Çingeneler hakkında ne düşünüyorsunuz?

bence çok komikler=))ve kızlarıda güzell.. nası insanlar sizce?

Güncellemeler:
genelde gözleri bal rengi oluyor ya da bana öyle denk geldi galiba:)

0|0
29|25

En İyi Erkek Görüşü

• Lisede roman havası oynadığımı gördüğü için, "ilgilisin galiba" diyerek onlarla ilgili bir kitap hediye etmişti sosyoloji hocam...

Onlarla ilgiliyim; yanlarında büyüdüm, mecburen.

Git gide kültürlerinden koparılıyorlar. Gerektiğinde çok çalışkan olabildiklerinden, epey altından da olsa burjuvaya adım attırılarak kültürel anlamda yok ediliyorlar. Zaten "göçebe" yaşayan çingene sayısı, eskiye oranla epey azdır. Artık sepet yaparak, tencere kalaylayarak geçinen çingene de nerdeyse kalmamıştır. Kenevir satanlar hala yerleşiktir...

Kendileriyle ilk tanışmamsa sekiz yaşıma rastlar... Bir hanım abla (yoksa adam abla mı demeliyim?), bir kavga sırasında ansiklopedi kadar taşı alıp bir "adam"ın kafasına indirmişti. Adamın kafasındaki kanı durdurmak için battaniye koymuşlardı kafasına. Bu yüzden, müzik çalınca kavgayı kesme mizansenine bir türlü alışamadım...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Haytımda gördüğüm en güzel kız. Gebzede çöp karıştıran bir çingene kızıydı. üstü başı pisdi ama öyle bir yüzü vardı kii..

o an dedim alacan bunu tıkıyacaksın temzileyeceksin, giydireceksin.

millet ölür..

öyle bir güzelliği vardı. belki de o haldeyken bile o kadar güzel olabilmesi idi onu farklı kılan

1|1
    1|0
  • Çingeneler konusunda birinci ağızdan bir kaynak Ali Mezarcıoğlu tarafından yazılan 'Çingenelerin Kitabı'

Kitapta 'Çingene mi Roman mı' tartışmasına da yer verilmiş.

Mezarcıoğlu şöyle diyor bu konuda: 'Bir mücadele verilecekse bu isimlere karşı değil, isimlere yüklenen yanlış anlamalara, hurafelere ve önyargılara karşı verilmelidir.'

Çingeneler'i anlamak isteyen herkese, bir çingene yazar tarafından yazılmış bu kitabı okumasını öneriririm.

link

0|0
    0|0
  • batıda farklı gözle bakılabilir ama bizim yörede genelde hırsızlıkları ile ünlüdür...

mahallerinde oturan bi tanıdık var evlerine misafir gelmiş ve misafirler gidecekler çıkmışlar dışarı ayakkabı falan bişe kalmamış..

0|1
    0|0
  • Ben trakyada yaşayan biri olarak, çingene mahallesine girdiğimde çok keyif alıyorum. her evden kesintisiz darbuka sesleri geliyor. Mahalle şen şakrak. Sokak ortasında mangal yapanlar, çocuk emzirenler, çocuğunu dövenler, darbuka çalıp ailecek göbek atanlar. Gerçekten inanılmaz keyif alıyorum onlarla yaşamktan:)

1|0
    0|0
  • oynak deli dolu sakıncalı severim çingeneleri abe çal gelsinnnn ky gtne gtsin hayat umurlarında değil her daim eğlence =) en kıyağııı

0|0
    0|0
  • eğlencelilerdir Romanlar Çingene ayrı bir durum. Dışarıdan halka kotu gosterılmeye calısıyor ama zararsız tıplerdir.

0|0
    0|1
  • link

... izlemeni tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Pek bir zararlarını görmememle beraber bazı kesimler tarafından pek sevilmezler.Ama gördüğüm kadarıyla neşeli ve mutlu insanlar diyebilirim.Nevruz kutlamaları çok eğlenceli olur.

0|0
    0|0
  • bayat gülü satmaya çalışanları,fal bakmaya çalışanları çekilmiyo hiç.

0|0
    0|0
  • ben onu bunu bilmem. bizim bağdaki 2 katlı evin çatısına çıkıp anteni söküp götürüp satacak kadar ... ları var. iyi birisine hiç rastlamadım. ayrıca kızlarıda aşırı pasaklı oluyor.

0|0
    0|0
  • çocukken kendilerinden dayak yediğim için sevmem. ayrıca kendileri, beni g*t korkusu ile tanıştırdılar. tehdit etmişlerdi sonra üstüne dövdüler. günlerce evden çıkmamıştım. nasıl bir travma yaşattıysa..

