Felsefeyi sever misiniz?

Felsefeye bakış açınız nedir? İlgi duyar mısınız? Gerekli midir insan için?

0|1

En İyi Kız Görüşü

• Felsefeyi severim ilgide duyarım. Felsefe sınırsız sorgulama ve şüphe özelliği ile eskimeyen bir anlayışı temsil eder. Bu etkinlik dünyanın aldatıcı hazlarından el çekerek görünenin ardına bakmayı amaç edinir. Felsefenin en büyük islevlerinden biri aldatıcı heveslerden uzak olmasıdır Böylelikle geçici olaylara kapılmayıp kalıcı olanı düşünmektedir. Bir filozofun da ilk özelliği budur. Hayatın maddi hırslarını bırakmak, fani dünyada anlık zevklere yol vermemek filozofça bir davranıştır. Felsefe, gerçeği perdeleyen iştahları söndürmeye yarar. Ancak böylece ardına bakabilir, temelini görebilir ve kalıcı olana ulaşabiliriz. Felsefe eleştiriye açıktır. Doğruyu hep arar ama ulaşmak gibi bir amacı yoktur. Şüphecidir. Maddiyatın önemsizliğinin farkına vardırdığı için ve sürekli sorgulayarak gerçeği güçlendirdiği için gereklidir.

0|1
    0|0
    • harika. felsefe mi okuyorsunuz yoksa?

• bu yaşta bu farkindalik. bravo valla

• ne okuyorsunuz?

En İyi Erkek Görüşü

• hassstasıyımdır özellikle din felsefesi ve bilim felsefesi :) felsefeye gerek yok desem zaten felsefe yapmış olurum dolayısıyla öyle cevapları ciddiye alma :) felsefe yapmamak imkansızdır ama kalitelisi az bulunur

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 42

• 0|2
    0|0
  • İnsan için gerekli midir bilmiyorum ama "ateist, materyalist, komünist, kapitalizm, amerikanın oyunu vb." Lafları gelişine kullanan bizim ülke insanı için gerekli bir şey 😂 O kesin.

0|0
    0|0
  • Felsefe tartışmaktır sorgulamak farkindalik yaratmak severim felsefeyi.

0|1
    0|0
  • Hayir

0|0
    0|0
  • Nötr denebilir

0|0
    0|0
  • Evet severim. Dinle bilimi ayirmakta onemli bir rol oynuyor

0|0
    0|0
  • Çok seviyorum

0|0
    0|0
  • Çok sey katiyor

0|0
    0|0
  • Felsefe güzeldir. Ünlü düşünürlerin düşüncelerini bilmek, yeri geldiğinde eleştirmek. Kısacası; Severim..

0|0
    0|0
  • Severim.

0|0
    0|0
  • Severim :D

0|0
    0|0
  • olmak ya da olmamak bu tarz şeyler hiç bana göre değil ya

0|0
    0|0
    • bu ilk çağ felsefesi yahu:) bunlar aşıldı

• söz o kadar meşhur oldu ki aşamayanlar var demekki 😂

• peki o zaman ben de size bir motto soz soyliyeyim; varoluş özden önce gelir

• Çok severim, kendimi rahat hissederim içerde. insan için gerekli olduğunu düşünüyorum. Eğitimde öğrenemediğimiz nasıl düşünülür ü felsefeyle öğrenebiliriz.

0|0
    0|0
  • çok severim

0|0
    0|0
  • sektir et hayat felsefem gerisini bilmem

0|0
    0|0
  • severim

0|0
    0|0
  • Ders olarak zor.. 😂😂

0|0
    0|0
  • nasıl sevmeyelim

0|0
    0|0
  • Severim. Gereklidir.

0|0
    0|0
  • Kafa karıştırıyor pek sevmem

0|0
    0|0
    • birazcık karıştırsın ama. yoksa kafamız neden var ki

• Kızlar Devam
    22

Erkekler Ne Diyor 38

• İnsanlar geçmişte nasıl düşünmüşler ve günümüzde nasıl düşünüyorlar, nasıl tarzlar benimsiyorlar diye bakmak öğrenmek için felsefe ile ilgilenirim. Özellikle Frida Kahlo ve Emile Zola için yaptığım araştırmalarda felsefe bilgimin işe yaradığını hissetmiştim.

0|0
    0|0
    • neden bu isismper2

• isimler

• Düşüncelerine ve sözlerine ilgi duymuştum. Kahlo ile ilgili de Taksim Pera'da bir sergiye gitmiştim. Ayrıca Antik Yunan filozoflarına da ilgi duyuyorum.

• Olmazsa olmaz

0|0
    0|0
  • Felsefe yaşamın temel ilkelerinden biridir çok severim

0|0
    0|0
  • Uçmuyosak newtona olan saygımızdan :)

0|0
    0|0
  • Fazlasıyla severim. Sorgulama yeteneği katar insana. Sadece dini değil her türlü görüşe ve kişiye karşı sorgulama yeteneğin olur. Bu çok akılcıl ve gerekli bir olgudur insan hayatında.

0|0
    0|0
  • Eski felsefeciler genelde fizikle ilgilenmiş kişilerdir fizikle felsefe birlikte çok güzeldir günümüz türkiyesinde felsefe bence çok kötü yerde fiziksever olark felsefe severim :)

0|0
    0|0
    • kuantum fiziği de mi?

• hayır mekanik hariç her konuda neredeyse kuantum ayrı bir fizik dünyası parçacık evreni orası resmen varoluş evren teorileri matematik ve evren uyumluluğu matematiksel fizik ya çok şeyle ilgili alt başlıklar var ama bu biraz ayrıntı böyle söyleyince saçma gelebilir size tabi çok felsefe tartışması dinlediyseniz gelmezde ama şunu bilin ki konu konuyu açar buradan olmazda çay içmeye kalksak sohbet etsek bu konulardan 6-7 saat durmaksızın konuşabiliriz sonunda yoruluruz konu bitmez :)

• Ali diyor biz hep donerciyiz :)

1|0
    0|0
  • Severim büyük ilgi duyarım. Çoğunlukla adı yazılamaz ama Nietzche sanırım doğru yazdım, bu adamın da kafası çok başka

0|0
    0|0
  • İnsanların düşünebilmesi için gerekli

0|0
    0|0
  • Bayılırım

0|0
    0|0
  • Çok gerekli birşey hayatta çok faydası var

0|0
    0|0
  • Bazen

0|0
    0|0
  • Soru sormayı severim tabi

0|0
    0|0
  • Evet arada parçalarım = ))

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Felsefe, insanı kendi sorgulama sanatıdır bence. Felsefe olmadan ne edebiyatı ne tarihi ne bilginin ne sanatı tam olarak anlayamayız. Bir bakıma tamamlayıcı unsurdur.

0|0
    0|0
  • felsefeyi cidden severim

0|0
    0|0
  • Sevmem...

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Kız arkadaşım felsefe öğretmenliği okuyo 🙄