı utanç duymamak adına...

Vereni de anlamayaamam..vicdan sahibi insanların sırf " ah en azından calisiyorlar, en azından israil'e one minute diye posta koyduk, ah en azından kanal açıyor, en azından istikrar var" gibi zügürt teselliileriyle bu partiye oy vermelerine üzülerek bakiyorum...

en uyuz oldugum yanıt da " alternatif yok ki abi" yanıtıdır. Alternatifi yok diye diye bunca zaafa evet mi demek gerekir. Tavsanın bile onuru var daga küsüyor. dagın haberi olmasın onemi yok. Tavsan onurunu korumalı...

Arap ülkeleri bile isyanda, vatanları icin yagmacıları kovmak icin isyanda... bizim önümüzde mis gibi bir demokrasi sandıgı var (oy caldıklarını anımsarsınız gerci), sandıkta yagmacıları kovmak onemli geliyor bana...

Ey ahali. sonunda bana politka da yazdırdınız ya, ne diyim size:)

sevgiler herkese

0|1
    0|0
    • Amaç zaten seçimden bahsetmek değil proje hakkında fikirleri öğrenmekti üstadım. Ama sanırım proje seçim vaadi gibi sunulduğu için sadece projeye odaklanamadık. Yoksa senden farklı düşünmüyorum.

Bir seçimde iktidar değişse bile, onun projeleri faydalı olacaksa "Tu kaka" deyip atılmamalı. Proje ülkenin projesi olmalı ve sonra gelenler sahiplenmeli aslında. Benim öğrenmek istediğim badem bıyıklılarla ilgili düşünce değil, projenin kendisiydi aslında.

• projenin en buyuk ozelligi secim projesi olması. o nedenle soyledim bunları.

ve bir sürü insan tek bir proje icin bile oy verecek duygusallıkta bu ülkede.

yoksa kanal fikri ihtşamlı ama bu ülkenin 10 milyon dolar harcayacak gücü var mı bakmak lazım. cari açık kol gibi. Evde aş yok cama pimapen yaptiriyoruz yani. İhtişamlı ve ekosistemi degistirebilecek bir iş .

Büyükerşen bunu eskisehirde yaptı...yani deniz gibi bir gol yapti kentin havası degisti.

Kızlar Ne Diyor 7

• Hakancım, haber için çok teşekkürler canım.. :))

Ben projenin de, adamın da "çılgın" olanından korkarım.. Olacaksa "mantıklı" olmalı..

Ayrıca, böyle bir projeyi bu başbakana teslim edilmesine de karşıyım..

Gondolda öpüşme konusunu soran izleyiciye cevabım da şudur; "Hiç merak etme canım yurttaşım, gondolda öpüşme niye yasak olsun? Gondol sizin, kim ne karışır sizin ne yapacağınıza.." Çünkü, gondolları kullanmak için İtalya ve Hollanda'dan 10.000 gondolcu ithal ediyoruz. İthal gondolcular gondolda seks bile yapılsa dönüp bakmazlar..

Marmaradan Karadenize kadar, öpüşmekten dudaklarımız uyuşsun.. Bir de geri dönüşü var bunun.. :D :D

0|1
    0|0
    • Benim öğretmen adaylarım atanamazken 40.000 İngiliz öğretmen (misyoner) ithal edildiği gibi gondolcular da dışarıdan gelirse hiç şaşırmam :)

• Her şeye değil bir sürü şeye karşıyım :)))))))

• Yine de, hooh hoh hoh..

• İstanbulda yaşayanlar için eminim yararlı olur ve en kısa sürede İzmire de yeni yatırımlar yollar ve yerleşim alanları yapılmasını umuyorum bekliyorum.İzmir Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu hizmetler yeterli değil ve memnun değiliz açıkcası ...

0|2
    0|0
  • link bu da link

0|1
    0|0
  • İstanbul'u bu şekilde "bölmek" Lozan'ı baştan yazmak demekmiş. CNNTURK'te bir araştırmacı öyle dedi. Daha çok tartışılır tabii ki bu olay ama bunun hiç bir temel sorunu (trafik, yerleşim, deprem, çarpık kentleşme vs.) çözeceğini sanmıyorum...

0|1
    0|0
    • Temel sorunları çözebileceğini düşünmüyorum. Aynı fikirdeyim.

• Ben saydığım ve uzmanların da bildirdiği görüşler ışığında kesinlikle karşıyım...

• Ne de olsa ben uzaklardayım. İstanbul'da ikamet edenler daha iyi değerlendirecektir. Teşekkür ederim :)

• bumuymuş şu projeeee hımm...hayırlı olsun ne diyelim.

0|1
    0|0
  • Nede olsa bölmek RTE nin işi. koskoca ülke bölünme eşiğine geldi. istanbul ne ki :)

1|3
    0|1
  • bencede faydalı ise partinin önemi olmaz.hayırlısı ...

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• İstanbul'da yaşayan biri olarak öncelikli trafik sorununun denizde değil karada ve şehir içinde olduğunu biliyorum. Şayet buna olumlu bir etkisi olacaksa bence iyi bir projedir. Onun dışında dünyanın dikkatini Türkiye ve İstanbul'a toplayacak ve yabancı ortaklıklarla ve devasa sendikasyon kredileri gibi anlaşmalarla ekonomiyi olumlu etkileyecektir.

