Antik Mısır mitolojisinin dinler üzerindeki etkisinin olduğunu biliyor muydunuz?

Antik Mısır mitolojisinin dinler üzerindeki etkisinin olduğunu biliyor muydunuz?

Güncellemeler:
1ay İlk Hristiyan tarihçilerden ve savunucularından olan Justin Martyr D.100 Ö.165 AD şöyle yazmıştır:
Bizler, öğretmenimiz İsa cinsel ilişki haricinde doğdu, çarmıha gerildi, öldü yeniden dirildi ve cennete yükseldi dediğimizde, bizim Jüpiter'in oğullarına inandığımızı sanan insanlardan farklı birşey iddia etmemiş oluruz.
Bir başka deyişle Justin Martyr şöyle yazmıştır:
''O bir bakireden doğdu, Perseus'a (Yunan Tanrısı) inanmakta tek fark bu.
Bu çok açık ki Justin ve diğer ilk Hristiyanlar, Hristiy

0|0
12|9

En İyi Kız Görüşü

• din min yok ya hikaye hersey ya ne zman gorcek bu millet bunu

0|1
    0|0
    • 1ay

@takamataaaa Gelde millete anlat din bir siyaset aracıdır, maddi çıkarın olduğu yer sence kurtuluş yolu olabilirmi?

• 1ay

bana gore manasiz uydurmacalar

• 1ay

@takamataaaa Mutlaka bir Yaratıcı vardır ama insansıl düşünceler Tanrıya ait değildir insanoğlu bu düşünce tarzına evrimsel süreçten geçerek varabildi bundan sonra ne kadar evrim geçireceğimiz önemli acaba tekrar başa mı dönceceğiz yoksa hep böylemi kalacağız elin oğlu uzayda marsa gidince sevinir bizim kiler okey de mars'da seviniyor biz ne zaman ileriye gideceğiz bu önemli bizim için

Kızlar Ne Diyor 11

• Zaten dinler tamamen mitoloji uzerine. Islamda muslumanlarin mitolojisi ama ben bunu pek sevmedim olmamis tekrar yapsinlad

0|1
    0|0
  • Olabilir

0|1
    0|0
  • ilk peygamber ademden son peygamber muhammede kadar dinler kitaplar vardır. Şu hayatta dinsiz bırakılan tek bir kavim bile yoktur dinlerden esinlenmiştir. Bu uyduruk yazıları al rulo yap öyle sakla lazım oldukça kullnırsın

0|0
    0|0
    • 1ay

Git isine cahil sen git mal gibi milletin ne diyorsa onu tap toplum sizin gibi canım olmak zorundamı

• Sayende öğrendim sağol.

0|1
    0|0
  • Evet biliyordum.

0|1
    0|0
  • Dinler neredeyse birbirinin kopyası olduğu için evet mantıklı bir önerme.

1|0
    0|0
  • Zeitgeist... Tamamen kuram..

0|0
    0|0
  • Zeitgeist mutlaka izlenmeli.

0|0
    0|0
    • 1ay

Ordan izledin ve bende bu kanıya vardım İsa diye birisi yok tamamen siyaset düşünsenize ne olduda birden Roma bu inancı kabul etti sizce siyaset bu İsa ve Horus nasılsa tesadüfe baksen aynı gün doğmuş ikiside bakire anneden üç kral yıldızı çıkmış doğunca her ikisinde 12 yaşında ikide çocuk öğretmen vs. adamlar hiç uğraşmadan bir yerden hikaye alıp onuda millete yutturmuşlar.

• 1ay

Hımm ekmek, şarap, sen ve ben bir de sabahın dördü. Bu şarkı hafızam beni öldürcek. Olabilir , kendin araştırmak en doğrusu.

