Kapat

Liberal ekonominin artık tıkandığı ve ekonomilerin bir yeniden kapalı sistemlere döneceği yönündeki varsayımo yorumunu?

Liberal ekonominin görünmez el yasası artan gelir dağılımı dengesizliği ile artık işlememektedir. Liberal düzen er ya da gec sosyalist bir düzene dönecektir. Liberal ekonomi ve kapalı ekonomi hakkında yorumlarınız nelerdir.

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Gogıla bakmadan bilimsel konuşamam. Fakat gözlemin nedir dersen
    Çok paralı güçlü şirketlerin aç gözlüğü ekonomiyi bilemem ama insanların sağlığıyla oynuyor

Paketli market ürünlerindeki kanserojen maddeler kanser ilacı üretenlerin işine geliyor
    Reklam sektörü çocukların aklını çeliyor.
    Garip yiyecekler ve oyuncak sektörü zengin oluyor
    Netteki oyunlar çocukların zamanını çalıp "salak nesil" yetişiyor.

Sonuçta düşünemeyen bir grup ve bunları sürükleyen diğer grup olarak ikiye bölünmüş bir sistem çıkıyor

Açık kapalı ekonomiyi bilemem
    Kapitalist sosyalist rejimleri de bilmiyorum ama ben bu kadar teknolojı ve doğa katlimanı beğenmiyorum

0|0
    0|0
    • Kapitalizm ve sosyalizmin temellerini paylaşacağım. Bahsettikleriniz tamamen doğru. Kapital günlerin kendilerini devam ettirmek için yöntemleridir bunlar. Kapitalizm bizden ne istiyor bunu okumanızı tavsiye ederim

• Özetini ben yazacagım zaten. :-D Ama bence eşimiz dostumuz kadar bizleri yakından ilgilendiren şeyler sıkılsalta okumalıyız.

• Haklısın

En İyi Erkek Görüşü

• Invisible hand zaten yoktu da neyse. Kapitalizm defalarca sekil degistirdi zaten gunumuze kadar. 29 krizinden sonra Say Yasasi'na olan guven de sarsildi ve gelismis merkez kapitalist ulkeler devletci politikalara basladilar. 70'lerin ortasinda Keynesci model de tikandi ve tekrar neoliberal receteler ortaya cikmaya basladi. 80'den sonra ise dikkat edilirse kalkinma iktisadinin yerini neoliberal buyume tezleri aldi. Ama merkez sanayiler artik sanayi ureten toplumlar olmaktan cikip, hizmet sektorune agirlik verdiler ve uretici guc olma ozelliklerini tasfiye ettiler. Simdi de Cin, G. Kore tarzi devlet kapitalizmi modeli on plana cikti. Bu da tikanacak mutlaka. Kisacasi kapitalizmin dinamik olmasi, her zaman bir cikis yolu bulabilecegi anlamina gelmez. Sosyalist bir toplum icin ise bir kestirimde bulunmak haddim degil.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 2

• Aslinda mantiklu mesela ingilterenin avrupa birliginden cikmasi gibi

0|0
    0|0
    • Bunlar ilk sinyaller. Liberalizm ve emperyalizmin babası olan ing 2009 krizindede ekonomiye Keynes in metodu ile müdahale etmişti zaten

• @MaviKuzgun bu konuya geniş zamanımda yorum yapacagım. Temelde doğru bir sentez ama ben işleyişini zor kullanılarak yapılacağına katılmıyorum

• Bana göre doğru olan, geçmiş yüzyılda yaşamış filozofların, ekonomistlerin etkisinden kurtularak kendimizin yeni analizler yapması ve ihtimalleri değerlendirerek bir sonuca ulaşmasıdır. Örneğin uluslararası şirketlerin büyümesinin nereye varacağı, bu paralelde doğacak ekonomik krizler ve savaşlar, aşırı refahın dezavantajları (Osmanlı'nın ana çöküş nedeni), gelişmekte olan ülkelerin potansiyeli, iş ve savaş gücü, olası soykırımlar (ki mutlaka olacak) v. s. birçok kriter göz önüne alınarak yeni teoriler oluşturulabilir... Ama halen sosyalizm, sömürgecilik, yağmalama gibi sistemlere takılıp kalırsak, bize matbaa yine 500 yıl sonra gelecektir. Yani Amerikayı yeniden keşfe çalışmak yerine, yeni Marks, Engels, Weber, Aristotales, Ibn Haldun v. s. gibi beyinlere ihtiyaç vardır. Geçmiş ya da mevcut bir fikrin savunuculuğunu yapmak tembellikten ibarettir.

• Fakirler liberalizmden şikayetçi değil hepsi halinden memnun. Liberalizm yıkılmaz anca neo şekillerini alıp farklı hallere bürünür duruma göre

0|0
    0|0
    • Bu savın dayanakları nelerdir

• 4 parti içerisinde liberalizme en yakın olan Ak parti İstanbulun en fakir ilçelerinden en çok oyu alıyor

• Bu gecerli ve doğru bir bakış değil. Bu kültürel bir olgu. Sistemleri ana kuralları ile ele alıp degerlendirmezsek sonuca varamayız
      . Liberalizm ne oldugunu bilmeyen sosyalizme dinsizlik diyen bir kitlenin davranışı bu analiz için batıldır.

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...