Osmanlı geleneğinden neden kurtulamıyoruz?

Osmanlı zamanında halk ve yönetici kesim iki zümre olarak ayrılmıştı. Halk türk kültürünü devam ettirirken osmanlı cemevler araplar vb. kültür karışımı türk kültürüne hiç uymayan bir kültüre bürünmüştü. İki zümre çatışırlardı. Osmanlı türkü aşağılardı. Peki artık osmanlı kalktığı halde neden hala osmanlıyı isteyenler var? ve neden hala türk kültürünü tam olarak yakalayamadık?

0|1
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Kültürler arasında ezilme olduğunu düşünmüyorum (kasıtlı olarak yani) zümrenin arapça ve farsça takılması da "Islamiyeti" Sadece din olarak almadık araplardan, yani "Kültürleriyle birlikte aldık" ve dediğin gibi Türk kültürüne hiç uymayan bir şey. Ve o zamanlar da Osmanlı güçlü olduğu için "Bilim dili" Osm. caydı bu yüzden halk okuyamadığı için Her şeyden habersiz özünü yaşadı. Keşke "Kültürümüze uyarlayarak" alsaydık da terimleri Türkçeye çevirerek kültürümüzü köreltmek yerine zenginleştirseydik.

0|0
    0|0
    • 1ay

Kesinlikle, örneğin araplarda Allah korkusu fazlaca gözlenirken Türklerde çok az vardır. Bence bu yüzden araplardan daha ahlaklıyız. Osmanlıca kültürel olarak çok düşük bir dildir. Çünkü tamamen halktan uzak yapay bir dildir. Keşke dediğiniz gibi olsaydı. Türkçemize göz bebeğimiz gibi bakmalıyız. (Bende dahil olmak üzere adam akıllı bilmiyoruz türkçeyi ve öğrenmeliyiz.)

• 1ay

Atatürk bildiğiniz üzere "Üçgen, Dörtgen" gibi terimleri Türkçeye kendisi getirdi. TDK'yı açıp yabancı kelimeleri arındırdı ancak benim kızıdğım şey bunun günümüzde bu kadar önemsenmemesi. Mesela ingilizcedeki "Cafe" kelimesini "Kafe" diye yazıp Türkçeymiş gibi kullanmak Bence çok tehlikeli. Bunun gibi birçok kelime var. Ayrıca "Amerikan Kültürü" diye bişey yok -,- (Bunu söylemezsem olmazdı :3 içimi döktüm Teşekkür ederim)

• 1ay

Katılıyorum :) ne demek ben teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 3

• gelenek unutulamaz

0|0
    0|1
  • Osmanlı'yı yaşatan zaten Türkler değil miydi?

0|0
    0|0
    • 1ay

Evet halktı yani türktü fakat yönetici zümreyi türklerden ayrı tutuyoruz.

• osmanli türkü aşagilardi mi? g. tunüzle okumayin şu kitaplari. tabi okuyorsaniz.

0|0
    0|1
    • 1ay

Mebin verdiği tarih kitaplarından başka kitap okumuyosun sanırım. Ziya gökalpin ''Türkçülük esasları'' adlı kitabıyla başlamanı öneririm.

• 1ay

ben 22 yasinda degilim sen de 20 degilsin bebe:)

• 1ay

ben 20 yimde boşver sen onu nerede ırkçılık yapmışım tam olarak aydınlat bizi.

Erkekler Ne Diyor 2

• onlar Türk olmadıklarını ya da Türklüğe düşmen olduklarını söyleyemediklerinden biz osmanlıcıyız diyenlerdir.

0|0
    0|0
  • Ecnebinin yazdığı tarih kitaplarıyla büyüyen gençlik böyle bişey işte

0|0
    0|0
Yükleniyor...