Türklerin İslama zorla geçtiğine inanıyor musunuz?

Türkler tarih boyunca dünyayı sallamış çağ açmış çağ kapatmış kavimler göçürmüş yenildiği zaman intikamını çinlilerden en feci şekilde baskınlar yaparak almış en etkili milletlerden. Her milletin kendine ait özellikleri olduğu gibi Türk milletininde bir özelliği var ki yabancılardan çok çabuk etkilenir ve değişebilir. Karadenizin kuzeyinde Emeviler daha kurulmamışken Hz. Osman zamanında Bulgar devletinin batı kısmındakiler hristiyanlığı seçerken devletin doğu tarafındakiler Arap tüccarlar sayesinde İslamı tanımış ve ilk Türk Müslümanlardan olmuştur.Türklerin İslama zorla geçtiğine inanıyor musunuz?Hazar denizinin kıyısında (Azerbaycan) Türkler ise Musevi Tüccarlardan etkilenmiş onların kışkırtmasıyla kafkaslarda İslamın yayılmasını engellemek istemiştir. Orta asyada ise 2. Göktürk devleti güçlüyken çinlilerin inancına giren Mani uygur Türkleri tarafından zayıflatıldı. Diğer güçlü bir Türk devleti olan Türkgeşler tarafından yıkıldı. Türgeşlerin ilk Türk parası bastığı biliniyor ve paranın bir yüzü Arapça diğer yüzü çince yazılmış. Demek oluyor ki zorla bir dine geçiş söz konusu değil. Emeviler Türgeşleri yıkmasaydı Türgeşler Emevileri yıkmak için saldıracaktı.Dünyanın o şartlarını bilmeden yorum yapanların kötü niyetli olduğunu düşünüyorum. Talkan ve Curcan savaşlarında anlatılan Türklerin Araplar askerlerce öldürüldüğü tecavüzler edildiği saçma acıklı hikayelerin kahraman milletimizle hiçbir alakası yoktur. Çünkü o savaşlar olurken Karahanlı devletinin temelini atacak olan Karluk Yağma Çiğil Basmil Türk boyları İslamı seçmiş kafir dediği diğer Türk boylarına karşı İslam ordularına destek vermiştir. Moğollar nasıl İslama kendi istekleriyle girdiyse aynı şekilde İslama girdik. Müslüman Türklerin o dönemde uğradığı katliamlar Cengiz Hanın yaptığı barbarlıklardan farksızdı. Selçuklu Gazneli Karahanlı ve Osmanlı gibi medeniyetlerin kurulmasıda İslam sayesindedir. Geri kalan Türk devletlerinin birbirini yiyen bizansın dolduruşuna gelip soydaşına savaş açan bir başkenti bile olmayan göçebeler olduğunu düşünüyorum.

• Hayır kendi istekleriyle geçtiler
    65%(52)64%(98)Oy Ver64%(46)
  • Evet kılıç zoruyla geçtiler
    35%(28)36%(54)Oy Ver36%(26)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Talkan ve curcan katliamları toplu olarak islamiyete geçişle aynı döneme ait değil diye biliyorum.

Kılıç zoruyla değil belki ama kendi istekleri ile de olmadı. O dönemin arapları türklere oranla daha gelişmiş bir medeniyete ve doğal olarak eğitime sahipti, paralı askerlik yapın ayağına asimile ettiler.