1|0
    0|1
  • 0|0
    1|0
  • hepsi üçkağıtçı çıkıyo

0|0
    0|0
  • Ceza alırsın dikkat et :D Roman onlar :)) Çİngene diyemezsin :))

0|0
    0|0
  • valla iyisine rastlamadım küfürsüz tek kelime etmezler hırsızlık sapıklık vs vs ama düzgünce yaşayanlarına lafım yok

0|0
    0|0
  • gorunumlerini yorumlamiyorum :) pek esmer insan sevmem ancak acayip eglenceli tiplerdir, vardi bir kac arkadasim turkiyedeyken.

0|0
    0|0
  • eğlenceli tipler.

0|0
    0|0
  • Bizim kardeşlerimiz..

Ayrımcılık yapmanın anlamı yok.

1|0
    0|0
  • Severim...

Her ırktan insanı koşulsuz şartsız severim.

0|0
    0|0
  • çingeneler zamanı filmini izle merak ediyorsan çingeneleri

0|0
    0|0
  • Çingene değil de romanlar iyi oluyor

0|0
    0|0
  • görüşüne katılıyorum :))

0|0
    0|0
  • Severim kendilerini çok yaratıcılar özellikle küfürlerde :))

0|0
    1|0
  • çingeneyle birlikte olan 40 kiremit eritmek zorundaymış

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 29

• Ben çok severim sanki başka bir dünyanın insanları onlar. eğlenceleri , kalpleri bir başka atıyor sanki. Saygı duyarak seviyorum onları..

Çingene kelimesini neden sevmediklerini de anlamış değilim nedense roman şafından daha güzel..

1|0
    0|0
  • beni ürkütüyolar

nden bilmiyorum

0|0
    0|1
  • valla genelde inanılmaz güzellikte oluyorlar. yalnız biri yaralı bacağıma sarılmıştı canım yandığı için tekme atmıştım. sonra üzüldüm tekmeledim diye.

0|0
    0|0
  • Eğlenceli insanlar seviyorum ayrım gözetmeksizin beyaaa:):):):

0|0
    0|0
  • cingen ailesinin kızı olmayı isterdin şahsen :)

1|1
    0|0
  • onlar da insan tabı sınf ayrımı yapmm . cıngenelerden cok korkyrum :D kucukken ustume döner bıcagıyla yuruduklerı ıcın ..

0|0
    0|0
  • kücükken cingeneler kaciracak beni diye binbirtürlü paranoya yasardim. rüyalarima bile girerdi. haftada en az üc defa cingeneler tarafindan kacirilirdim rüyamda.

büyüdügümde anladim ki onlar da bizim gibi insanlar mis.

1|0
    0|0
  • İnsan insandır yani..

0|0
    0|0
  • çok konuşkanlar bence

0|0
    0|0
  • Her insan türü her insan ırkı severim.

0|0
    0|0
  • küçükken annem çingenelere veririm seni diye korkuttuğundan pek sıcak bakamıyorum ama komikler :)

0|0
    0|0
  • atesli cingene =) onlar süper oynarlar bi erkegin hem gözüne hem gönlüne hitap ederler ben cok severim kendilerini ohh bide oynarlar =)

0|0
    0|0
  • güzel oluyo bee,farklı olmak iyidir.herkes birbirinden farklı zaten...hava da bozdu be karla karışık yağmur var ve cok rüzgarlı.

0|0
    0|0
  • çok fazla yorum yapamam ama çoğunlukla tatlı oluyorlar kızları bencede hoş bakımlı olsalar taş olurlar =) ama nese yorum yapmak istemiyorum :D

0|0
    0|1
  • Ben de bir cingeneyim.

iyi insanlar.

0|1
    0|0
  • İnsan ayrımına gerek yok ama gözleri açık

0|0
    0|0
  • müziksel zekada deha insan topluluğu.

0|0
    0|0
  • Edirne'de yaşıyorsan olsan pek sevmezdin büyük ihtimal.

0|0
    0|0
  • sevmiyorum...

0|0
    0|0
  • cennet mahallesi gibi

0|0
    0|0
  • hayat onlara güzel :)

0|0
    0|0
  • Bayılırmmm tam benlikler işleri güçleri eğlence :)))

0|0
    0|0
  • Bİzim alt mahhallede var da kavga çıkmış aralarında 10 tane polis aracı vardı sokakta:D

0|0
    0|0
  • Eglenceli insanlar, pek tanimadigim icin fazla yorum yapamiyorum.

0|0
    0|0
  • eğlenceli görünüyorlar.

0|0
    0|0
  • İyi insanlar bence de.

0|0
    0|0
  • Etmus burada mısın?

Senlik bir soru olmuş:)

0|0
    0|0
  • bildiğimiz insanlar

0|0
    0|0
  • komik değil de, eğlenceli görünüyorlar daha çok. senden benden bi farkları yok yine de. insan insandır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...