Kitap Okuma Kültürümüz Ile İgili Sorular?

Kitaplarinizi toplu olarak mı alırsınız, tek tek mi?

Ayni konuda 10 kitabi art arda okuyarak derinleşmeyi mi doğru bulursunuz, her konudan 10 farklı kitap okuyarak çeşitlenmeyi mi?

Bir kitabi ortalama kaç günde bitirir, dakikada kaç sayfa okursunuz?

Okuduğunuz kitap size neler katmış olur, not alıp aylaşır mısınız?

Yeni kelimeler gördünüz ise anlamını öğrenir misiniz?

Kitapları hangi kritere gore secersiniz?

0|2
4|23

En İyi Erkek Görüşü

• Bazen aynı sayfa kitaplardan birisini, bir ayda bitirirken, diğerini bir kaç günde bitirebilirim. Genelde okunmuş kitap alırım, daha bir hoşuma gidiyor hemde ucuz. Her çeşit kitap okuyabilirim ama yerli tercih ederim, bana göre yazarların üslubu keman çalmak gibi, dünyanın çoğu ülkesinde düz notalarla çalar,
    https://m.youtube.com/watch?v=IVa8hm5WaKY
    Bunun gibi güzeldir ama pek duyguyu alamıyorum, Amin Maalouf ve Dostoyevski hariç, yerli yazarlar, meselâ Peyami Safa, İskender Pala gibi yani
    https://m.youtube.com/watch?v=OA3vS15b4n8
    bunun gibi hazzı başka, gösteriş için yabancı yeni yazarları övenleri hiç sevmem çoğu çöplük. Bazen o kadar not alırım ki çok abartırım, o notu mutlaka o kitabın içinde tutarım. Peyami safa okurken eskiden yanımda hep sözlük olurdu.😊

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bitirdikçe almayı severim kitaplarımı. En fazla iki haftada bitiririm. Sürekli aynı tür sıkılırım. Farklı farklı okumayı severim. Yeni bir kelime gördüğümde genelde anlamına bakarım. Bazen not alırım ben bunu bir yerde kullanırım diye. Beğendiğim yerleri genelde bir defterim var ona yazıyorum çünkü kitaplara not almayı sevmem. Ben okumayı seven biriyim. Pek ayırt etmiyorum bazen giriş paragrafı hoşuma gitmiştir ondan alırım. Bazen sırf yazarı için bezense kapağını beğendiğim için alırım.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Gencken Dostoyevski nin budala kitabini okumustum. Hollanda ya geldikten 3 yil sonra Hollandacasini okudum.
    Evlenene kadar vaktim oldukca okurdum. genelde bilimsel ; bilim- kurgu ve psikoloji türü severim. Bana bir seyler ögretecek; katacak olmali kitap.
    Cocuklar olduktan sonra anca yatmadan önce hikayeler okurdum onlara. size de tafsiye ederim yegenim;
    Gelecegin anne babalarisiniz;cocuk gelisiminde cok önemli kitap okunarak uyumalari.
    Ve hala kütüphaneye üyeyiz ailecek.
    Tv ye anca ailecek bakacagimiz bir program olursa; ya da belgesellere bakarim yalniz olunca.
    Gelismis toplumlara baktigimiz da cogunlugun kitap okudugunu görürsünüz.
    Bir Hollandali tatile yanina kitap götürür.
    Güneslenirken okumak icin.
    Ön yargilardan kurtulmanin ilk yolu kendini gelistirmektir bence.
    Iyi geceler dilerim sana yegenim; iyi geceler Türkiye

1|0
    0|0
  • 1. o an ki maddi olanaklarıma ve okunacaklar listeme bağlı. sırada kitaplar varsa tek tek, tüm liste temizlenmişse grup halinde.
    2. birkaç konuda birkaç kitap okumayı tercih ediyorum.
    3. konsantrasyon seviyeme bağlı, ve çekim kuvvetine. oturduğumda 40 50 okurum.
    4. kitabına göre değişir. kimisi beni parçalar, kimisi bitsin diye zar zor okumuşumdur. paylaşırım, anlayabilecek olana. not alırım veya sayfaya yazarım.
    5. çok ilgimi çekerse araştırır öğrenirim, gerekli değilse pek ilgilenmem.
    6. edebi kalite ve bilinirlik, ilgi alanı, sevdiğim yazar vs.
    7. güzel soru.