3|2
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• kuteybe bin muslim zamaninda turklerle cok siddetli savaslar olmustur... kuteybe bin muslim gayrimuslim oldugu icin aslinda vergi alamadigi icin turklerin musluman olmasini istemiyordu... ama turk obalarina saldirilar olmustur.. oldurulmelerde.. turgislerle savasta cok fazla siddetli gecmistir ama kimse zorla musluman yapmamistir ki zaten turklerin uzerinde doguda budizm yaygindir islamiyetten once budizmin etkisine girmistir... uygur turklerinin bircok uygurca budizme dair o yillarda kitaplari mevcuttur hatta gokturkce irk bitig adinda ilk yazili eseri mevcuttur fal kitabidir... dogudaki budizm tabiki tamamen degildir hala tengrici turkler vardir.. bati kanadindakiler emevilerle savasmistir.. ama turkler oyle hemen musluman olmamistir... ama gelip burda araplar hatta o araplarin icinde farslilarda vardir turkleri oldurmustur bunu soylememek yalan olur bu bir savastir... turklerin muslumanligi 18-19 yuzyila kadar devam etmistir... oyle hemen olmamistir... ayriyetten islamiyeti turklere ogretende araplar degil farslilar ya da iranlilardir... o yuzden arabin salat dedigine farsca namaz deriz.. farsca oruc deriz.. musluman bile farscadir.. irani kavimler zaten turklerin tarihinde cok etkilidir... ordu disinda cok sey kazandirmislardir.. sogdaklar ozellikle bugun taciklerin atalari kabul edilir bumin kagan zamaninda kitabeler vardir kurulusunda gokturlerin but kitabesiydi zannedersem unuttum ama sogdaklar uygur alfabesinin hatta gokturk alfabesinde bile etkileri vardir... ilig kaganlar ya da karahanli devletinin ik musluman turk devletidir... unlu ve bence muthis bir insan olan satuk bugra han iranli sehzadelerden karanlıga sıgınan kişilerden islamiyeti ogrenmistir ve devleti ogulcak kadir amcasindan budisttir amcasi ele gecirince islamiyeti karanlı devletinin dini haline getirmiştir.. selcuklu zamaninda nizamulmuk vardir mesala keske turk olsa dedigim iranlıdır oda turklerin uzerinde anadoluda cok etkisi vardir...

0|1
    0|0
    • evet Kuteybe vergi toplamak için Türklerin İslama girip devlette hizmet almasını hazmedememişti

• benim hayatim kulaklarim kendimedir baskasinin sozuyle konusmam jean poul roux oku... gerhard doerfer oku.. arminius vambery oku... turk tarihini ortadogu cografyasindaki araplarla munasebetlerini delillerle yazarlar...

• jean poul roux dediğin herif İslam düşmanı oryantalist arminius vambery siyonist yahudi casusu. Bunlardan mı öğreneceksin İslamı? Bunların tek hedefi kendi ülkelerinde şanlı tarihimizi yıpratmak. Ben İbni Arabi İbni Kesir okumanı öneririm. İbni Teymiyede severim ama çoğunun işine gelmez dili serttir.

Kızlar Ne Diyor 11

• Zorla değildir

0|1
    0|0
  • ilk başta zorla geçtiler tabiki

1|4
    2|5
    • bir sürü dine girdiler zorlama yok İslama gelince mi zorla?

• bunlar yutturulan tarihe inanmayı severler boşuna uğraşma neymiş tengricilikle islam benziyormuş bir s*ktir git derler adama

• @Kaslıfilozof sen s*ktir git din değiştir

• Göktanrı inancı İslama benzediği için geçmeleri zorla falan olmadı

2|3
    1|1
  • Kılıç zoruyla

0|0
    0|1
  • Onu bunu bilmem de insanların ialamı çok yanlış anladığını biliyorum onlar yüzünden insan dininden soğur ya

0|1
    0|0
  • İnanmıyorum. İslamiyette zorlama yoktur

1|3
    1|1
  • Hayır inanıyorum

0|2
    0|0
  • Maalesef..

0|0
    0|1
    • iftira bu. Diğer dinlere olduğu gibi İslamada kendi istekleriyle girdiler. Hiçbir millet zorla dine giremez hemde İslamda zorlama olmadığı halde hiç giremez. Kaldıki Müslümanlar diğer dinlerden vergi alırken neden zorlasın ki?

• Kendi istekleriyle olmuştur

0|1
    0|0
  • Ben b dedim ya sen @Yiddish

0|0
    0|0
  • Korkudan geçmiş gibi yapanlarda çok olmuştur eminim ya da sayılmak itibar için

0|0
    0|0
    • Geçmiş gibi yaptı bir kısmı fakat Kuteybe bin müslim İsimli Emevi Komutanı bu olayı anlayınca Türklerin Evine 1 Er Arap Denetçisi Yerleştirdi Namaz Kılıyorlarmı diye öğrenmek için

• baskı olmadı neden olsun ki Türkler Müslüman olsunlarda Araplar vergilerinden mi olsun? Asla baskı olmadı.

