Telif hakkına saygılı mıyız?

Beğendiğiniz, sevdiğiniz şarkıcının albümü çıktığında cd'sini mi alırsınız yoksa doğru warez sitelere mi saldırırsınız? : )

5846 FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) dan haberimiz var mı :p

0|0
6|18

En İyi Kız Görüşü

• ben bu devrin insanı değilim.cd sevmiyorum.zamanında bi şarkı dinler kasetini bulmak için her yeri gezerdim.şimdi çok kolay.değer verdiğim isimlerin orijinal albümlerini alırım.beğendiğim popüler kültürden bi şarkı beğendiysem sırf bi şarkı için albüm almam

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Ben netten indirmeden dinliyorum şarkıları . Çok sevdiim bir şarkıcı varsa albümünü alıyorumki destek aldığını bilsin ... Fakat bazen 2 sarkı iyiyse 10 sarkı umdugum gibi olmuyor;bir daha albümünü almıyorum...

0|1
    0|0
    • bu arada şunu da eklemeliyim, grupların iş alıp para kazanmasında internetten dinlenme oranları çok etkili. o yüzden youtube, myspace dinlemesi yüksek gruplar her zaman kazanır.

• Cok sevdigim sayili sarkici var o yuzden onlarin albumlarini alirim,fazladan alip hediye bile ederim onemli bi konu bu.

0|1
    0|0
    • Bu demek degil ki indirmiyorum aksine aldigim albumleri de indiriyorum :D orjinal aldim ya sanki o artik bana yasalmis gibi geliyor :)

• FSEK'e göre yassak bu :))

• sonuna dek

0|0
    0|0
  • ben indirip dinliyorum değerse arşivlemek için satın alıyorum

0|0
    0|0
  • belli sitelerden çalıyorummmm

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Bence müzik için "son kullanıcıların" para ödemesi kadar saçma bişey yok. Çünkü bunu bangır bangır yayımlıyorlar. İnsanın diline dolanıyor. Bu da bir bakıma duygusal tacizdir. Neden benim böyle bir ihtiyacım yok iken "sırf para kazanmak için" benim hayatıma taciz ediyorsun? Di mi ama. Sen beni taciz ederken para ödemiyorsan, ben de "hakkımı alırken" ödemem arkadaş!

Bence müzisyenler TV kanallarından, radyolardan telif hakkı almalı, o kadar.. Çünkü onlar bu işi ticari amaç için yapıyor ve REKLAM gelirleri var...

Zaten turneler, konserler düzenleyip deve yükü ile para kazanıyorlar sanatçılar.

Kaset CD satışından 2 sözü yan yana getirip akla hayale sığmayacak para kazanmaları zaten hakkaniyete aykırı diye düşünüyorum.

Eskiden durum daha vahimdi. Allahtan korsan CD ciler peydah oldu da sorun düzeldi. 1 CD için bu günün parası ile 45-50 TL istiyorlardı zamanında. (Şu an ne kadar bilemiyorum.) Yahu bunun maliyeti nedir ki? 1 TL etmez. Tabi bu paranın çoğuda "yapımcı" adındaki kan emici, asıl korsanlara gidiyordu. Müzisyenler bu çarkin küçük dişlileriydi sadece.

Yani müzik gibi, dijital ortamda zahmetsizce kopyalanabilecek ürünler için para alınmamalı. Aynı şey programlar için de geçerli. Bilgisayar programları için. Benim 4 adet projem açık kaynak kodlu ve ücretsizdir mesela. Ama sitemdeki reklamlardan güzelde (maşallah) bir gelirim vardır... Ha ev geçindirmez ama bana yeter!

Ha "şarkıcı parçaları" villalarda yaşayacak en pahalı arabalara binip o***pularla sürtecek, her hafta sonu barlarda eğlenecek, koakin çekecek diye kimse benden 3 kuruşluk parçalarına deve yüküyle para vermemi beklemesin! Çıksınlar turneye, TV ye, alsınlar oralardan gelirlerini...

0|1
    0|0
  • Değilim çünkü sanatçıların talep ettikleri CD fiyatları çok fahiş. Mesela çocuk daha ilk albümünü çıkartmış, daha henüz meşhur falan da değil. Albüm fiyatına bakıyoruz, yılların starlarıyla aynı. Sanatçıların da biraz ayaklarının yere basmaları için kaçak cd olayının gerekli olduğunu düşünüyorum. Emeklerinin karşılıklarını da geceleri çalıştıkları mekanlardan fazlasıyla alıyorlar zaten. Bu kanunun çok istismar edildiğini düşünüyorum. Meseleye bir de şu açıdan bakalım. Ben bu kişinin şarkısını çalarak onun reklamını yapıyorum. Ürününün tanıtımını yapıyorum diye onun bana para ödemesi lazım.. Bu da bir bakış açısı olabilir. Hiç bir şey üretmeyip yan gelip yatarak para gelsin istiyorlar. Adam bir şarkı yapıyor bir bakıyorsun ki ömür boyu telif hakkı istiyor. Ömründe tek parça yapmış bir çok sanatçı müsvettesi var bu memlekette. En çok da bunlar ağlaşıyorlar aslında.

