İran'ı gezmeyi düşünüyorum, önerileriniz var mı?

Arkadaşlar daha önceden turla İran'a gidenler oldu mu? Bu turlarda tecrübeye sahip kimler var? İran ve Lübnan'ı çok merak ediyorum. Para biriktirip bu sene İran'ı gezmeyi düşünüyorum. Başta Çehel Sütun Sarayı, Valerianus Sütunu ve Tahran'ı merak ediyorum. Ucuz bir tur şirketi bilenler var mı? En ucuz bulabildiğim bu: https://www.gruppal.com/iran-turu

Güncellemeler:
2ay ...

0|1
2|20

En İyi Kız Görüşü

• bnde istiyorum ama korkuyom

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Iran'a gitmedim ama Iran'lı çok turist tanıdım. Van'da yaşadığım zamanlarda özellikle İlkbahar aylarında Van'a gelirlerdi sınirda olduğu için. Gelenlerin neredeyse tamamı Türkmen'di. Azerbaycan Türkçesi ile konuşurlardı. Beyaz tenli ve Türkan Şoray gözleri vardı çoğunun. Iran'a gelince içki, gece hayatı yok ama yerini dolduracak seyler yapmıs Iran Turizm Bakanlığı mesela içki yerine ceşit çeşit şerbet satılıyormuş, ayrıca ülkede Amerika veya Avrupa ülkelerini simgeler bayram arma vs. takmak yasak. Kadınlar sınırı geçtiği gibi saçlarını kapatıp geniş giyinmek zorunda. Aklıma gelen bunlar simdilik umarım yardımcı olmuşumdur. Haa bu arada herkezin batıya giderken senin Iran'ı seçmen garip :)

1|1
    0|0
    • 2ay

Aslında seçme nedenim insanların kültürlü oluşunu beğenmem. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması vs. Bende bir İran hayranlığı var. Çok görmek istiyorum. İlber Ortaylı da görülmesini tavsiye eder. :)

• 2ay

Çok iyi... tebrik ederim.

• 2ay

Eyvallah.

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 19

• Dostum be iran a gitmişş ve gezmiş birisiyim iran süper biyer, çok da pahalı değil, ama senin nasıl bir gezi yapmak istediğinle alakalı bu. Öyle görsel güzellik yok sayılır kültür turizmi daha uygun özellikle kütüphanelerde zaman geçirmeni, cami mimari ve tarihlerini araştırmanı, islamiyetin yorumları üzerine orada bulunan güzel zat ların evlerine konuk olmanı tavsiye ederim. Ben 1 ay araştırma için kaldım ama turla gittiğinde nasıldır bilemem. Turistik amaçlı gitmedim ben. Kal sağlıcakla.

0|1
    0|0
    • 2ay

Turla gitmeyi planlıyorum. Başka seçenek yok gibi.

• 2ay

Anladım o zaman tur rehberinin adını ve iletişimini al ve onunla bu konuya eğilmeni tavsiye ederim zira tur güzergahlarını bilmeden bişey demek veya tur rehberinin kafasını bilmeeden yorumlamak doğru olmaz. Kal sağlıcakla, ama iran da bişeye dikkat etmeni rica ederim, şeriat olmasına rağmen aslında kafaları bizden daha özgür, çünkü onlarda cumhuriyete duyulan özlem o kadar çok ki, istediğin adamla muhabbet et görürsün bunu. Keşke tüm Türkiye yi oraya geziye götürsek de görseler.

• 2ay

Teşekkürler.

• Fiziki haritadan baktığınızda inanılmaz bir dağlılık olduğunu göreceğiniz ve kavrayacağınız coğrafyalı İran İslam Bilmem Nesi'nin Kaf Dağı'nın arkasını şiddetle tavsiye ediyorum; Kaf Dağı'nın ardına bırakılmıştır sevgi. Dizel motorlu araçlara akaryakıt, bebelere balon mahiyetinde olup suyun ucuz olduğu güzide o memlekette, sudan daha ucuz... Bir rüya görmüştür yekûn zihniyet ve "rüyanın üzerine düş kurma" işi manyaklığı ile meşguldür İran İslam Cumhuriyet'i.

