Cennette Arapça mı konuşulacak?

Cennette Arapça konuşulacağına dair hadisler varmış ne kadar doğru? Eğer doğruysa Arapça Türkçeden çok daha üstün ve kutsal bir dildir çünkü Allah yarattığı en güzel mekanın resmi dilini Arapça eylemiştir zaten yüce kitap Kuranda Arapçadır

Güncellemeler:
2ay Cübbeli Ahmet Hoca'da cennette Arapça resmi dil olacak diyor

0|0
14|33

En İyi Erkek Görüşü

• Saçmalığın dik alası. Arap kültürünü yayma çabası. Arapların diğer ırklardan üstün olduğunu iddia etmek. Bazılarıda bunlara inanıyor aslını inkar ediyor. Cennet diye bir yer var mı yok mu bilmiyorum ama benim inandığım yaratıcı bir ırkı başka bir ırktan üstün kılmaz.

1|4
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bende mi bir sorun var. Bunlar yaratılmış en kutsal en mükemmel yani aklımıxın alamayağı bir yer. Orada dile ihtiyaç olacağını sanmıyprum. Ki diller anlaşmak için ha arapça ha ingilizce ha Endonezyaca. Bu kadar kolay kanmayın ya gerçekten

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• lütfen trollüm de lütfen

2|2
    1|0
    • 2ay

Bak diğer görüşlere onlarda tartışmaya açık değil Arapça diyor

• 2ay

cehenneme gönderin beni lütfen sizle yaşayamam cehenneme gönderin takılırız zebanilerle

• 2ay

helal iste cavp bu--bi bitmedi bunlar

• muhammedin anlattigi cenneti bilmedigimiz icin ve hic gidene rastlamadigim icin bunun hakkinda birsey diyemem.. cennet dilinin arapca olmasi sasirilacak durum degil zaten muhammette arap ama.. ben arabim arap benden degil diyen birisi.. inanan insanlara arapci olur arap asigi olun dememis... basit bir kabilenin bile bir dili varsa cok buyuk uhrevi bir diyar olan varligina milyar kusur insanin inandigi cennetinde bir lisani vardir elbet... artik inananlara kalmis.. ama su sorunda turkceden ustun bir dil demen arapcayi olmamis... turk dili sondan eklemeli... unluleri olan dinamik bir o kadar da hos bir dili ve koklu bir edebiyati olan nasirali isadan bile once konusulan mukemmel bir dildir... arapci kafanla turkceyi karistirma neye inaniyorsan inan umrumda degil ama kiyaslama yapma git arapcani ogren biliyorsanda oku beni ilgilendirmez...

0|1
    0|0
  • İmam Münâvî'nin Feyzu'l-Kadîr isimli hadis kitabında İbni Abbas'tan şu mealde bir hadis-i şerif rivayet edilir:
    "Üç hasletten dolayı Arabi seviniz: Çünkü ben Arabım, Kur'ân-ı Kerim Arapça olarak nazil olmuştur, Cennet ehlinin konuştukları dil Arapçadır." (Feyzü'l-Kadîr, 1:178 Hadis no: 225.)
    Arapça, belagat, edebiyat, fesahat ve zenginlik bakımından dünya dillerinin en güzelidir. Aynı zamanda ses, ahenk ve cümle yapısı bakımından da diğer diller arasında ap ayrı bir yeri vardır. Cenab-ı Hak da kendi kelâmı Kur'ân-ı Kerimi Arap diliyle indirmiştir. Peygamber-i Zîşân (a. s. m.) da zaten bu dili konuşuyordu; kendi milletinin, kavminin dilini...
    Bu hadis-i şerifi bazı âyetler de tasdik etmekte, desteklemektedir.
    "Halkı Allah'ın azabından sakındıran peygamberlerden olsun diye onu ap açık bir Arapça lisan ile senin kalbine Cebrail getirdi."(Şuarâ Sûresi, 195.)
    "Biz hiçbir peygamberi kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, amrolunduklarını onlara ap açık anlatsınlar"(İbrahim Sûresi, 4.) mealindeki âyet-i kerime de Peygamberimizin kendi kavmi olan Araplara kendi dilleriyle tebliğde bulunduklarını bildirir.
    Evet, Kur'ân'ın dili, son Peygamber Hazret-i Muhammed Mustafa'nın (a. s. m.) konuştuğu dil Arapça olunca, Cennet dilinin de Arapça olacağı şüphe götürmez bir gerçek olur. Hz. Âdem de yeryüzüne indirilmeden önce Cennette bulunduğu zamanlar Arapça olarak konuşurdu. Ayrıca bu dil Peygamberimizden başka diğer peygamberlerden bazılarının da konuştuğu dildir. Meselâ, Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. İsmail, Hz. Salih, Hz. Şuayb Arapça konuşuyorlardı.
    Ayrıca imam Kastalânî, Hz. Âişe'den "Cennet ehli Mu-hammed Aleyhisselâmın diliyle konuşacaklar" mealinde bir rivayeti zikreder.
    Cennet dilinin Arapça olduğu yukarıda mealini verdiğimiz hadis-i şerifin ifadesinde ve Hz. Âişe'nin rivayetinde sabit olmakla beraber, Üstad Bediüzzaman Mehtubat' ta İmam Âzam'ın bir fetvasının hikmetini izah ederken şöyle bir ifadeye yer verir: "Bir rivayette lisan-ı ehl-i Cennetten sayılan Fârisî lisanı..