0|1
    0|0
  • olay cd ve mp3 e döküldükten sonra hiç albüm almadım..

ama genelde orjinal dinliyorum derler o ayrı.. :)

netten indiriyorum,indiriyoruz,indiriyorlar.. :))

0|0
    0|0
  • 5846 sayılı kanundan çok yakından alakam var.

hatta avukatlığını yaptığım herkesce malum guruplar da var.

ama çok net söliyim warez sitelerden indiriyorum dinleyeceğim şarkıları.

buna çok takılmamak lazım. genelde özellikle türk guruplar parayı albüm satışından kazanmazlar. örnek vermek gerekirse manga çok para kazandı ama bunun çok cüz-i bir miktarını albüm satışından kazanmıştır. konserler gurupları ayakta tutan şeydir. zengin edense sponsorlu işlerdir. örnek vermek gerekirse 8-10 ayak fanta turnesi kapayan bir gurubun sırtı yere gelmez.

dizi müziği işinde de iyi para var.

yani internetten şarkı indirmeye o kadar takılmayın. ama sevdiğiniz gurup gelirse şehrinize 3-5 lirayı gözden çıkarıp konserine gidin.

0|0
    0|0
    • hatta avukatlığını yaptığım grupların ve yine tabiki bir çok başka grubun orjinal cd'si hediye olarak geliyor bana. ama yine de onları mp3'e çevirip bilgisayara atmak zor geldiğinden warez sitelerden indiriyorum. cd'lere noluyo peki? bilmiyorum bi şekilde kayboluyolar.

• :D warez null yahu kendılerı video paylasıyorlar bizde onları cekıyoruz hıc kusura bakmasın lar sonra conver to mp3 :P

0|0
    0|0
    • : )) Tabii youtube'dan resmi kanalı üzerinden download to mp3 diyosun di mi

• aynne aslından :D flv to converter yapan sıteler var youtube lınkını verdıgınde mp3 olarak geri indiriliyor fakat daha cok premium hesaplar kullanıyorum hotfile ve fileserver wuploadım var :D

• ttnet müzik üyesiyim .

ordan indiriyorum.

0|0
    0|0
  • Param olduğu zaman alıyorum albüm. Param az olsa bile atıyorum CD'sini alacağıma, gider orjinal kasedini alırım. PF'nin tüm albümleri var mesela.

Ama bir Saxon, bir Michael Powers'ı Türkiye'de bulmak zor oluyor. İndiriyorsun. Ama Arşivimin %20-25'i orjinaldir. Gerisi warez. :D

0|0
    0|0
  • ben internetten indirmiyorum bazen youtube.com da birşeyler izliyorum fakat asla indirmiyorum hep dvd falan satın alırım.

0|0
    0|0
  • çok saygılıyım. zira şu an galatasaray-manisaspor maçını illegal yollardan izliyorum. bedava izleyince daha bi zevkli oluyor.

0|1
    0|0
  • Bir de bol bol gülmek istiyorsanız donanım haberdeki ps3 korsan oyun topiclerine giriniz.. orada bana herkes sony mühendisi, herkes EA Games'in maaşlı çalışanı,

garip bir oluşum orası

0|1
    0|0
  • Feridun düzağaç, Haluk levent, Volkan konak, Yeni türkü albümlerini alıyorum diğerlerini zaten dinlemiyorum

0|0
    0|0
  • arabada mecburi orjinal, çalmıyor yoksa zıkkım...

evde mp3 4 5 6 7 8 9 :)

0|0
    0|0
  • en son aldığım albüm Tarkan - A Acayipsin(1994) :D

0|0
    0|0
  • Yerli bağımsız sanatçıların eserlerine saygı duyuyor ve hareketlerimle gösteriyorum. Kapitalizmin kalelerinde üretilen eserlere karşı tavırlıyım ve de açıkcası sallamıyorum. İleride de bu sallamamayı büyütmek amacındayım..

0|0
    0|0
  • Warez siteleri iyi hoş ta, allahın zencisini bana girls from ankara diye gösteriyor ben ona kopuyorum

0|0
    0|0
  • Sanatçıları bi kenara bırak kimin evinde orjinal windows işletim sistemi varki?Sanatçılarda bile yok orjinal işletim sistemleri.

0|0
    0|0
  • Saygım sonsuz...

0|0
    0|0
  • ne yalan söyleyeyim değiliz

0|0
    0|0
Yükleniyor...