Bu iğnelemelerin dışında ise diyebilirim ki pek çok medeniyete tek tek veya toplu olarak ev sahipliği yapmış bir toprak olacağından, gezilesi yerlerin ruhani havasının süper olduğu kurgusunun, teori değil de gerçek olması ile karşı karşıya kalınır.

0|0
    0|0
  • Ben de İran'a gitmeyi istiyorum. Ama turla değil. Devlet Demir Yolları'nın Tahran'a kadar seferi var. Onunla gidebilirsin. Sırtçantalı seyahat benim tercihim.

0|1
    0|0
    • 2ay

Aslında sırt çantalı iyi ama ben güvenlikten endişe ediyorum. Böyle gezi tarzından tecrübem yok.

• 2ay

Tam o güzergahta bizim tren seferimiz var. Şu linkten bakabilirsin. Ankara'dan kalkıyor.
      http://www.tcdd.gov.tr/uluslararasi+m101

• 2ay

Teşekkürler.

• Kardeş İran, Irak gibi ülkelere gitmemeni öneririm.
    Neden diye sorarsan ilerleyen zamanlarda Amerika Vizesi almak istersin vesayre sıkıntı yaratır hatta baya bir zorlaştırır diye biliyorum sadece Amerika değil bir çok ülkede bu durum böyle İnternetten araştır istersen yanlış bilgi vermeyeyim ama böyle diye biliyorum.

0|1
    0|0
  • Tutan yok kirve gidebilirsin jajs

0|0
    0|0
  • çok güzel kültüre sahip bir ülke

0|0
    0|0
  • Saka gibi gelecek ama arkadasim ordan 2 sise viskiyle geldi 😄😄

0|0
    0|0
  • mut'a nikahı yapmadan gelme ha

0|0
    0|0
  • türkiyeyi gez arkadas önce :d

0|0
    0|0
    • 2ay

Türkiyenin belli yerlerini mümkün mertebe gezdim hocam.

• Oraya giden tırcılarla bedava gidebilirsin eminim o kadar uzun yolda canları sıkılıyordur onlarında

0|1
    0|0
  • Eskiden ilgimi cekmiyordu ama Persepolis İsimli filmi izledikten sonra ben de merak etmeye başladım. Eskiden modern bir ülkeymiş.

0|0
    0|0
  • gıt bız gıdemedık barı sen gıt yolun acık olsun tahran en meşhur yer sanırım

0|0
    0|0
  • Ben İran doğumluyum
    mutlaka shiraz iline git ve falode diyen dondurma gibi tatlıyı ye başka sorun olursa özelden yaz

0|0
    0|0
  • Çok dikkatli ol gidipte dönememe ihtimalin var kuralları öğren iyice

0|0
    0|0
  • Hocam direk assınlar seni :D

0|0
    0|0
  • Tahranda iyi mekanlar var

0|0
    0|0
  • İnsanların özgürlüklerine tecavüz eden ülkelerin gezmeye değer bir tarafı yoktur.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ne alakası var? Hindistan'da hâlâ kast sistemi var diye koca Hindistan'a mı gitmeyelim? Millet Arabistan'da Suud Kraliyeti var diye hacca ve umre'ye mi gitmesin? Siyasi havasını solumaktan değil, kültür gezisinden bahsediyorum burda.

• Dikkat et

0|0
    0|0
  • Görülecek bir ülke. tarihi zenginlikeri çok. 30 milyon Türk yaşıyormuş. İran Aynı zamanda bir Türk ülkesi. havraların, kliselerin, camilerin. ateşgahların. cem evlerinin ibadete resmen açık olduğu bir ülkeymiş

0|1
    1|0
Yükleniyor...