• Katılmıyorum sana neyse.

Erkekler Ne Diyor 24

• https://www.youtube.com/watch?v=lAFNZ5fDaZ4
    Arap kaynaklarında bile yazıyor Emeviler Türkleri Katletti zorla Müslüman yaptı (Kendi isteğiyle Müslümanlığa geçen azınlıktır) Burda kendi yorumunu aktarıcagına git Araştır boş konuşma https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kuteybe_bin_Müslim

0|0
    0|1
    • O yüzden Karahanlılar ve binlerce boy Çinlilere karşı Arapları destekledi? Hani zorlaydı?

• Türkler kanlı savaşlarla müslüman olmuştur bu gerçek tarih kitaplarında anlatılmaz saklanır Türk çocuğuna arabın pisliklerini anlatsanız akıllanır belki

0|0
    0|2
  • Neymiş efendim yaa bizim dine benziyordu ondan geçtik 😀😀
    Lan arapları kendi dinine cekseydin ozaman be salakk demezlermi 😀😗😗
    Kılıçla katliamla müslüman oldular kardeşş.. O zamanki araplar şehitlik uğruna önlerine geleni kesip doğradılar sağ kalanlarda göt korkusuyla musluman olanlar işte..

1|0
    0|1
    • sen Türk milletine korkak diyemezsin

• Estağfurullahh. Biz çakalız denemez. O insanların torunları çok iyi birer müslüman oldu. Selçuklu ve osmanlı birer örnek gösterilebilir. Özellikle selçuklu.. Mesela günümüz insani nasıl osmanlının en muazzam dönemini işaret edip ben osmanlı torunuyum diyorsa ve bu saçmaysa, o ilk dedelerimizde bize o kadar uzak. Biz ne onlar gibiyiz, nede osmanlı gibi, biz biziz.

• kendinle çelişiyorsun

• çünkü bize en yakın din islamdı.

http://i.hizliresim.com/nElOGg.jpg

0|2
    0|1
    • En yakın din tengricilikti. Zaten bir dine sahipken "Bu da bizimkine benziyor" diyerek başka dine geçiş yapmanın ne anlamı var?

• @goodnightpoe en yakını değil. zaten köktengri inancındaydılar. inandıkları bir çok şeyin islamla örtüştüğünü gördüler.

• Ya jdjd sadece benziyor diye din mi değiştirilir diyorum ben de neyin kafası bu

• Ya bak beyim sen aklı başında bir adama benziyorsun bunların hepsi soysuz sopsuz avami it takımı bunları dizginlemek için araplar bir şey icat etmiş ama içimi nasıl biliyomusun pöhh gel bunu monarşi ile birleştirelim bizim bir de hafız var bir ezan okuyo ağlarsın o derece onada bir kitap yazdırırız kim nerden bilecek anasını satayım ordan yürür gider hepsini dizginleriz ha beyim diye bir elçiyle teklif getirmedilerse ben de bir şey bilmiyorum.

0|1
    1|0
    • evet Hz. Muhammed zamanı her yere İslam elçileri davet göndermiştir.

• O zamanlarin en guclusu turkleri nasil zorla islama gecirceklermis 😂

0|2
    0|1
    • O Dönemin En güçlüsü Türkler değil... En zayıf Zamanlarımızdı Türklerin , aç oku Kendi yorumunu Tarih gibi aktarmaya çalışma..

• @Canbayraktar Türkler o zamanda çini bile eziyordu.

• türkleri ölümle tehdit etmişler o dönemlerde. islama geçmeyenleri öldüreceğiz demişler. türklerde g*t korkusuna islamiyeti seçmişler...

0|1
    0|1
    • Türkler ölümden korkmaz sallama

• o halde türklerin islamı kendi kabullerince seçmelerinin imkanı yoktur. islam, arap yobazlığının dünyadaki yüz ölçümüdür...

• tabi tabi hristiyan budist yahudi olanları normal değil mi?

