Kapalı Maraş'ın hikayesini duydunuz mu? Şansınız olsaydı burayı gezmek ister miydiniz?

Kıbrıs'a gidersem uzaktanda olsa görmek istediğim yerler arasında. Orda Kapalı Maraş ismini duydum ama araştırmamıştım. Sonrasında hayalet bir şehir olduğunu öğrendim.
"Bir zamanların en kaliteli ve en lüks tatil merkezi Kapalı Maraş yani Varosha Kıbrıs savaşın’dan sonra adeta çürümeye terkedilen bir şehir. Zamanının en güzel kumarhaneleri, otelleri, araba galerileri, evleri, sinemaları, süpermarketleri buradaydı. Ünlülerin en uğrak yeri Maraştı."Kapalı Maraş'ın hikayesini duydunuz mu? Şansınız olsaydı burayı gezmek ister miydiniz?Şimdilerde ise tampon bölge görevi görüyor. Bölgede sadece Nato ve Türk askerleri bulunuyor. Onun dışında orda bulunan kız yurdunda ki öğrenciler sadece o bölgeyi görebiliyor. Başka türlü girişler kesinlikle yasak. Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelide burdaymış. Tabi rivayetlere göre. Aradan yıllar geçsede Türk ve Rum taraflarinin pazarlik masasinda bir kozumuz olarak elimizde. Belki bir gün tekrar turizme açılır.
Siz görmek ister miydiniz bu şehri?

0|1
19|8

En İyi Erkek Görüşü

• Duymuştum. Vaktiyle Toyota gibi şirketler Türkiye'de yeni yeni duyulurken Maraş'ta galerileri varmış. Daha fazla bilgi almak isteyen Youtube'dan Ruhi Çenet'in hazırladığı videoya bakabilirler.

0|1
    0|0
    • 2ay

Evet arastiriyorum tam manada tatmin edici içini gezenlerin attigi bir videoya denk gelmedim. İlla gidip gormek lazim sanirim :)

Kızlar Ne Diyor 19

• Cahilliğimi bağışla, ilk defa duyuyorum:) Görmek isterim tabii.
    -Gecen bol olsun.-

0|1
    0|0
  • Ne diye bekletiyorlar elinde acaba, sebebi neyse

0|1
    0|0
  • İlk kez duydum.. Gitmek isterdim doğrusu...

0|1
    0|0
  • Evet haberim var bu yerden. Hala kullanıma kapalıymış anlamak zor gerçekten.

0|1
    0|0
    • 2ay

Çok saçma bir politika izleniyor bu konuda. 40 yıldan fazla bir süredir yanda çürümeye terk edilmiş bir şehir. Restorasyon çalışması ile ülkeye turizm bakimindan çağ atlatır bence.

• 2ay

Kesinlikle katiliyorum kimbilir altında hangi çıkarlar var. Üstelik kıbrıs gibi güzel bir yerde.

• Duydum burayı çok. onceden ve tampon bölge olduğunu biliyordum
    Maraş isminden dolayı dikkatimi çekmişti kucukkenn

0|1
    0|0
  • İsterdim

0|1
    0|0
  • Merak ettim, görmek isterdim 😊

0|1
    0|0
  • Bilmiyordum öğrendim şimdi😂

0|1
    0|0
  • İsterdim. Yeniliklere açık bir insanım çünkü ben.

0|1
    0|0
  • Peki neden çürümeye terkedilmiş

0|1
    0|0
    • 2ay

?(yırum kısaymış😑)

• 2ay

Kıbrıs harekatı sırasında ordumuz o bölgelerede girmiş. Birçok otel tahrip olduğu için terkedilmek zorunda kalmis aslinda. Rum kesimiyle bir anlasma olursa diye yanda koz olarak bekletiliyor. 40 yildir neyi bekliyorlar bende anlamadim acikcasi. :D

• 2ay

Evet bekletilmesi saçma

• Şimdi sen anlatinca merak ettim terkedilmiş boş şehir görmek isterdim..

0|1
    0|0
    • 2ay

Bu şehrin yanı sıra belki duymuşsundur Pripyatta var. Tek fark orası çernobilden dolayı boş bir şehir. 70'lerden kalınca insan iyice merak ediyor.