0|0
    1|2
  • Evet kabir sorgusunun bile Arapça yapılacağı sahih hadislerde geçer, tartışmaya açık değildir. Her insan öldüğünde kabrinde setup'ı yapılacak, dünyada bilen bilmeyen herkesin ana dili Arapça olacak..

0|1
    0|2
    • 2ay

Teşekkürler

• 2ay

@Oguz036 agzina saglik bak akil yasta degil bastadir diyorum..19 yasindaki kardesimiz cikip bu ispat ediyor... din gibi bir uyusturucu daha icat edilmedi hep derim zaten

• 2ay

cahilin kim oldugunu bu yorumlari gorenler okuyor ve anliyor-tum okuyanlarin aydinlanmasi dilegi ile

• Salak salak konuşmayın ya. Arapça bilen allah türkçe bilmiyormu. Bunlar bizi müslümanlık adı altında bizi araplaştırmaya çalışıyor inanmayın böyle şeylere.

0|4
    0|0
    • 2ay

Arapça en yüce dil kılındığı söyleniyor. Türkçe normal insan beşer dili zamanı geçeci

• 2ay

@yellowflower. Ya anlamıyorum abi adamlar kurana itaat etmiyorda, peygamberin ölümünden 300 yıl sonra ortaya çıkan hadislere inanıyor. Halbuki kuranda herşey apaçık şekilde yazıyor.

• 2ay

ilk kelimeyi anlamamislar bunlar oku diyor,,,, bunlar dinle seklinde anliyor cunku kandirilmak hoslarina gidiyor...

• Ula sanki gitmemiz kesinleşti de hangi dil olacak onu tartışıyoruz :D
    ben cennet lisanının Arap dili olduğunu duymuştum. Arapça zengin bir dildir evet ama Türkçede en az Arap dili kadar zengindir. Şimdi sen bu şekilde ifade ettin "Arapça bizim dilimizden üstündür" dedin ve Türkçüler, Ülkücüler toplanacak sana olmadık laflar edecek veya seni gereksiz yere ikna etmeye çalışacaklar :D keşke öyle demeseydin. Arapça güzel bir dil evet benim de hoşuma gidiyor hatta dinlediğim Suudi bir şarkıcı vardı baya ünlüdür tavsiye ederim dinle kesinlikle ismi "Fairuz"

0|0
    0|1
  • İngilterede yaşayan müslüman David (Davut) ingilizce biliyor arapça bilmiyor. Bu adam cennete giremeyecek mi? kepek ekmeğine nutella sürülür mü? Ne kadar saçma bir soru bu... Hadislerin çoğu uydurmadır. Gerçek bilgi istiyorsanız kurana bakın.

0|2
    0|0
    • 2ay

Cüppeliyi adam yerine koyup burada konuşuyor yahu... Şarlatan o şarlatan !

• Resmi dil ne demek ya, bak dostum böyle şeyler yok arapların dili konuşulacak yok araplar üstündür falan bunlar yalan dolan tanrı varsa neden ırkçılık yapsın. Senelerdir aynı terane farketmeden araplaşıyoruz özünüze dönün azıcık

0|1
    0|0
  • böyle şeylere takılmaktansa nasıl cennete girerim onu düşün dil çokta önemli değil koklaşarakda anlaşırsınız

1|2
    0|0
  • İşte bu sözlerİslamın evrensel bir din değil; arap emperyalizmi olduğunu kanıtlıyor :D Allah Türkçe bilmiyor mu ulan?

1|2
    0|0
  • Dil olmaz bütün perdeler kalkıcağı için herkesin düşüncesi okunur benim düşüncem

1|2
    0|0
  • Kuran Arap toplumuna vahiy oldu, Araplar cahiliye doneminde neler yapiyordu biliyoruz, Ki goktende Arapca inmedi peygambere vahiy oldu daha sonrada kaleme doktuler kitap haline getirdiler Cince mi yazcaklardi

0|1
    0|0
  • kuranın arapça olmasının sebebi indirildiği yer de insanların arapça konuşması olabilir vede cennete arapça konuşulcağına inanmıyorum eğer öyleyse sadece arapça bilenler mi cenette rahat etcek veya sadece arapca bilen mi alıncak mantıksız geldi

0|0
    0|0
    • 2ay

Otomatik olarak Arapçayı herkes bilecek diyorlar

• 2ay

yanlışıkla gönderdim lan =D adsadsads kardeş mantık arıyorum hani doğru bir şey arıyorum göremiyorum

• 2ay

böyle şeyler le bizi arap yapcaklar en sonunda

• Önce ruhunu pisliklerden bir arındır da... sonrası Allah kerim...

1|1
    0|0
  • Hadislerin çoğu uydurmadır, Kur'an'ı dikkate alın. Kutsal dil diye birşey asla olamaz.

