Dikkat bu cümleyi sadece zeki insanlar yorumlayabilir peki ya sen?

Allah meleklerini tenselliği olmayan bir idrakten, hayvanlarını idrakı olmayan bir tensellikten, insanlarınıysa idrak ve tenselliğin birleşiminden yarattı. İnsanın idrakı tenselliğini aşarsa, insan, meleklerden bile daha iyi olabilirken, tenselliği idrakını aşmış bir insan hayvandan bile kötüdür. -Hz. Muhammed

2|0
8|13

En İyi Kız Görüşü

• Şöyle ki melekler sadece akıldan, hayvanlar sadece nefisten , insanlar ise hem nefis hem de akıldan yaratılmışlardır.. Melekler sadece ibadet eder, hayvanlar yer, içer, uyur.. Ama insan ibadette yapabilir , yiyip, içip, uyuyadabilir.. İnsan akıl ile nefse sahip olduğu için aklın yolundan gidip nefsi yenerse Meleklerden daha üstün olur çünkü meleklerin ibadet etmek için geçmeleri gereken nefis sınavı yoktur.. Aynı zaman da insan sadece yiyip, içip, yatarsa hayvandan daha aşağı bir mertebe de olur çünkü nefisin boşluğundan çıkabilmek için hayvanlara akıl bahşedilmemiştir akıldan kastım düşünme yeteneği, fikir sahibi oluşu.. Bu böyle bir dengedir.. Kim nerdeyse kendisini oraya kendi koymuştur kısaca..

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Fazla ön yargılı olduğum doğrudur. Başlıkta zeka kelimesini gördüm ve açıklamada Allah ile başladığı anda okumadan kapattım. Sonra tekrar açıp şöyle bir düşündüm ama bu soruyu değil neden böyle yaptığımı sonra bunu yıllar önce düşündüğümü düşündüm ve düşünmeyi bıraktım. 'Tenselliği idrakını aşmış bir insan hayvandan bile kötüdür.' Hayvanların algısı insan algısı ile kıyaslanamayacak kadar evrimsel olarak düşük kalmış olması olarak yorumlanabilir. Yani ben katılıyorum. Bu sözün içinde her insan başka şeyler görebilir elbet. İnsan kendinde olmayan bir şeyi göremez ne de olsa.

0|0
    0|0
    • 2ay

bu sözlerinizden çıkarabildiğim üç fikir var yanlışsam siz düzeltin. 1: Ön yargım var derken hurafelere var Allaha değil ya da direk Allaha bu bilinmeden tespit yapamıcağım bir şey 2: evrime olan inancınız bir nevi insanı yüceltirken bir nevi ahlak ve zeka kavramını kendinize göre anlamlı kılıyor 3: Allah ve yaratılış ile ilgili çok karmaşık haldesin çıkmazda gibi

• 2ay

İnsanı bağlayan şey nedir sorusu çok öznel bir soru burada var olmanın amacını mı kastediyorsun? Orayı es geçmişim de kusura bakma.

• Yani sadece ten için yaşayan hayvandan beter mi aklı seyinde olan da denilebilir

1|0
    0|0
  • sapıtmayın ! idrak yeteneginizi kullanın hayvanlar gibi aşagılık olmayın

1|0
    0|0
    • 2ay

Hayvanlar assagilik degildir

• 2ay

@Bayanerol biz senin ne dediğini anladık. Bal gibi hayvanlari egonuz icin kullaniyorsunuz. Haksız olunca kıvırıp kaç bakalım. Sanki biz hayvan sevmiyoruz. İyi günler.

• yorumluyorum. hayvanlar kötüdür

1|0
    0|0
  • ölümüne salla ...
    birde bu söz karma felsefesinin hint inancına ait rahiplerin eğitimlerinde kullanılan bir söz...

