Rize'nin örf ve adetleri nasıldır?

Arkadaslar aramızda Rizeliler var mı ? Aile adet örfleri nasıldır, değerleri nelerdir, nasıl düğünleri olur anlatalım :)

0|0
6|6

En İyi Erkek Görüşü

• Rizeliyim ama öyle sıralayamam heralde belli birşey üzerinden sorsan daha iyi olur çok geniş çünkü.

1|0
    0|0
    • Aile değerleri nasıldır mesela hani evlendimi bi daha ayrılınmaz gibi. Düğünleri nasıldır, daha çok evlilik adetleri açıklanabilir sanırım. Neye önem verirler nasıl denerler :)

• teşekkürler bilgi içinn :) bide bildiğim kadarıyla oğullarına laz kızı istemezlermiş çok yaramaz oldukları için :))

• valla onu bilmiyorum ben çayelindeyim lazlara pek rastlanmıyo burda

Erkekler Ne Diyor 5

• Harbi lazsa bıçak horonu falan oynar onlar.İçkinin olması genelde mutlaktır.Silahlar sıkılır horon oynanır.Tulum eşliğinde kendilerinden geçerler.

2|0
    0|0
    • Tulum ve silahı biliyorumm ama laz degiller :))

• Laz olmasalar da o yörenin halkı gelenekçidir zaten.

• teşekkürler bilgi içinn :)

• Eğer batıda büyümüş bir bayansanız uzak durun derim. Oraların adetleri çok farklıdır alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı değiştirmek isterler ve buna uymazsanız bedelini çok ağır ödeyebilirsiniz. Ben tam batı kafası ile İstanbul'da yaşayan orta yaşlı bir erkeğim. Kızım olsaydı ve Rizeli biri ile beraber olmak isteseydi şiddetle kaşı çıkardım elimden geldiğince. Ama sizin aile kültürünüz oralardan ise belki beraber olabilirsiniz. Ama batılıysanız çok zor.

0|0
    0|0
  • Davulli, zurnali, kemençeli tüğünleri olur. Kemençe susmadan, horon durmaz. Tutucu, dinine bağlı bir memleket. Trabzon ile aralarında husumet olduğu iççün pek sevmem Rizelileri. Maksat adet yerini bulsun.

1|0
    0|0
    • kemençeli tüğüne kurban:D rizeden koca bulcam.

• La sana bulacam koca. Koca koca diye yedin başımın etini. Rizeli bulamasam da en azından tüğünün de kemençe eşliğinde Sürmene piçak horoni oynatacam.

• rizenin neresi oda önemli

0|0
    0|0
    • iyidere :))

• tutucu olmaları kötü ben geniş görüşlü bi yapıya sahibim çevremde öyle istanbullu sayılırım zaten ama aile kavramına çok düşkünüm o yüzden sıcak yapılarına uyum saglayabilirm sanırım :)) teşekkürler bilgi için

• ya önemli olan erkek arkadaşının hayat görüşü boşver diğerlerini..

• türkiye'nin en göz önünde olan adamı rizeli. onu gözlemlemek sana fazlasıyla fikir verecektir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• benim babam aslen rize pazarlı insanına göre değişir ama ben seviyorum karadeniz insanlarını .çok zeki, kurnazdırlar.düğünlerde horon oynanır , kemençe çalınır.Ama kabalar ince düşünce bekleme.sert koşullarda yetişiyorlar onlardada kabahat yok.

eğer evlenme durumun varsa iyi düşün adam kaba olmasa bile aile çok karışır benim babaannemler çok yedi annemin başını.çok müdahaleciler hayata bence bulaşma derim sende karadenize yakın yerlerin kültürüne alışıksan ancak o zaman geçinirsin rizelilerle.

1|0
    0|0
    • Erkek arkadasım istanbulda dogma büyüme onun öyle olduğunu düsünmüyorum ama ailesini bilemiyorum tabi. Bende seviyorum aslında karadenizlileri sadece düşünce tarzım çok zıt tutucu olmaları falan çok ters bana ama sonuçta ailesiyle evlenmeyeceğim ki.

• aileside istanbulda cok uzun yıllar ama halası dedesi falan var tabi rizede. evlenirsek tabiki istanbulda yasarım bide ben ev kadını falan degil sosyal calısan bi kadın olacagım icin pek bi sansları olur mu bilemiyorum ama zorlanabilirim dedigin gibi. tesekkürler yorumun icin. ailesiyle tanısında yazarım artık ne oldu ne bitti :)

• tamam hadi bol şans :)

• Rizeye gelin mi olacaksın yoksa:D

0|0
    0|0
  • rizeliyim dugunler horon kemence esliğinde olur ırkcılık hat safhadadır kaynana konusunda cok zorlanırsın geleneklerine duskundurler en ufak yanlısını pek hos karsılamazlar batıda dogup buyuduysen işin baya zor karadenizde genelde tum yuk kadının ustundedir ama iyidirler hosturlar guzel sohbet ederler hızlı da konusurlar bazı yerleri anlamayabilirsin :)

0|0
    0|0
  • hiç tanıdıgım olmdı rizelileri tanımıyorum yorumum yok..

0|0
    0|0
  • Ordu'lu bir arkadaşım vardı finduk getirirdi. Sanırım köçek oynatırlar düğünlerde. Çünkü gelip bize köçeklerin taklidini yapardı :)

0|0
    0|0
  • eğlenceli oldukları haricinde bi fikrim yok.

0|0
    0|0
Yükleniyor...