Farklı toplumlardaki farklı sünnetler arasındaki fikir benzerliği üzerine...

Dün yine sünnetle ilgili bir sorudaki görüşler dikkatimi çekti. Öylesine haklı olduğu ispatlanırcasına yazılmıştı ki hayran oldum. Kendime doğru mudur diye sordum? Sonra aklıma aynı mantığın güdüldüğü ama bize göre saçma olduğunu bildiğimiz başka birşey geldi, kadın sünneti.

Bu fikri bana veren Soru 56998

Soruyu soran "engel" ve kadın sünneti (fgm) arasındaki düşünce benzerliğini görmeme yardımcı olduğu için en iyi seçilen cevabıyla "demir77"e teşekkürü borç bilirim.

Amacım bunun doğru yanlışlığını tartışmak ya da o soruya cevap verenlere hakaret etmek değil, fikirler arasındaki benzerliği gözler önüne serip bunu tartışmak.

WHO'nun araştırmaları olsun, başka araştırmacılar olsun, bu kültürden yetişip bunu dile getirenler olsun, örneğin somalili 'Waris Dirie'nin "Desert Flower (çöl çiçeği)" kitabı olsun (o kitabı okuyun!) bize gösteriyor ki kızlarını sünnet eden bu insanlar, bunu kendilerince mantıklı yerlere bağlayabiliyorlar. Bu sadece geri kalmış ülkeler değil mısır, endonezya gibi büyük ülkelerde de görülen, antik bir gelenek.

Oradaki erkeklere sorarsan:

*sünnet olmamış bir kadınla evlenmeyiz diyorlar.

Kadınlar:

*bunun sağlık için gerekli olduğunu,

*hastalıklardan koruduğunu,

*doğumda bebeğin başı klitorise değerse bebeğin öleceğini bu nedenle sünnet olunması gerektiğini

genel olarak:

*bunun dini bir zorunluluk olduğunu (ki dinleri genelde islam ama kültürleri aynı eski afrika kültürü)

*kadının şehvetini azalttığını (bu gerçek) ve onun kötü ruhların ele geçirmesini engellediğini (modern ülkelerde namusu koruduğu şeklinde dile getiriliyor)

*kadının kendine hakim olmasını sağladığını

*olmayanın toplumdan dışlanacağını

söylüyorlar.

O toplumlardaki kadın ve erkekler bunu düşünmeden yapacaklarını, bunun kültürleri ve dinleri olduğunu ve faydası olduğunu anlatıyorlar, araştırmacılara.

Bizim kadınımız da sünnetsiz bir erkekle olmam diyor. İnsanlar bunun dini mecburiyetini, sağlık açısından faydasını, kimisi cinsel azgınlığı azalttığını, birleştirmeyi kolaylaştırdığı, masturbasyonu artırdığını (bu kötü mü ki?) da söylüyorlar. Estetik görüntü ise tamamen subjektif bir değerlendirme olacağı için karşılaştırılmamalı.

Eminim ki bakire kız kurban eden toplumlar ve ya ergenliğe ulaşan kızlarının, ilk adetinden sonraki ilk dolunayda şenliklerle taştan dildolarla bekaretlerini sonladıran topluluklarda da benzer kendince mantıklı düşünceler vardır. Hatta sırtını jiletleyen, kestiği hayvanın kanını içen afrika yerlisi de kendince doğru olanı yapıyor.

Şimdi bildiklerimizden sıyrılıp ne kadar objektif olabileceğiz? Sizce de tamamen insanlık dışı olan bir uygulama ile aynı kökten gelen erkek sünnetine, toplumun bireylerinin kendi içlerindeki bakış açısı hemen hemen aynı değil mi? İkisinin de aynı noktaları savunulmuyor mu? Bu benzerlik dikkatimi çekti.

Biraz da sizler düşünün bakalım neler bulacaksınız.

0|0
2|3

En İyi Erkek Görüşü

• ((bu yorum aşağıdaki yorumun devamıdır...))

bu uygulamalar sünnet olarak kabul edilemez. İslamdaki kadın sünneti bunlardan farklıdır. amaçları da senin yukarıda yazdığın maddelerin hiç biri değildir dostum. İslamdaki kadın sünnetini bu gün avrupalı ve ABD li kadınlar yüksek paralar ödeyerek kendilerine yaptırıyorlar. İslamdaki kadın sünnetinin, FGM (kadın cinsel sakatlaması) ile hiç bir ilgisi yoktur ve zaten bu uygulamayı kaldırmak için vardır. Ayrıca İslamdaki kadın sünneti, erkek sünneti gibi mecburi değildir. Peygamber erkek sünnetini farz olmasa da şiddetle mecburi kılmış ve istisnasız uygulamıştır. ama kadın sünnetini ailelerin seçimine bırakmış, zorlamamıştır. Onun için kadın sünneti bazı islam toplumlarında (Mısır, Arabistan, Endonezya, Malezya gibi) bir adet şeklinde uygulanırken, Türkiye, İran gibi ülkelerde uygulanmamış ve bir adet halini almamıştır.