Başka inançların sözleri sadece güzel diye müslümanlıga ve adam gibi adam insanlığın cemalii olan biri Hz. Muhammed 'e atfetmek sadece sabit insanların oynudur...

umarım bu oyuna geldiğin için bunun cezasını çekersin ... YOBAZ seni

0|0
    0|0
    • 2ay

karma felsefesi mi hahaaa işte yobaz olan sensin. Karma görüşü muhammedden yüz yıllar sonra ortaya çıkan bir felsefedir şimdi sorarım sana kafir yobaz kim hırsız? Kaldıramıyorsunuz dimi Allahın kusurluğunu muhammedin ruhunun güzelliğini. Dur sana kendi dilinden cevap vereyim sen sonra ki hayatında kesin olarak sürüngen olarak yaratılırsın sana göre. Ama bana göre senin yerin sekar sen sekarı nereden bileceksin

• 2ay

Allah aşkına vikipedia mı senin bilimsel ergumanın hahaaa git ötede konuş ben bu kadar cahil birisyle saha karşılaşmadım k-coppy center yap adama bak ya gözünün ucunda Allahı göremiyor islamiyeti keşfedemiyor aklı idrakını körertmiş bir parazit bana bir şeyler kanıtlama çabasına girmiş bak seni engellemiyorsam sırf özgür iradeye olan saygımdandır yoksa çoktan kapatırdım çeneni neyse sen havla dur cevap vermicem

• 2ay

Tamam anladım sen çok biliyorsun ve Hz. Muhammed' e iftira atacak kadar ileri gidiyorsun...

seninle konuşacak hiç birşeyim yok sana yeni dininde mutluluklar derim ama benim inacımı kirletme...

Hz. Muhammed' de ait olmayan sözleri sıfatları sırf güzelmiş diye ona yakıştırma onun söylediğini söyleme... ben hakkımı helal etmiyorum sana...

senin dinin sana benim dinin bana...

selametle kal

• Onemli olan insan dogmakta degil
    İnsan olabilmekte
    Her daim sevgi ve saygiyi kalbinde tasiyabilmekte
    Hakliyi ve haksizi hakka uyarak ayirabiomekte

0|0
    0|0
  • 2 ayrı varlılığa bahşedilen nimetin insanda toplandığını fakat seçimlerinin onu yücelteceğini ya da alçaltacağını söylüyor

0|0
    0|0
  • Bu söz yorumlanmayacak kadar açık herşey net

0|0
    0|0
  • suphecimeleg blog arastırın

0|0
    0|0
  • Ah ah ne diyim şimdi ben

0|0
    0|0
  • Yorumlayamadığın içinmi yazdın ¿

0|0
    0|1
    • 2ay

bir insan tenselliğe önem verip zekayı unutursa bir hayvandan bile aşağğı olur ama insan zekasını aşıp tenselliği unuturusa meleklerden bile daha kutsal olur. Benim yorumlayamayacağım bir kelam daha yer yüzünde yoktur. Sadece allahın kelamı beni düşünrürü onun zekası hikmeti sonsuz olandır. Uza şimdi

• 2ay

hahaha

• 2ay

yo engellemedim ben asla konuşma hakkını elinden almam bir insanın asla bu çok yanlış bir hareket olur

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

• İnsan aklı olan , somut bir varlıktır. Melekler somut değil ama akıllıdır. Hayvanların ise aklı yoktur ama somutlardır. İnsanlar akıllarını; bedenlerinden, nefislerinden üstün tutarlarsa meleklerle aynı konumda hatta daha da iyi bir kademede olurlar. Eger ki dünyalık olan somutluklarına düşerler ve akıllarını kullanmayıp nereye döneceklerini unuturlarsa hayvandan bile aşağı olurlar.

1|1
    0|0
  • zeki insanların bu boş hurafelerle uğraşacağını düşünmüyorum hatta ve hatta uğraşmayacağını biliyorum.

1|0
    2|3
  • Anlamayacak bir şey yok.

1|1
    0|0
  • Cok güzel bir anlatım

0|0
    0|0
  • Egodan bahsedilmis

0|0
    0|0
  • Katılıyorum hiç bir zaman da tenselliği idraktan üzgün tutmadım