Birilierini zengin edeceği kesin. Umarım yeni zenginler Türk olur ve proje bitiminde de yeni istihdam olanakları oluşur. Projenin İstanbul'un nüfusunu arttıracağı ve beraberinde yeni sorunları da getireceği kaçınılmaz. Sadece doğudan gelen işçiler değil yurt dışından da ucuz yabancı işçi göçü yaşanacaktır. Bunlar iyi planlanmazsa İstanbul gerek güvenlik, gerek ekonomik olarak yaşanmaz bir yer haline gelebilir.

0|1
    0|0
  • bu projenin gerçekleşmesini başbakan kadar bende isterim fakat bu proje hayata geçmez geçirtmezler lozan anlaşması bozulması söz konusu buna karşı geleceklerdir mutlaka

0|1
    0|0
  • linki de izledim fakat tam anlamadım, boğazdan geçen gemileri mi oraya yönlendirecekler trafiğe ne faydası olacak ?

link paint terk şöyle bişey çizdim ama doğru mu anlamışım?

0|1
    0|0
    • Evet bu yeni kanaldan şu anda boğazdan geçenlerden daha büyük gemiler bile geçebilecekmiş ve sanırım tehlikeli yük taşıyanlar başta olmak üzere gemi trafiğini oraya aktaracaklar. Trafik derken gemi trafiğinden bahsediliyor. Yeri tam olarak açıklanmadı, tahmini olarak veriliyor ve senin çizdiğine yakın sanırım.

• cebeli tayyip iyimiş :)) ama daha öncelikli konular keşke çılgın projeyi oluşturuyor olsaydı. ben yine de projenin istanbulu uluslararası sahada tanınır ve bilinir hale getireceğini düşünüyorum.

• Şu anda ben de seninle aynı fikirdeyim. Teşekkürler katkın için.

• Herkes siyasete dökmüş yine olayı. Ben insanların bu kadar sıradanlaşmasına şaşırıyorum. Projeye gelince gayet güzel bir proje milletimiz adına. Ama gerçekleştirilebilme ihtimali düşük gibi görünüyor. Akparti bunu başaramaz ise tıpkı japon başbakanı Hatoyama gibi istifa etmeli. Başarırsada tebrik ederim. Umarım yapabilir ve umarım da yararlı olur.

0|2
    0|0
    • İşte sorun burada zaten. Bu veya başka proje için faydalı ise herkes sahiplenmeli ve destek vermeli. Hem bu sayede bazıları ben yaptım, biz yaptık diye o kadar böbürlenemez. Ama bizde nasıl oluyor, "A partisi iyi diyor, ben kötü demeliyim. Takoz koyayım yapamasın" zihniyeti. Elimizde şu anda az bilgi var, tam bilgilerle zamanı gelince tekrar değerlendiririm ama şimdilik benim hoşuma gitti. Hayırlısı bakalım.

Teşekkürler.

• Katıllıyorum teşekkürler :)

• Ben teşekkür ederim katkın için.

• proje gerçekleşmezse bile sanki doğal hayat ve orman mı kalacak birkaç yıl sonra. yamyam gibiyiz maşallah.bize ne orman dayanır ne doğal hayat.

0|1
    0|0
    • :))

Bu da doğru :))

• insanlar çoğalıyor, nüfus artıyor. yeni yerleşim yerleri gerekecek.doğal alanlar hergün biraz daha yok olacak.bunlar dünyanın gerçekleri.bir zaman gelecek; hayvan yetiştirecek, tarım yapacak toprağımız -otlağımız olmayacak.bunlar iyi günlerimiz daha.

• ayıp ayıp yeşile bir şey olmayacak ki... RTE nükleer reaktörleri patlatıp tüm istanbul'u zaten yeşile boyayacak

0|1
    0|0
  • ben bundan 2-3 ay öncesinde duymuştum, bugün resmiyet kazanmış. o duyduğum ilk günde hoşuma gitmişti bence güzel bir proje.

0|1
    0|1
  • faydalı olacağını düşünüyorum.evet birilerinin köşeyi döneceği de kesin.

0|1
    0|0
    • :))

Osmanlı zamanından beri düşlenen bir proje olduğu söyleniyor. Ben yeni duydum şahsen.

• tabi ya millete faydalı olduktan sonra hangi partinin icraati olduğu çok önemli değil. kim yapmışsa alkışı hakeder. ister chp ister mhp ister akp olsun.muhalefet çamur atarsa yine kendisi zarar görür. oysa bazen de gektiği zaman çıkıp iktidar partisi bunu iyi yapmıştır destekliyoruz dese inan ki daha sempatik olur. ama haklı haksız herşeye istemezük tavrıyla yaklaşırsa olmaz.

• boşa kaşmış, direk boğazı doldursun bari ne trafik sorunu kalır ne de boğaz kirlendi derdi...

0|1
    0|0
    • O zaman canım İstanbul'un özelliği kalmaz. Ama belki de akıllarına gelmemiştir :)))

• ortadoguya ithafen de ortada kalacak olan istanbul adasi ortadolu olur artik zaten bazi yerlerde dalga geciyorlar cebalitayyip olacak diye adini

• Cebel-i Tayyip vallahi bu da çok iyiymiş. İyi bir zeka örneği :))))

Yükleniyor...