Yavuz sultan selim ve köprü...

sizce köprünün ismi doğrumu ve yine sizce yavuz selim 40 bin aleviyi katlettimi ?

0|0
5|7

En İyi Erkek Görüşü

• 1512 yılında Anadolu’yu Şi’a tehlikesinden kurtarmak üzere Padişah olan Yavuz, Şah İsmail’in üzerine gitmeden evvel, olayları biliyordu ve Anadolu’daki Şii Türkmenlerin binlerce insanı katlettiklerinin de farkındaydı. Bu yaraya parmak basmak için, meseleyi müzâkere etmek gayesiyle bir Divan toplantısı yapmış ve başta İbn-i Kemal olmak üzere büyük âlimlerin de katıldığı bu toplantıda Kızılbaşlarla ilgili neler yapılmasını kararlaştırmıştır. İbn-i Kemal gibi bir âlimden de gerekli fetvayı aldıktan sonra, Anadolu’yu kasıp kavuran ve Kızılbaş adı altında her yerde Osmanlı Devleti’ne karşı kıyam eden bu insanların teftiş ve tahkik olunarak, uslanmayanlarının kati edilmelerini ve uslanması muhtemel olanlarının ise haps edilmelerini emretmiştir. Bunların sayıları bazı tarihçilere göre yaklaşık 40.000 kişidir ve bunlardan ne kadarının öldürüldüğü de kesin belli değildir. Ancak bu isyancı grupların bastırılmaması halinde, Şah İsmail’in üzerine gitmenin tamamen yararsız olduğu da gün gibi ortadadır. Olayı inceleyen Uzunçarşılı, Kızılbaşların ne kadar insan öldürdüğüne dair binleri bulan rakamlar verdikten sonra, Yavuz’un başka çaresi yoktu demektedir.

Tamamını okumak için Buyrun : link

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• savaş dönemi her devlet bir başkasını katletti.o zaman atılan her adımda düşünecekmisiniz ? FSM köprüsününde mi değişsin adı ? Sonuçta o da Bizanslılarla savaşmadı mı ? ...

Demem o ki bunları düşünmek insanları birbirine düşman etmekten başka işe yaramaz.

1|1
    1|1
  • tarihi bilmeyen insanların hesapsızca sırf muhalefet olmak adına yaptığı haksız eleştriden başka birşey değil gecmişimze sahip çıkıp korumalıyız, yabancı devletler tarihi bizden daha bilinçli öğreniyorlar biz yavuz selim denilnce alevi kavgası yapıyrz fakat onlar her yavuz selim fatih s. mehmet denilnce bizim her sefernde osmanlı torunları olduğumuzu ve gücümüzü hatrlıyorlar...

0|0
    0|0
  • Yanlış.. 40 değil 50 bin aleviyi katletti ayrıca. Katletmekle kalmayıp aleviler kafirdir, katl'leri vaciptir demiştir. Alevilere yapılan kıyımın nedeni isyanmış gibi lanse ediliyor ama asla değil.

1|0
    0|0
  • İsmi gayet iyi, ortada katletme yok bence.

0|1
    2|0
  • bir köprünün ismi anca bu kadar uzatılabilirdi ismini boşverin işlevine bakın

1|0
    1|0
    • buna cevap vermek için gizli olman gerekmezdi.

• gizli olmam seni niye bu kadar rahatsız etti bana böyle bir hak verilmiş kullanmak istedim ve kullandım ne var bunda illaki küfür ederken cinsel içerik yazarken saçmalarken mi gizlemem lazım kendimi

Erkekler Ne Diyor 6

• Köprünün adı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KÖPRÜSÜ olması gerekirdi. Bize milli benliğimizi veren bizi biz yapan, karanlıklardan kurtarıp aydınlığa kavuşturan bir ışığın ismi olması gerekirdi diyorum!...

1|2
    1|0
  • Bence doğru isim 40 bin kişiyi katletmişse alevi diye katletmedi düzene baş kaldırdı diye katletti.yoksa söylendiği gibi alevi katliamı olmuş olsa idi türkmen alevilerine neden dokunmadı üstelik onlara koruma sağladı tarihi iyi araştırmak lazım

2|1
    0|0
  • Türkiyeye hayırlı olsun.. İsmine gelirsek şuandaki siyaset adamlarının adı olcana bu ismi tercih ederim..

0|1
    0|0
  • 40bin alevi katledilmedi. Bu tamamen palavra. Katletseydi tamamını katlederdi, çünkü Yavuz Sultan Selim çok sert bir padişahtır. Başladı mı alayını yok ederdi.

Diyelim ki hani olur ya katletti ve belgelere yansımadı. Katletse bile sorunun alevi olup olmamasıyla alakası yoktur. Orada bir isyan vardır ve sert bir şekilde bastırmıştır.

2|0
    0|0
    • katılıyorum düşüncelerine

• Olaya türk devleti açısından değil islam devleti açısından bakıyor. Onun için türk ırkı önemli değil. Bunu hepimiz biliyoruz zaten

• ismi doğru bence .

0|0
    0|0
  • Ben şu açıdan bakıyorum adam din iman konusundan gidiyor ve Osmanlı izini sürmeye çalışıyor. Fem dershanelerinde bile Osmanlı simgeleri var odalarında. Osmanlı'dan başka türk devleti yok mu amuha ya.

0|0
    0|0
    • RTE Türk tarihini Osmanlı ile sınırlandırmaya çalışıyor. Osmanlı İmparatorluğu çok güçlü bir devlettir, evet; fakat tarihimiz Osmanlıdan ibarette değildir.

• Haklısın kardeşim.

Yükleniyor...