Size göre hangisi daha iyi?

Okuğumuz kitapların çoğu son dönemin modası olarak sinema filmi haline gelmekte. Kimisi hikayeyi noktasından virgülüne kadar işlerken, kimisi de kitaptaki sahneleri kesip biçerek geriye hiçbir şey bırakmıyor. Ben kitabın film olmaması taraftarıyım. Filmleşmenin hem kitabın büyüsünü yok ettiğine hem de hayal gücümüze balta vurduğuna inanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
2ay Güncelle

0|1
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bence bir romanın görsel olarak sinemaya aktarılması çok güzel oluyor. Sonuçta çok kitap okuyan bir millet değiliz, hiç değilse bu şekilde ana tema başka şekilde insanlara ulaşmış oluyor. Tamamiyle bir kitap sinemaya çevrilemiyor zaten ama görsel zenginlik bakımından değişerek verilmesi lazım. En güzel örnek Hababam sınıfıdır buna. Romanından bu kadar keyif alabileceğinizi ve bu kadar büyük bir kitleye ulaşamayacağını söyleyebilirim. Ben okudum o kitabı, keza sarmadı. Ve Kemal Sunalın oynadığı Gol kralı filmi, kitabı okudum ama filmini izlemek çok ayrı zevk verdi bana. İkiside çok farklı alanlar evet ama hem görsellik hemde daha çok kişiye ulaşması açısından bazılarının sinemaya çevrilmesi taraftarıyım.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Katılmıyorum. Herkes kendi sanatını icra ediyor. Ayrıca yazılı bir yapıtın izlenebilecek bir forma sokulması bunun üzerine bir yorum katmadır. Bkz: Picasso ve çılgınlar gibi diğer ressamların eserlerini yorumlaması (Farkındaysanız tekrar etmesi demedim, yorumlaması dedim)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• bir sinemasever olarak pek katılmıyorum. Çünkü birbirinden değerli o kadar edebi türde klasik eserlerimiz var ki; bazen tam anlayamadığımız bazı noktaları kaliteli bir filmle çok daha iyi anlamamıza vesile olabiliyor. Zaten öyle olmasaydı Türk sinema tarihinde Yeşilçam diye bir marka doğmazdı. Maalesef kitap okuma alışkanlığının olmadığı bu ülkede en azından bazı kaliteli eserlerin film olması, en azından okuma alışkanlığı olmayanların dikkatini çekmiş oluyor.

1|0
    0|0
  • Bence güzel eserlerde çıkıyor ortaya Yüzüklerin Efendisi gibi Davinci şifresi gibi en son dan brown un Cehennem eseri uyarlanmış kitabını okudum ama filmini izlemedim bakalım guzel olacak mı merak ediyorum..

1|0
    0|0
  • Benim daha basitime geliyor sen kitabını oku ben filmini izleyim 😊

1|0
    0|0
  • kitapla aynı isimde olup aynı konuları işlemeleri telif hakkı sorununu doğurmuyo mu acaba?

1|0
    0|0
    • 2ay

Yok genelinde senaryolaşma aşamasında kitabın yazarına da danışılıyor diye biliyorum

• 2ay

Her ne kadar farklı alanlarda olsa filmi yapanla yazarın aklında oluşan karakter ve betimelemeler birbirini pek tutmuyor ben her zaman kitabın kitap kalma taraftarıyım. Elbette işini hakkıyla veren senarist ve yönetmenler var ama hepsi öyle değil ki.

• 2ay

hatta çoğu popülarite ve para kazanma amacı güdüyo yazarların aksine biri siyah biri beyaz biri gerçek biri yalan gibi bence

• Katılıyorum, kitaplar kitap olarak kalmalı.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...