Nazım Hikmet'in şiirlerini beğeniyor musunuz?

Nazım'ın şiirlerini bir tek ben beğenmiyorum galiba. Düz yazıdan hallice şiirlerini özellikle beğenmiyorum. Birde eli kanlı diktatör Stalin'e övgüler düzdüğü şiiri vardır tam eleştirmelik.

1|1
8|17

En İyi Erkek Görüşü

• Bazılarını. Her şairin beğenmediğim şiirleri mutlaka olmuştur lakin Nazım ın Biz başka severdik ve Sende artık herkes gibisin şiirleri nin yeri her daim ayrı bir yerde olacaktır. Birde genel olarak düz yazı tarzında ki şiirlere karşı değilsindir umarım.

0|0
    0|0
    • 2ay

Karşı olmak değilde, düz tarzında şiirleri beğenmiyorum çünkü şiiri şiir yapan asıl şeylerin eksikliğinin olduğunu düşünüyorum. Özellikle aşk şiirlerinin düz yazı şeklinde olması gözüme hoş gelmiyor.

• 2ay

Tamam bakarım teşekkürler :)

• 2ay

Rica ederim iyi günler ☺

En İyi Kız Görüşü

• Bende sevmem

2|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Nazımı değerli kılan şiirlerinin çok güzel olması değildir. Yeni bir çığır açmış olmasıdır. Aslında çok az şiiri beğenilir ama açtığı yol hala devam etmektedir.

1|0
    0|0
    • 2ay

Nasıl bir çığır açmıştır.

• 2ay

Türk şiirine serbest nazmı kazandırmış ve başarıyla uygulamıştır. Divan edebiyatından uzaklaşıp hece ölçüsünü kullanmaya başlayan şiirimizi ölçüsüz ve kuralsız şiire yönlendirmiştir.

• Hiç kafiyeli değil beğenmiyorum

1|0
    0|0
    • 2ay

Aynen şiir dediğinde söz sanatlarına önem verilmeli ki düz yazıdan farkı öne çıksın.

• Ne güzel şey hatırlamak şiiri güzeldir mesela bu şiiri çok severim...
    Ayrıca bende düz yazılan şiirleri daha çok beğeniyorum

Kafiyeli şiirlerde olacaksa ciddi kelimelerin olması gerekir sağlam sözlerin olması anlam derinliklerinin olması gerekir yoksa öyle kafiyeli şiirleri çok yazan var basit yazanlar var..

0|0
    0|0
    • 2ay

Eğer bir adam gerçekten aşıksa ve aşkı derinliklerinde hissediyorsa, yaratıcılık duygusu tavan yapar ve o anda kalbinden çıkan çok sağlam sözlerle sağlam kafiyeleri oturtarak bir aşk şiiri yazar. İşte şiirdeki kaliteyi ve bir adamın ne kadar aşık olup olmadığını buradan anlamak mümkündür. Düz yazıya yeltenmek işin kolayına kaçmak gibi geliyor bana.

• 2ay

Bence düz yazıda anlam yükü daha fazla gibime geliyor ve daha hoş ve ifade etme imkanı fazla...
      Mesela Nurullah genç- yağmur adlı şiiri gibi yazacaklarsa okunur güzelde olur severim öyle
      ama millet geliyorum
      gidiyorum
      seviyorum
      ediyorum diyor kafiyeli şiir diyor buna süper diyorlar böyle olmamalı

• İnsan olan vatanını satar mı?
    Suyun içip ekmeğini yediniz.
    Dünyada vatandan aziz şey var mı?
    Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Onu didik didik didiklediler,
    saçlarından tutup sürüklediler.
    götürüp kâfire: «Buyur...» dediler.
    Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
    Nazım Hikmet Ran bu şiirleri yazan adam beğenilmez mi

2|0
    0|0
  • nazım, attila ilhan ve orhan veli... çok başkadırlar. beğenmek için anlamak gerek onları. her önüne gelen anlasa onlar kaliteli olmazdı zaten

0|0
    0|0
  • evet bazıları çok güzel

0|0
    0|0
  • Şiirden pek hoslanmam açıkçası ritimle okunduğu zaman daha çok hoşuma gidiyor arkadaşımın dilinde dolaşan nazım hikmetin 2 şiirini çok begendim yaşamaya dair ve ben içeriye dustugumden beri gerisini pek bilmiyorum :/

0|0
    0|0
  • Evet.
    Memleketimden insan manzaraları gibi

0|0
    0|0
  • memleketimde insan manzaralarını kim yazabilir ki

0|0
    0|0
  • evett

0|0
    0|0
  • cemal süreya <3 :)

0|0
    0|0
  • sen olmazsan ben olmasam nasıl cekilir bu hayatın. kahri 😉

0|0
    0|0
  • Herkese selam sana hasret.

0|0
    0|0
  • evet tabikide begeniyorum herkese tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Piraye

0|0
    1|0
  • Mehmet akif ersoy cemal sureya var nazim hikmetide begeniyorum bence guzel

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Elbette beğeniyorum. Hatta en sevdiğim şairdir Ran. ''Düz yazıdan hallice'' dediğiniz şiirler ''serbest'' ölçüyle yazılmıştır. Serbest ölçüye ve Mayakovski'den etkilendiği fütürizme öncülük etmiştir kendisi. Bunun edebiyatımız için nasıl bir önem taşıdığının farkında değilsiniz galiba. Stalin kısmına yorum bile yapmayacağım. Yaptığınız karalama kampanyası çok çirkin, tıpkı fikirleriniz gibi. Saygıyla.

0|1
    0|0
  • Begenirim

0|0
    0|0
  • Evet beğeniyorum.
    ''Kaldı işte; Çayımız bardakta..
    Çocukluğumuz sokaklarda..
    Mutluluğumuz kursağımızda..
    Sevdiklerimiz uzaklarda..
    Gülüşlerimiz fotoğraflarda...''

0|0
    0|0
  • beğeniyorum özellikle "ben senden önce ölmek isterim"

0|0
    0|0
  • Olaya siyasi bakıyorsun çünkü canım, gerçekten ilgin olsa Nazım Hikmet"in garip akımın da olduğunu garip akımının da amacının şiiri alışılmışın dışında ölçülerle yazıp şiirlerini daha cok söyleşi tarzında yazdığını bilirdin.

1|0
    0|0
    • 2ay

Siyasi bakmıyorum.

X akımı çıkarıp "bizim bakış açımız şöyle, biz daha farklıyız" demeleri onları daha kaliteli yapar mı? Gerçekten ilgim yoksa onun yazım tarzını nereden biliyorum peki.

• 2ay

Ayrıca, beni tanıyor musun? Siyasi düşüncemi nereden biliyorsun da siyasi baktığıma emin olarak konuşuyorsun :) 1 xper seni :)

• Bir başka Onun şiirleri :)

0|0
    0|0
  • Kesinlikle beğeniyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...