İlk yoğurdu yapan kişi bunu nasıl yaptı?

Yoğurdu Türkler bulmuş. Eyvallah. Buna bir lafımız yok. Peki ilk yoğurdu yapan kişi bunu mayasız olarak nasıl yaptı?

2|1
15|23

En İyi Kız Görüşü

• Aslında yoğurt süt un bakteri bağlamış halidir.. mayalama denilen şey ise sütün içine bakteri atıp (yoğurt ) üremesi için gerekli ortamı sağlamaktır. (Sıcak tutmak gibi) yani muhtemelen bakterilenmis bir süt ün tadına bakıp oo çok güzelmiş tarzında bir durum olduğunu düşünüyorum. .

1|3
    0|0
    • 2ay

tesadüf mü diyorsun

• 2ay

sütü unutmuş olabilirler açıklama gayet mantıklı +1

• 2ay

aklıma yattı, adamsın melahat :)

En İyi Erkek Görüşü

• yoğurdu mö. mısırlılar piramitte sütü koyup gölgeli bir çukurda bekletip kendi mayasını oluşturmuşlar. Yoğurdu avrupaya dünyaya tanıtan Türkler oldu. Yoğurdun dünya dillerine girmesini sağlayan Bulgar Türklerdir. Ama bulan mı tartışılır. Çünkü 6000 yıldır yoğurt üretilip tüketildiği tahmin edilmektedir. Araplar kendi dillerinde yoğurt kelimesini kullanmazlar. Buda demek oluyor kesin bir bilgi yok

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• İlk baharda sabah erken saatlerde yaprakların üstünde çiğ denilen su damlaları sayesinde oldu. Hatta bunun çok güzel bir belgesi var. Yörüklere de ilgiliydi hatırladığım.

0|2
    0|0
  • Mayasız yoğurt yapmak için nohut kullanılıyor. Belkide süte nohut düşmüş uygun ortamda da yoğurt olmuştur 😉

0|1
    0|0
  • doğal maya ile

1|1
    0|0
    • 2ay

nedir o

• 2ay

karınca yumurtası veya karınca toprağı. ilk yoğurt bunlarla mayalanmış halada şu an istenirse mayalanabilir

• İlk ateşi yakan Nasıl yaktıysa o da öyledir

0|1
    0|0
  • Maya bakteridir. Mayasiz oldugunu nerden cikardin?

0|1
    0|0
  • Aslında yoğurdu yoğurttan değil içindeki bakteriden yapıyoruz.

0|1
    0|1
  • Kafamda deli sorular

0|1
    0|0
  • hadi ateistler bunuda açıllayın. İlk yoğurt yoktur deyin. Hadi?

0|1
    0|0
  • tükürmüş olabilir.

0|1
    0|1
  • nohuttan yapilmis diye duymustum

0|1
    0|0
  • Aynen ya bende hep bunu düşünrm

0|1
    0|0
  • Nohuttan dir

0|1
    0|0
  • Mayanin olmadigini nerden cikardin

0|0
    0|0
  • Süt ve yoğurla

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Daha önce bir yerde okuduğum bir rivayete göre eskiden mısırda yaşayan bir türkün elindeki bir kase sütü piramitlerden birinin içerisinde unutmasıyla katılaşması ile ortaya çıktığı söyleniyor..

0|1
    0|0
  • söylenti çok yağmur suyu kullanılmış diye var mesela
    onun dışında yılda bir gün sütün mayasız yoğurda dönüşebildiği de var
    mesela nohut kullanarak mayasız yoğurt elde edilebiliyor başka bakliyatla da kazayla bulunmuş olabilir

0|1
    0|0
  • Sütün yoğurt haline gelmesini sağlayan bakteridir. O bakteri de bir kaç şeyde mevcuttur. Mesela yeşil haldeki çam kozalağı

0|1
    0|0
  • Yoğurt Göktürk Kağanlığı zamanında bulunmuş. Netteki teorileri bilmem ama sonuçta kımızda at sütünün mayalanmış hali. Sığır sütüne, kımıza kattıkları mayayı katıp denemiş olabilirler, ondan da kımız yapılabilir mi diye. Benim kuramım böyle.

0|1
    0|0
  • Sütü karanlık bir yere koydu yanında kazan yanıyordu sıcaktan bakteriler üredi sonra bozulmasın diye sütü kaynatıp bıraktı.

Yani bence

0|1
    0|0
  • Mayasız yapmadı. Mayayla yaptı. Maya bir bakteridir ve birçok yerin yüzeyinde bulunur. Nohutta mesela.

0|1
    0|0
  • Lactobacilluc bulgaricus bakterisi sütü mayalayip yoğurt yapıyor ilk bulunusu tesadüf mehtemelen Türkler bulmuş deniyor ama bakteriyi bulgarlar sahiplenip isimlerini vermişler ya da ilk inkar mi buldu bilmiyorum

0|1
    0|0
  • Bence çikolata soslu kek yaparken bulmuşlardır..

0|1
    0|0
  • İncir sütü ile ve birçok şey ile yapılabiliyor. Yoğurdu türklerin bulduğunu sanmıyorum.

0|1
    0|0
    • 2ay

Bütün dillerde yoğurt olduğu için yoğurdu Türkler buldu deniyor. Dahasını bilemem

• 2ay

Göçebe bir hayat sürdukleri için hayvansal ürünleri dünyaya ipek yolu ile satarak tarım ürünleri alan ırk Türk ırkıdır. . Ötüken e dayanır tarihimiz MÖ 370 lere.. Çin liler Türkler ve Barbar kavimler dışında kimsenin yaşamadigi dönemler.. doğal olarak yoğurt hatta bir kaç çeşit peynir Türklere aittir... sanmıyorumla olmaz o işler.. öğrenmek lazım.

• Sirke, haşlanmış nohut, birde dereotuydu galiba... Bu üçüylede yoğurt mayalanıyor... Youtubeda vid. Lerde var...

0|1
    0|0
  • İşkembeyle sütü koyun ya da keçi işkembesine koymuş lar 1-2 gun sonra yoğurt olmuş. .

0|1
    0|0
  • Karinca yumurtasi koymuslar maya icin.

0|1
    0|0
  • Baska bir Maya kulanmis

0|1
    0|0
  • çiğ tanelerinden yapilmis diye biliyorum...

0|1
    0|0
  • Mayaladı 😂

0|1
    0|0
  • Yoğurtlayarak :S
    ( #Bilemedi :( ) :D

0|0
    0|1
  • Limon sıkarak

0|0
    0|0
  • Öyle kafayı cekmiş heralde olum acı biberi nasıl bulup yemiş sofralara getirmişler onu düsünüyorum ben

0|0
    0|0
  • Ilk sevisenler nasil buldu acaba?

0|0
    0|0
  • Mısır piramitleri nde merkeze sütü koyssn yoğurt oluyormus belki ilk başlangıç noktası burasıdır

0|0
    0|0
  • eskiler toprakla, külle de mayalayabiliyordu sütü. illa şimdiki gibi yoğurtla mayalanması şart değil. biraz araştır

0|1
    0|0
  • Piramitler yardımıyla piramitin içinde bir gece kalan süt sabaha yoğurt olacak çıkar bu arada sakın piramitler ve türkler ne alaka deme türk piramitleri var

0|1
    0|0
Yükleniyor...