Kahraman askerlerimizin son sözleri. Sigara yaktığım her an aklıma bu türkü geliyor?

Tarih 4 Nisan 1953
Yer: Çanakkale Boğazı / Naraburnu açıkları
Saat:02:15
Seferden dönen Dumlupınar deniz altısı, Naraburnu açıklarında İsveç bandıralı Nabold şilebiyle çarpıştı.. Dumlupınar deniz altısı aldığı darbeyle dakikalar içerisinde karanlık sulara gömülmüştü..81 kişilik mürettebattan geriye kalan 22 kişi, arka bölümde bulunan torpido dairesine sığındılar. Geriye kalan son 22 kişinin su yüzeyine fırlattıkları telefon şamandırası sayesinde darbe alıp batan deniz altımızla temasa geçildi. Mahsur kalan 22 kişiyi kurtarmak için seferber olundu. Onlara oksijeni idareli kullanmaları için uyarılar yapıldı.
---Gerekmedikçe konuşmayın, şarkı, türkü söylemeyin, cigara içmeyin!

Ancak saatler süren çalışmanın ardından Dumlupınar'da mahsur kalan o 22 kişiye şöyle söylendi..

---Artık konuşabilirsiniz, türkü, şarkı söyleyebilirsiniz ve hatta cigarada içebilirsiniz."Sizi kurtaramıyoruz.."

Ve büyük bir aşk ile görev yapan yurdum askerinin su yüzeyine gönderdikleri telefon şamandırasından tüm yurt başı dik bu türküyü dinledi..

03:26'dan itibaren türkünün hikayesini Jülide Gülizar anlatıyor. Lütfen bir de onun sözleriyle dinleyin..

Bu başı dik türkünün sözleri;

Ah, bir ataş ver, cigaramı yakayım
Sen sallan gel, ben boyuna bakayım (x2)
Uzun olur gemilerin direği
Çatal olur efelerin yüreği
Ah, yanık olur anaların yüreği

Ah, vur ataşı gavur sinem ko yansın
Arkadaşlar uykulardan uyansın (x2)
Azun olur gemilerin direği
Çatal olur efelerin yüreği
Ah, yanık olur anaların yüreği...

Türkünün tamamını dinlemezsiniz belki evet ancak hikayeyi dinlemenizi öneriyorum.

1|0
4|0

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Duygulandım..

0|0
    0|0
    • 2ay

Hikayenin tamamını okursan veya dinlersen videodan daha derin yaşarsın hüzününü..

• 2ay

Biliyorum bunu ilk defa duymadım daha önce dinledim

• Cok sevdigim bir türküdur

0|0
    0|0
  • Duygulandım en hassas olduğum konulardandır boğazıma yumru oturdu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...