Martin Luther reformist bir dini figürden mi ibaretti yoksa daha fazlası mı?

Protestanlığın babası olarak tanımlanan Luther, Skolastik düşünceyi yıkan kıvılcımı atan ilk isimdi. O dönemin burjuva sınıfı Luther'e sıcak bakmış ve desteklemişti. Hatta iddialara göre Papalığa düşman olan Osmanlı bile o dönemde siyasi politika gereği Luther'i desteklemişti. Luther'i Luther yapan düşünceler sadece endüljans ve kilise tercümelerine karşı almış olduğu olumlu ve olumsuz tavırlar değildi. Luther bir ekonomik modelin doğuşunun dini meşruiyetinin temellerini belki bilinçli belki de bilinçsiz bir şekilde ortaya atıyor ve bir kuram yaratıyordu. Bu kuram faizin meşruiyetiydi. Faizi meşru görüyor dini açıdan herhangi bir sakınca bulmuyordu. Anti semitist dönem Avrupası artık yahudileri öcü ilan etmiyor ve ilerleyen dönemde Luther'in faiz anlayışı bugünün Avrupası ve dünya ekonomik modeline yol açıyor ışık tutuyordu. Tüm bunlar Luther'in kullanışlı bir dini figür olarak ekonomik sistemin de yerleşmesinde malzeme olarak kullanıldığını bize gösterebilir mi?

Martin Luther reformist  bir dini figürden mi ibaretti yoksa daha fazlası mı?

Güncellemeler:
1ay Güncel

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü o zamanki zenginlerin işine böyle geldi, daha çok zenginleşmek için Luther'in düşüncülerinin yayılmasına yardım ettiler, sadece Luther değil benzer örnekleri de aynı şekildedir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çok garip geldi bu soru bana Şu an
    ...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Çok anlamam lutherden ama bildiğim kadarıyla papazların incilin anlaşılmayan bir dilde yazıldığı ve halkın hiç bir şeyi bilmeden körü körüne papazlara inandığı bir dönemde bu adam çıkıp ''Bakın millet siz papazların her dedigine inanıyorsunuz ama ben kutsal kitabı almancaya çevirdim bakın Tanrı bize şunları söylüyor inanmayın bu çıkarcı papazlara'' diyen bir insan. Bu durumda dine yeni bir şey katmış olmuyor. Zaten var olan ve saklanan gerçekleri ortaya dökmüş sadece.

0|0
    0|0
    • 1ay

Protestanlık mehzebi doğuyor bu bile yeterince reformist bir adım. Papalığa rağmen Avrupa'da yeni bir mehzep ve buna inanan taraftarlar toplamak büyük bir dinsel devrim. Birçok devletin Almanya İngiltere gibi mehzepleri değişiyor sonrasında.

• Dönemin baskın ve sapkın kiliselerinin, yerel papazlarının sapkın dogmalarına göre yaşayan halka bir durun ya sizin luther abiniz var cilasını çekti, kısacası gote got demiş bir abimizdir, ee ne oldu herkes oley ya monarşi de gidiyo hazır napçaz biz şimdi dursun bey deyip çörek açmaya mı başladı hayır buna mütabiken dinle uyutulup kitleselleştirilen halk bir uyanıp kendine gelince aydınlanma çağı başladı buna takriben fransız devriminin sonuna denk gelmesi avrupa'nın en büyük kazanımı oldu zira beyni buharlaşan halk milliyetçilik duygusuyla boğuşurken araya akıl merkezli düşünceyi serpiştirip sekülarizmi dayayıp aman sabahlar olmasın demişler.

0|0
    0|0
  • Bu soru KS için sence çok ağır soru değil mi😅😅Luther kim yoksa araba markası Aston Martin mi diye sormadiklarina sukret😊

0|0
    0|1
  • o kadar planlanmış bir şey olduğunu sanmıyorum.
    onu destekleyen halkın %90'ı hıristiyanlığa çok fazla bağlı olmayan ama katolik görüşün katı kuralları ve katolik kilise baskısının altında yaşamamak adına. onun daha yumuşak ve esnek düşüncesini benimsemişler.
    yukarıda çok fazla yorumum var belkide yanlıştır...(bence değil xd)

ama belkide bu şekilde kendi mezhebine inan toplamak adına bu tarz bir kapmanya düzenlemiştir. ama benim görüşümce değil.

0|0
    0|0
  • Bize el alemin gavurundan... Biz kendi kültürümüzün insanlarını yüceltelim... gerekesiz reklam yapmayalım..

0|0
    1|0
  • Luther.. gecenin ikisinde şu kıza destanlar yazdıracak kadar ne yaptın Luther?
    Ölün gebersin luther.

Pas.

0|0
    0|0
  • İrisbi çocuğunun önde gideni ydi bize göre
    Hristiyanlar için iyi oldu ama
    Yoksa 500 yıl daha karanlık cagda yaşarlardı

0|0
    1|2
  • Daha fazla bir yanı olduğunu bilmiyordum.

0|0
    0|0
  • günümüzde dahi dini gereç olarak gösterip ardından saman yürütenler, çok fazla. fazla şaşmamak lazım.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ks de bu soruya cevap bulamayacağını üzülerek hatirlarak sana

0|0
    0|0
    • 1ay

The merchant of ve nice kitabını okumayı öneririm filmi de var onu da kitabın üstüne izle cevabı bulacaksin

• Onu bunu bilmemde bu adam çok cesur biri.

0|0
    0|0
Yükleniyor...