• 2ay

Ya böyle dünyada çok fazla terkedilmiş şehir var kimj bu savaş sonrası olaylardan dolayı kimj başka sebepler ama yani görmek isterdim.

• Merak ettim ☺️

0|1
    0|0
  • Görmek isterdim

0|1
    0|0
  • Bizim Kahraman olanı daha güzel

0|1
    0|0
  • Kıbrısa gitmemelisin

0|1
    0|0
  • Bilmiyordum sayende öğrendim

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Farklı olurdu birde boş oda bulduk mu hatırlarsın #wildbull

0|0
    0|0
  • ay canim cekti maras dondurmasi neyse... Merak ettim ya orayi😀 dondurmasi guzel midir ki😄

0|1
    0|0
    • 2ay

Gidip görmek lazım yaşayan dondurmacı vardir belki 😂

• 2ay

Kusura bakmada güldüm 😂 Vay anasını dondurma için saldıran dilencilerde duyduk sonunda. Dünyanın çivisi çıkmış.

• 2ay

yok dondurma icin degl para istedi vermedim dondurmaya saldirdi onu alma beni al siyesm vardi canım onlar benim

Erkekler Ne Diyor 7

• Askerî kantinlere mal dağıtımında çalışırken defalarca içine girdim (1-2, en fazla 3 km kadar tabii). Ama bu fotoğraflarına internetten bakmak, bunları, bu fotoları bulmak aklıma gelmemişti. Diyebilirim ki nostaljik ve kasvetli bir havası var. Gezme veya fotoğraf çekme şansımız olmadı çünkü mecburi olarak tek yol istihdam edilmişti askeriyeye ve biz gibi sivil şahıslara ve fotoğraf çekmek de yasaktı. O gördüğünüz binaların en uzunlarının duvarlarındaki tuhaflığı (yerinde olmamasını...) görürseniz, daha doğrusu yerinde olmadığı için göremezseniz, güçlü havan mermileri sorumluluk almak zorunda. Orasının, kumsalının bir kısmı asker aileleri tarafından -çünkü lojmanları da Kapalı Maraş'ın dâhilinde- kullanılabilir vaziyette. Üzülmeyi göstermeyi sevmem ama yeri gelmişken söylemeden geçmek istemem veya noktalandırmak, böylesine bayağı bir paragraf yazıyı yazarken dahi nostaljiyi ve kasveti sezinledim belleğimde olan Kapalı Maraş karelerinden ve/veya Kapalı Maraş'ın kasveti havasının aklımda kalan parçasından dolayı...

Harika ötesi paylaşımın için, yürekten teşekkür ediyorum.

0|1
    0|0
    • 2ay

Cidden insanın ister istemez yüreği burkuluyor. Hem savaş, hem de birilerinin yaşadığı yeri terk etmesi üzücü. Kaldı ki ben internetten bulduğum bilgiler doğrultusunda yorum yapıyorum. Eminim ki gidip görenler başka duygulara kapılır. Değerli yorumun için asıl ben teşekkür ediyorum kardeşim.

• Kapali marasin yaninda halk plaji var orada denize girmistim cok guzel ve sakin bir yer iceriye girme sansim oldu etkilenmemek mumkun degil eskilerin yaptigi reklam adisleri bile binalarin uzerinde duruyor insan bir urperiyor girerken istersen seni de sokturabiliriz :)

0|1
    0|0
    • 2ay

Valla şanslisiniz o zaman. 😊 Bir gün yolum duserse kesinlikle gormek isterim. Eskileri görmeyi severim, fotograflarada baktim 70'li yillar halen duruyor. Politik sorunlar olmasaydı da keşke halen açık bir turizm yeri olsaydı.

• 2ay

Cok guzel bir yer oranin bu halde olmasina cok uzuldum dediginiz gibi keske acik olsaydi dunyadaki cogu yeri bitirirdi

• 18 sene evvel gittim. plajında denize girdim. O zamanlar plajı yeni açılmıştı halka. Özel aracla gidiliyor ve yolda durmak yasaktı. Denizi muhtesem bir yer olarak hatırlıyorum. Balıklar bile insanlardan kaçmıyordu.

0|1
    0|0
  • gitmek isterdim bende o hayalet şehri dolaşmak falan

0|0
    0|0
  • Hayir gerek yok.

0|0
    1|0
  • duyduk tabi

0|0
    0|0
  • Görmek isterdim