0|3
    0|3
    • 2ay

Ayrıca cennetle ilgili çok şeyde uydurma, adamlar gidip gelmiş gibi anlatıyor. Kur'an'ı anlayarak okuyun ve sadece ona inanın.

• eğer cennete düşersem, dil sorunu yaşamayacam o zaman :P

0|0
    0|0
  • O zaman dil olayı farklı olur bence Şu an ile kıyas yapılamaz gibi

0|0
    0|0
  • evet benmide bildiğğim kadarıyla arapça konuşulacak, ama orada dilin önemi yok bence herkes birbirini anlayacak

0|0
    0|0
  • cennette her istediğini ypailiyo musun?
    o zaman istediğin dilde de konuşursun

0|1
    0|0
  • Tarzanca konuşalacak cehennemde iblisce

0|1
    0|0
  • Doğrıdur bir çok kez duydum cennette ve cehendemde arabça konusulacak.. o yüzden insan oğlu arabçayi öğrensin diyede kuranı kerim arabça

0|1
    0|2
    • 2ay

Arap*ça öncelikle. Kur'an oraya indi çünkü araplar çok çirkin bir ırk çoğunlukla. Yapmadıkları halt kalmadığı için yol gösterecek birini gönderdi Allah

• 2ay

@dudakkremii helal sana aynen bu iste

• 2ay

@dudakkremii kardeşim ben savunmuyorum benim dinim bana böyle demiş yapmak zorundayim ama unutma kitap sadece araplara değil bütün insanlara gönderilmiş sana ölünce hangi ırktansin demiyolar !! Ey insan oğlu olarak çağirilacaksin soyadin yok eeey ahmet kızı ayşe olarak çağirilacaksin

• bunuda dusunen -boyle bir hadisede inanan geri zekalidir,,,,,,,,,,,,, arap asiklari sizi..!

0|1
    1|0
  • her ırk kendi dilini konusur ama her insan her dili anlar orada hayallerde isteklerde sınır yok

0|0
    0|0
  • fazla beşeri düşünüyorsun
    orası insan yapımı bir yer değil

0|0
    0|0
  • Afern

0|0
    0|0
  • Evet. Arapca

0|0
    0|3
  • Arapça kutsal değil Kuran ı Kerim kutsal

0|0
    0|0
  • Hatırladıgıma göre herkes kendi dilini konuşucak ama biribimizi anlicaz

0|0
    0|0
  • Evet dil Arapça olacaktır...
    Buna itiraz edenleri de anlamak güçtür...
    Yani türkçe üstün olmayıversin ne olur yani herkes itiraz ediyor utanmasalar Kuran-ı Kerim i arapçadan türkçeye çevirecekler bunların zihniyeti bu..

0|0
    0|0
  • Önce bir cennete git de...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 13

• İnsan ırkı olarak hayal gücümüze sınırlar belirlemeye ne meraklıyız. Cennet diye bir yeri zihnimizde canlandırabiliyoruz fakat bu kadar ilahi güzellikte olduğunu iddia ettiğimiz bir mekanda hala konuşmaya ihtiyacımız olacağını düşünüp dili arapça mı diye tartışıyoruz.

0|0
    0|0
  • Kuran ne diyor sen ondan haber ver hadisler zamanını bile söylüyor artık Arapça da kutsal bir dil falan değil

0|0
    0|0
    • 2ay

Hadislere göre Arapça konuşacağımız kesin ama Kuranda cennet dili konusunda bir ayet yok

• 2ay

Hadislere kalsan Kıyametin zamanını dahi söylüyor sana Sen hadislere fazla itibar etme

• Asdadas he evet evet

0|1
    0|0
  • Saçmalık.
    Yani şunu anlamıyorum, Allah diğer bütün ırkları, dinleri günahlar mı yarattı?
    Saçmalık.
    Dünya sevgi, merhamet, hoşgörü ve nicesi güzel duygu üzerine kurulu diye düşünüyorum.
    Benim İmanım budur, imamımda Allah'tır.

0|1
    0|0
  • Ya ben Japonca konuşmak istiyorum hayret bişey kardeşim

1|1
    0|0
  • Evet arapça olacaktır ilk dil arapçadır.. ahirette herkes arapca konuşacak ve hesaba babasının ismiyle cagrilacaktir..

0|0
    0|0
  • Sacmalama Fransizca konusacagiz

0|1
    0|0
  • Evet öyle

0|0
    0|0
  • Evet Arapça konusulacakmis

0|0
    0|1
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Erdoğan kendi söyledi Türkçe yetersiz bir dil
    www.cumhuriyet.com.tr/.../...efe_yapamazsiniz.html

0|0
    0|1
  • Cennet dediğimiz yerde ırk, dil, nefis gibi şeyler olmayacak. Dilediğin şekilde konuşabiliceksin diye biliyorum. Ayrıca cennette istediğin her şeyi yapabileceksin, dolayısıyla çince bile konuşursun yani.

0|1
    0|0
  • Doğru aç bak ayetlere

0|0
    0|1
Yükleniyor...