Tarih sevenler bakabilir mi?

Arkadaşlar Roma lejyonlarının, Spartalıların ve İskenderin kullandığı falanks birlikleri o zamana kadar bilinen dünyanın yarısını fethetti bu birlikleri neden Türk atlıları karşısında başarılı olamadı? Türk birliklerinin hızlı olmasından mı kaynaklanıyor bu durum? bir aydınlatırsanız sevinirim

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Bence önemli nokta komutanlardı. Roma, Makedonya ve Sparta hepsi daha önce dünyanın en iyi askerleri tarafından yönetildi. Cesar, İskender, Leonidas, Konstantin... Zamanla işin ehli komutanlar azaldıkça veya Orta asyadan gelen komutanlar bu milletlerinkinden iyi olunca askerin ne kadar falanks veya lejyoner olursa olsun iş komutanda biter. O yüzden Osmanlı ve Selçuklu 40-50 bin kişilik ordularla 150-200 bin kişilik orduları yenebildiler. Sadece bunu Türklere bağlamamak lazım. Mesela İskender Pers kralı Darius un 250 bin kişilik ordusunu 30.000 falanks la yendi. Ama bence burda önemli olan falankslar değil İskenderin liderlik ve taktik gücüydü.

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Göçebe yaşamın getirdiği zorlu yaşam koşulları sürekli tetikte olma durumu var. Ordu Millet anlayışı var.
    Ayrıca savaş stratejisi anlamında Orta Asyadan gelenler genellikle ezip geçmiştir. Hilal taktiği falan var. Atlı birlikler ve okçular karşısında başarı şansı az zaten. Attila ve Cengiz Hana baktığımızda savaşta ezici başarılar elde etmişler.
    Şu Destanı var İskender ve Türk savaşları ile ilgili

1|0
    0|0
    • 2ay

Emir Timuru araştırmanı da öneririm :) Kimilerine göre Türk düşmanı, bana göre özünü unutmamış büyük bir Türk.

• 2ay

Haklısın şu destanınıda okumuştum iskenderi araştırırken, Timuru bende çok severim özellikle zekasına hayranım :)

• Türklerin at üzerindeyken ok kullanabilmeleri en büyük avantajlarıdır. Mesela Attila zamanına bakabilirsin 2 katı roma ordusuna karşı atlı okçularla vur kaç taktiğiyle kazanmıştır. Atlı birlikler olarak hem hızlı hem de çevik bir orduya sahip olduğumuz için ilerlemek kolay oldu denebilir

0|0
    0|0
  • iskender türklerle savaşmadı ki nerden başarısız oluyormuş?

0|0
    0|0
    • 2ay

soruda imla hatası yapmışım Roma Türklerle savaşırken etkisiz oldu

• 2ay

imla hatası? :) imla hatası değil yanlış bilgi vermek seninkisi anlatım bozukluğu daha doğru olur

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...