• 1ay

Tanrı akıl vermiş kullan diye bende onu kullanmaya çalışıyorum ki biliyorum ki elbet birgün bu bilgiler işime yarıyacak araştırarak halkı doğru yöne çekmeliyiz adamlar eskidem Misyonerlik faliyetleri yapmak için gençlerin beynini yıkarmış şimdi adamların oraya buraya gitmek için bir sebebi kalmadı internette size ücretsiz incil gönderelim adresinizi verin diye reklamlar koymuşlar sayfalara

• Zaten bütün dinler bir zamanlar gerçekti
    Hep aynı din indirildi
    Her kavime zamana
    Sadece insanlar tahrip etti okadar

0|0
    0|0
  • Yüzyıllardır mısırın bulunduğu coğrafi keşfin sırlarını hala tam çözemediler. Bu yüzden bu tarz olan şeylere şaşırmamak lazım

0|0
    0|0
    • 1ay

@elifsu24 Çok Tanrılı inanacın doğduğu yer sonra bir siyasi yıpıya büründü Roma İmparatorluğunda adıda Paganizm oldu hatta Burçlar bile Pagan ürünüdür tamamen.

• 1ay

Orası öyle tabiki ama bende sadece kaynağınızı öğrenmek istedim bende meraklıyımdır antik mısır kentine o sebepten ötürü sordum

• 1ay

Yunanların Şarap Tanrısı Dionysos'un hikayesi bile birebir İsa'nın kiyle aynıdır. Mesela kaynak internetten verebilirim Horus'un annesine gelen meleğin nasıl gebe kalacağını anlatan hiyerogrif bile mevcut

• Bilmiyordum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Hepsinin var. Sumerlilerinde cok etkisi var.

0|1
    0|0
  • Zeitgeist.

0|1
    0|0
  • Zaten dünyayı gözeten konfederasyon gönderiyor hepsini, onlar izni veriyor, üst kademe ruha sahip bir ruh enkarne oluyor ve din dediğimiz şeyleri gönderiyor, hepsi doğru hepsi özünde aynı bazıları zamanla yokoldu, çoğu orion grubu tarafından değiştirildi üzerinde oynandı. Ve dinler birbirleriyle bağlantıları olmadığını zaten iddia etmiyor üstelik biz gönderdik diyor hepsi. Önce din eleştirecekseniz ki yapacağınız en boş şeylerden biridir ileride siz de anlarsınız umarım böyle bir eleştirme şekli yok. şu an halk arasında efsane olarak bilinen dini veya kültür kişilerinin %90'ından fazlası gerçek ve üst seviye varlıklarla bağlantısı vardır.

0|0
    0|0
    • 1ay

İyide mantıklı düşünelim Yaradan insanoğlunu yaratırken herkesi eşit yaratmadımı Yaradanın egosu mu var ki birini sevsin öbürünü lanetlesin mesela Kuran'da diyor asla değiştirmeyeceğim demiş Yaradan başda bunu yapamazmıydı ozaman hiç kimse bu dini konuları tartışmazdı değilmi benim için Yaradan önemli onun istemesi üzerine yaşıyorum ne yaparsam kendime yapıyorum gün gelirde Yaradana hesap verme vaktim gelirse seve seve hesap vereceğim

• 1ay

bazı gruplar kendi içlerinde negatif tarafı seçiyorlar belki ondan lanetlenmişlerdir bu da doğal, suya girip ıslanmak gibi

• Kanıt?: G*tün mü?

0|1
    1|0
  • hayir uydurulmus hristiyanlik uzerinde etkisi var mitolojinin

0|1
    0|0
  • Zeitgeist belgeselinde buna değiniliyordu.

0|0
    0|0
  • çoğu kişi biliyor da, %90ı gördüğün gibi kendini kandırmayı yine de başarıyor

0|0
    0|0
  • Hepsi hikaye ya hikaye

0|0
    0|0
    • 1ay

Bencede mesela Nuh tufanı olayı tamamen çalıntıymış Gılgamış Destanını kople çalmışlar
      Sonra Musa'nın hayatı yok öldürülmesinde Musa'yı bir sepete koyup nehre bırakmışlar onuda Mısır Kralı'nın kız kardeşi bulmuş prens gibi yaşamış Musa bu da çalıntı bir hikaye bu hikayede Akkad'lı Sargon'un hayat hikayesi internette mevcut araştırmak isterseniz. :D

• 1ay

Olağanüstü birsey beklemiyorum her kıtaya aynı kitap gönderilse yeterdi

• 1ay

Yani Yaradan yarattıklarının hepsini eşit yarattı birine kurtuluş yolu öbürüne lanetlenmiş yol vereceğine ben inanmıyorum çok saçma

• Her Mitolojide bir din etkisi zaten var. Her dinin uzerinde mitolojinin etkisi gibi..

0|0
    0|0
Yükleniyor...