Siyaset, politika, sağ-sol kavramları, izm ve ist'ler ile ilgili kitap önerisi?

Arkadaşlar afedersiniz her haltı biliyorum, ama bu konularda aşırı cahilim, kendi görüşüm yok resmen. Başlamak istiyorum ama neresinden başlayacağımı bilmiyorum. Al karl marx oku dediler ama hiç anlamayan birisi için fazla olmaz mı, yine anlamayacağım sonuçta. Önce temelini öğrenebileceğim kitap yok mu? Kavramları anlayabileceğim kitaplar yok mu? Ansiklopedi tarzı bir şeyler de olur, artık öğrenmek kendi görüşümü oluşturmak istiyorum yetti gari.

0|1
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• Biraz benim okuduğum alana giriyor. Sana şu tavsiye veriyorum; Sağcı veya solcu ol diye sana bir şeyi kimse dayatamaz. Olsun diyorsan deniz gezmiş, che guavera gibi kişilerin eserlerini ilk etapta okuma. Çünkü onlar taraflı, ve sana bir katkısı olmaz, bir açıdan cahilce yazılmışi akademik açıdan beş para etmez şeyler. Apolitik bir insanım, aşağılamıyorum yanlış anlama, sadece akademik bir eleştiri. Ama bir akademisyen okursan, o taraflı da yazsa eserlerinde kaynaklar belirtir, farklı görüşleri, eksi artılarını belirtir ve aklında soru işaretlerini bırakır. Karl marx komünist manifestoyu yazan insan. İlk etapta belki ağır gelir, ama istersen okuyabilirsin, dil açısından. Ama basit kavramlarını bilmen gerekli önce, bunun için internet üzerinden bir araştırma yapmaktan ziyade, anlayabileceğin, kaliteli kitaplar oku.

Apolitik olabilirsin. Politika ile ilgin yok, kimsenin iyi olmadığını düşünüyorsun, sana göre her yönün eksi artı yönleri var, mantıklı değerlendirebiliyorsun.

1|0
    0|0
    • 2ay

Çok teşekkürler 💫💫

Erkekler Ne Diyor 6

• Sağ - sol kavramları Fransız devriminde Fransa parlamentosunda sağda ve solda oturdukları icin boyle kavramlar çıkmıştır. En temel bilgiyi verdim. Kitap tavsiyesi bilmem

1|0
    0|0
  • Kapital muhteşem bir eserdir

1|0
    0|0
    • 2ay

Kavramları çok bilmeyen birisi okusa anlar mı? Başlangıç için ağır gelmemesi amacım.

• 2ay

Ya orada sosyalizmin parasal hesabını yapıyor

• Babam Çatlı

1|0
    0|0
  • boşver öğrenme hepsi oyundu zaten bitti geçti

1|0
    0|0
  • İnternetten araştır.

1|0
    0|0
  • karl marx oku anlarsın saf değilsen

1|0
    0|0
    • 2ay

Yok saflıktan değil de, daha önce araştırmam ya da birikimim yok bu konuda, geçen kavramları falan anlamazsam "neyden bahsediyor bu adam" diye bakmaz mıyım?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...