Kitaplarda hikaye kronolojisi sizin için önemli midir?

Kitaplar önemlidir!
Bazı kitapları o kadar çok severiz ki, delicesine bağlanırız. Satırlar arasında zaman gider, mekan gider ve biz gideriz. Zil mi çaldı? Ocakta bir şey mi var? Bir yere mi gidilecek?
Eğer elimizin arasında iyi bir kitap varsa tüm bunlar gereksiz ve ikincil kalır. Zira, bazı kitapları okurken hikaye gözümüzde sahnelenir.
Kitaplarda hikaye kronolojisi sizin için önemli midir?Aslında bu konu çok değişken ve bir hayli göreceli unsurlar taşıyor içinde. Sitede kitap okuyanların da fikrini bu yüzden merak ettiğim için sorma gereksinimi duydum.
Olay şu:
İKİ KİTAP VAR!
Kitaplardan biri mevcut hikayeyi gelecekte sunarken...
Diğeri karanlık geçmişini irdeliyor...
Peki, buna göre bir okuyucu olarak siz ilk hangi kitabı okumak istersiniz?
Ve konuya ilişkin duygu ve düşüncelerinizi de lütfen belirtin.
Son olarak bir ricada bulunmak istiyorum:
Ömrü hayatında eline kitabı sadece okul sıralarında alıp bırakan, kitap okumayan, okumayı gereksiz bulan ve okuyanlara da saygısı olmayan üyeler mümkünse yazmasın! Xper kasmak için görüş dahi yazmasınlar. Kısa cevap yazanları bir hayli gereksiz buluyorum.

2|0

En İyi Kız Görüşü

• Kitaplarda seri sıralaması varsa eğer seri siralamasina göre okurum yani 2nci kitap geçmişi anlatiyorsa yine 2 olarak okurum. Bazen gelecekten geçmişe geri dönmek te kitaplarda çok akıcı ve okunasi oluyor..

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• Açıkçası çok kitap okumam. Ama çok kitap okumayan biri olarak okuduğumda hayal edebileceğim bir kitap olması benim için daha iyi olur ve keyif alırım. Kronolojisi bence önemli ne ne zaman yaşanmış net bilgi sahibi olabiliyoruz ve akıcılığı daha çok oluyor. Böyle olmayan kitaplarda karışık karışık anlatınca dikkatimi çekmemişti ama bir istisna var çok beğendiğim anonim bir kitap, günlük yazan bir kız öldükten sonra derlenip kitap haline getirilmiş.

1|1
    0|0
    • Belirtmeyi unutmuşum kız günü gününe yazmamış, tarih belirtmemiş bazılarında

• Teşekkür ederim.

• Okumakta istiyorum çünkü Radyo Televizyon öğrencisiyim özellikle diksiyon açısından gerekli diye düşünüyorum. Set halinde kitaplardan aldım onlardan birine başladım tabi fazla okumadığım için bazı kitaplar biraz ağır geliyor

• En son k. Tazeoğlunun kitabını okumuştum. Aslında son değildi sadece son bir kaç sayfası kaldığında bıraktım. Araya başka kitaplar sığdırdım. Ne yalan söyleyim sıradan bir konusu olmasına rağmen Ortaokulda okuduğum Adı Aylin romanından sonra ikinci kez etkilemişti bir kitap beni...
    Görsel hafızam yoktur ama okuduğumu asla unutmam. Aynı 6. sınıfta okuduğum ilk romanım Necati Cumalı nın Susuz Yaz ı gibi... Har kitap benim için yeni bir hayat yeni bir heyecan.. Başka hayatlara dokunmak gibi, bitsin istemiyorum ama maalesef bitiyorr...

0|1
    0|0
    • Peki kitap sıralaması nasıl olmalı?

• Önemli değil:)

• Hayır önemli... Anlatmaya çalıştığınız şey doğru olabilir ama aynı şekilde benimkide. Türün önemi yok diyorum önemli olan lektür zamandır... Hangisi beni cezbederse o diyorum. Gelecekte sunulan hikayeyide geçmişi irdeleyen hikayeyide severim ki iki kitap arasındaki örnekte tamda bu... Neyse ya boşverinn

• O şekilde alıştık ve beyin bunu rahat algıladığı için öyle ama eğer gerçekten sonu muhteşem bitecek beni hadi be diyeceksem tabiki bir önemi yok. Kronolojisi sırasına göre anlatmayi herkes yapar marifet o sırayı bozarak okuyucunun kafasinda yer edinmek.

1|1
    0|0
  • Bilmiyorum ben genelde tersten başlayan kitapları seviyorum. ya da farklı farklı zamanları olayları kronolojik sıralamaya koymadan ama okudukça anladığın bir bütün içinde olan kitapları çok seviyorum. Daha ilgi çekici buluyorum. Ben olsam mevcut bir hikayeyi gelecekte işleyen kitabı okurdum.

0|1
    0|0
  • Geleceği yorumlayabilmek için geçmişi bilmek gerekir ya da diğer bir deyişle gelecek geçmişin ışığında şekilleneceği için önce geçmişi irdeleyenle başlamak daha mantıklı olacaktır.