• Zorla geçti diyenler neyin kafasını yaşıyorlar anlamış değilim :D

0|1
    0|0
  • Birseyi zorla yaptiracaksan karsindakinden guclu olman gerekir bir farenin aslana hukmettigi gorulmemistir

0|1
    0|0
    • O dönemde Türkler güçsüzdü cahil cahil konuşmayın a q Emeviler kesip biçti türkleri

• @Canbayraktar can ananı alda git

• Kendi istekleri...

0|1
    0|0
  • Talas savaşı değil miydi ya?

0|1
    0|0
  • kimse türklere kılıç zoruyla bişey yapyıramaz şimdi de silah zoruyla

0|1
    0|0
  • Hayır

0|1
    0|0
  • Türkler islama kılıç zoruyla geçmiştir.2 gram tarih bilginizle kendi isteğiyle geçti diyen yobaz cahiller.

0|0
    0|1
    • aptal herif madem zorla geçtiler neden hala Müslümanlar? O yobaz lafını her seçimde sokuyorlar senin gibilere.

• Arapların islamı yaymak için türk şehirlerinin baştan aşağı yağmalanıp bazı türklerin kılıçtan geçirilmesine gerek yoktu ama değilmi? He bu arada türkleri köle yapıp 100 dirhemden satmışlar.

• hacı sallama artık. Sen bilmiyormusun o dönemdeki dünyanın şartlarını? Kölelik normal birşeydi. Bir Sahabe kadın vardı ilk kadın İslam Şehidlerinden uhud dağında kafirler Hz. Muhammedin önüne kadar yetişince bu kadın kendini siper edince ağır yaralanmış orda şehid düşmüştü. İsmini unuttum kusura bakma. ama kadının hikayesine baktığımda Çinden gelen bir Türk esir olduğunu öğrenmiştim. Bugünün şartlarına göre bakma. Cengiz han köle bile almazdı çünkü herkesi öldürürdü. Diğer Türk devletleride öyleydi. diğer ülkelerde öyleydi.

• Tarih bilgisi olan türklerin araplar tarafından nasıl katledildiklerini veya türk liderlerin siyasi amaçlarla neden islama geçtiğini bilir..

Ama toplum içinde bulunduğu dinden kültürden adetten vazgeçemez. Halka anlatamazsın gerçekleri..

0|0
    0|1
    • sen sallamaya devam et. Kahraman Türk Milleti kılıcı kullanmayı Araplardan iyi bilir. Zorlama yok.

• Türkler kendi isteğiyle müslüman oldular kimseye boyun eğmez bir millet inanmayın bu ateistler söylüyor genelde birde solcu beyaz turkler

0|0
    0|0
  • kendi istekleriyle geçtiler

0|1
    0|1
  • Müslümanlık dininde zorlama yoktur.

0|1
    0|0
  • Orta Doğu'da o dönemde İslam'a geçmeyip sağ kalan kaç kabile var?

0|0
    0|1
    • Sallamakla neyi düşünüyorsun? Sabiler 1 milyon yıldıza tapar. Hristiyan Keldaniler 3 milyon ırakta. Suriyede 2 milyon Asuri duruyor. Mısırda 5 milyondan fazla kıbti hristiyanları duruyor. Yemende hala İslam öncesinden kalma arap hristiyanlar var?

• Lübnan maturi Arapları ve hristiyan Filistinlileri saymadım bile.

• Kendi istekleri Buyuk bir yalan
    tarihi yeniden okuyun.

0|0
    0|1
    • senin kafana otursunlar

• sakın yanlıs anlasılmasın soylediklerim ben din e karsı degilim Din ile ilim bir arada olunca hic de o zaman ilahi mutlat gerceklige varmıs oluruz. Cunku arap kulturunde ozellikle mezhepcilik hakim aslında 4 halifeden sonra bozdular. Hadislerle oynadılar. sahabilerin soyledikleri yok sayıldı. gercek hadisi serif en fazla 5000.
      Bir bucuk milyon diyorlardı araplar. hadisi serif bu rakama indirdiler
      esas 5000.

• evet haklısın Araplar sahabe ve 4 Halife hatta Emevilere kadar yaşayan sahabelerle bile çok iyi durumdaydılar. Sonra tepe takla gittiler. Türkler ne yaptı Gazne Selçuklu Memluke Osmanlı derken sürekli İslam lideri oldular.

• Erkekler Devam
    4

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...