İslamdaki kadın sünnetinin amacı kadının sadece seks ve cinsellikten aldığı zevki artırmak karı koca arasında mutlu bir cinsel hayat sağlamaktır. Bu sünnette klitoris kesilmez. sadece erkek sünnetinde olduğu gibi klitorisi örten deri alınarak klitoris başı açığa çıkarılır. hepsi bu. Batılar bunu keşfettiler ve uyguluyorlar. onlar buna clitoral hoodectomy diyorlar. kadının orgazm süresini 15-20 dakikadan 2-3 dakikaya düşürdüğünü söylüyorlar. link sünnetten önceki ve sonraki vajina fotoğrafları (medikal fotoğraflar) link

Sonuç olarak islamdaki kadın sünneti yukarıda bahsettiğin FGM den uygulanış ve amaç olarak farklıdır ki bunu bugün batılı kadınlarda uyguluyorlar.

0|0
    0|0
    • Adamım ikisi arasındaki farkı, fgm'nin türklerini, eski afrika kökenli oluşunu ve amacını ve erkek sünnetiyle bir tutulamayacağını, hatta sünnet bile denilemeyeceğini biliyorum. Bu dini değil ama kültürel bir vahşet. Hoodectomy sünnet kapısına çıkıyor; estetik yada zevk artımı için yapılan bir operasyon.

Ben sadece biri vahşet diğeri nispeten mantıklı iki uygulamaya toplumların benzer şekillerde baktığını göstermek istedim. Aynı olmayan, ama çok eskiden aynı atadan türemiş ve farklı amaçlara..

• (aşağıdaki yorumun devamı)dinlerdeki benzerlikler bize kaynağın aynı Tanrı olduğunu gösteriyor. zaman içerisinde değişiklik geçirdikleri muhakkaktır. mesela kayaklar bize Peygamberimiz zamanında hala hıristiyanların bir kısmının doğu yönüne dönerek namaz kıldıklarını söyler. bu yüzden sırf fantazi olsun diye cinsel organların kesilmeleri fikrindense, inançlardaki benzerliklerin bu inançların kaynağının aynı Tanrı olduğu fikri bana daha yatkın geliyor değerli dostum. tabii bu da benim fikrim :))

• mantıklı buldum, olayın temelinde hepsinin farklı adlandırdıkları tanrı aynı tanrı, öyleyse eski inançlarındaki benzerlik normaldir.

Her toplum kendi kültürüne, gelenekleştirdiği uygulamalaraacayip sıkı sıkıya bağlanıp sahip çıkıyor; doğrusunu yanlışını düşünmeden.

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 2

• Öncelikle laf olsun diye değil de farkındalık yaratmak için sorduğun soru için teşekkürler.

Birincisi kadın sünnetinin ana sebebi erkek egemen toplumlardaki kadını ikinci plana atıp erkeğin beklentilerine yönelik hareket etme mantığıdır .

Klitorisi alınmış kadının genital bölgesinde bir darlaşma oluşur bu da hem erkeğin daha çok zevk almasına sebep olur hemde kadının zevk alması engelleyerek cinselliği sadece erkeğe yönelik olması sağlanır. Her şeyin üstündeki sebep budur.

Kadın sünneti dinle bağdaşlaştırılsa da islamiyetten önce afrika kabilelerinde görüldüğü gözlenmiştir. Mısırda yaygındır bir adı da firavun sünneti diye de geçer

Erkek sünnetiyle kadın sünnetini bir tutmam. Kadın sünneti tamamen vahşettir.

0|0
    0|0
  • soruyu yeni gördüm kadehteki_yakamoz teşekkür için rica eder, saygılarımı sunarım. şimdi erkek sünneti ve kadın cinsel sakatlaması için sıralanan sebepler aynı gibi olabilir. erkek sünnetinin faydaları hususunda batılıların tesbitleri var. yani bunlar hurafe değil. zaten bunun içindir ki batılılar kültürlerinde geçmişlerinde ve dinlerinde olmamasına karşın sünnet oluyorlar ve bunu yaygınlaştırdılar. ABD ordusunda mecburidir. link askeri sünneti gösteriyor (medikal bir resim): link Kadın Cinse Sakatlamasındaki gerekçelere gelince bunların herhangi bir bilimsel gerçekliği yok. mesela doğumda bebeğin başı kilitorise değse ölür. bunun bilmsel bir açıklaması olamaz. diğerleri de bilimsel tesbitlere uymaz. kaldıki müslüman toplumlarda bu biçim bir kadın cinsel sakatlaması (female genital mutilation) uygulanmaz. bu daha çok hıristiyan veya kabile dinlerinin yaşandığı Afrika toplumlarında vardır. ama kaynağı hıristiyanlık değildir. Eski Mısır Firavunlarından kalma bir adettir. Vahşicedir. Mesela bu videoda hıristiyan afrikalılar kızçocuklarının klitorislerini kilisede bir tören yaparak kesecekler. 2,12 ve2,28 dakikalar arasında.

link

yine bu videoda klitorisi kesilecek (yanlış tabir ile sünnet edilecek) kızın boynundaki haçlı kolyeyi görebilirsin. 3,25 ve 3,28 dakikalar arası. link

buraya sığmadığı için yorumun devamı yukarıda...

0|0
    0|0
Yükleniyor...