0|1
    0|0
  • Hikaye tarzi pek okumuyorum okudu iseniz yorumunuzu almak istiyorum Azra kohen 3 serlik kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz kaliteli bir kitap mı

0|1
    0|0
  • Kitap banı sarsın yeter. Geçmişi de geleceği de okurum

0|1
    0|0
  • Mevcut gelecekteki elime alırım ancak okuyacağım, karanlık geçmişi irdeleyen olur. Her ne kadar gelecek için desem de... bilinç ötem beni karanlığa yönlendirecek.. sebebine gelince, acılarımız içinde fazlasıyla boğulan insanlarız. Yazılan birçok kitap acıların ürünü... buram buram acı kokuyor.. biz de bu kitapları okurken satırların altını çiziyoruz. Sosyal medyada paylaşıyoruz... acımızı omzumuzda taşıyoruz. Acımızı ideolojimiz yapıyoruz. Geleceğe umuttan ziyade geçmişten güç alıyoruz. Hatta "her şey çok güzel olacak" deseler bile, ama'lı cümleler kuruyoruz.
    Yanlış anlamadıysam sorunu böyle düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Geleceği sunanı isterdim sanırım ya geçmişimi zaten biliyorum kendim de öz eleştiri ile irdeleyebilirim diye düşünüyorum

0|1
    0|0
    • Geçmişi bilmiyorsunuz. Çünkü, olayların döngüsü ve tarihi çok eskiye dayanıyor. Kitapta bundan üstü kapalı şekilde bahsediliyor.

• Hmm yine geleceği sunan derdim sanırım çünkü müdahale edemiyceğim olan biten şeyleri irdelese de bir kazanım edinmem diye düşünüyorum

• Pekala teşekkür ederim.

• Ben bugunu anlatıp arada gecmısten kesıtlerı vermelerını sevmıyorum. Hıkaye karısıyo gıbı gelıyor. Zevk alamıyorum. Centılmen pıc serısınde o ara bolumlerı hep atlamısımdır bu yuzden.

0|1
    0|0
  • Hayir ben anakronik tarz daha cok seviyorum😃

0|1
    0|0
  • Ilk once gecmis sonra gelecek. Bu arada yazim dilin cok kotu ne demek istedigini zor anladim. Elestiribolarak algilama sakin cok kitap okuyorum dedin ya okuyorsan kendini gelistirmek de istiyorsundur. O yuzden soyluyorum

0|1
    0|0
    • Eleştiri için teşekkür ederim ama sorumun içinde "cok kitap okuyorum" diye bir cümleyi hiç yazmadım.

• Ne demek istemistin merak ettim

• Ne demek istediğimi zaten siz anlamış ve cevabınızı ilk cümlenizde vermişsiniz.

• her iki kitapta dikkatimi çeker ve okurum. tabii konusu hoşuma gider, hikaye kendine çekerse. zaman anlatımı özellikle önemlidir, açık anlatım gerektirir.

0|1
    0|0
  • Geleceğe dönük kitapları okumayı seviyorum ama bu iki seçenek arasından karanlık geçmişi seçiyorum. Soruyu okurken daha bir merak uyandırdı bende bu aralar okuduğum kitaplarında etkisi olabilir.

0|1
    0|0
  • Hikayeler geçmişe aittir. Bu yüzden geçmişi irdeleyeni seçerdim.
    Gelecekte aynı hikaye olmayabilir.

0|1
    0|0
  • Aslında bunlar degilde kitabın sarması önemli yani mesela polisiye türü pek sevmem ama kitap sarıyosa elimden düsürmem o kitabı kalınlığına görede kısa bir sürede bitiririm benim icin en önemli sey o kitabın beni icine cekmesi 😊😊

1|1
    0|0
  • Karanlık geçmişi irdeleyeni srçerdim. Aslunda ilk seçenek hikayeyi gelecekte sunan diyecektim, birden dönüş yaptım.

0|1
    0|0
  • Evet önemserim ve gerilim romanlarını cok seviyorum

0|1
    0|0
  • Kesinlikle önemli bir dağdan bir tepeden hiç sevmem

0|1
    0|0
  • Evet mesela bir kız hayal ediyosun ama o kız hay ettiginden degisik cikiyor. Mesela ilk basta onu anlatsa "O sariain bilmem ne gozlu bilmem ne huylu bir kizdi" gibi ben bu karakterlere cok takiliyorum anladin bence sen benim dedigimi

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    2

Erkekler Ne Diyor 5

• herhalde geçmişe dönük irdeleyen ama şu an ki hikayesi ilgi çekici ve akıcı olmalı ki geçmişini merak edip okumaktan zevk alayım yoksa kitap bunaltıcı bir şekilde direk geçmişe dönükse değmez

0|1
    0|0
  • dikkat etmem

0|1
    0|0
  • önemli bence

0|0
    0|1
  • Onca gecmisi sonra gelecegi okurum

0|0
    0|0
  • Değildir