1|0
    0|0
  • Kitap alma konusunda, maymun iştahlıyım.
    Ev, okunmayı bekleyen kitap dolu.
    İlgimi çeken kitap oldukça alıyorum.

Her konuda, farklı kitaplar okurum.

Sayfa sayısına göre, 1 hafta ya da 1 ayda bitiririm.

İlgimi çeken yerlerin altını çizer, kağıtlara notlar alırım.

Anlamını bilmediğim şeylerin anlamını sözlük ya da internetten öğrendikten sonra, okumaya devam ederim.

"Çok satanlar" dışında, her tür kitabı okurum.
    "Çok satan" olarak, Paulo Coelho'nun, Simyacı adlı kitabını okumuştum.
    Etkileyici bir kitap.

1|0
    0|0
    • 2ay

:))) Hoşgeldiniz. Siz deseniz ki "ben hiç kitap okumuyorum, asla da sevmem " hayatta inanmazdim :) İnsanin üslubu, kelimeleri seçişi bile ne kadar okuduğunu haykırıyor.

• 2ay

Kurt olamadık ama kuzu olduk işte :)))

• 2ay

Sen de sağol. :D
      Kurda yem olmadıkça, kuzu olmak da iyidir. :)

• Tek tek. Genelde anlık karar veririm.

Aynı konuda zıt görüşleri peş peşe okumayı tercih ederim. Okuduklarımın yeterliliği düşükse okumaya devam ederim.

Okuduğum kitaba göre değişir mesela Şeytanın Dansçısı kitabında Bağdat Demiryolu projesi ilgimi çekmiş günlerce kitaba ara verip araştırmıştım.

Not almam genelde altını çizerim. Bir de sayfanın kenarlarını bükerim. Eğer çıkardığım sonucu herkes görsün istemiyorsam harf şifreleme yapar sadece şifrelemeyi kitabın başına yazarım.

Yeni kelimeler görürsem evet araştırırım.

Daha çok her kitabı okuyabilirim. Kitapçıya girer kafamda hangi konu varsa o bölüme giderim. Kitapların arka özetlerini okur kararı öyle veririm.

1|0
    0|0
  • Toplu olarak hiçbir zaman almam kitabımın bitmesine az kaldığında karae veririm. Aynı konudan hiçbir zaman ard arda okumam okudam bile aynı konudur ama farklı bir görüşün gözünden veya olayın farklı bir kısmıdır. Bir kitabı ortalamada sayfasına göre değişir tabi en geç 1-2 haftada bitirirm.

1|0
    0|0
  • Aslında sorunuza tek bir cevap vermek isterdim ama sorularınızı birkaç yönde değerlendirmek gerek;çünkü bu okuduğunuz türe ve kitabın içeriğine göre değişiyor. Yani bir araştırma konusuysa toplu alabilirim ama rman tarzı bir şeyse tek tek olabiliyor. Eğer araştırma konusuysa bazen yüz kitap bile az gelebiliyor ama sıradan şeyler için bir kitap yeterli oluyor. Bazı kitapları bitirmek haftalar alırken bazıları birkaç saatte bitebiliyor; çünkü not almanız veya ayrıyeten bakmanız gereken yerler çıkabiliyor kitapların içinde. Kelimelerin anlamına mutlaka bakarım ve o ara ilgilendiğim şeylerle ilgili kitap alırım genelde...

0|0
    0|0
  • 1) bir seferde 4-5 adet kitap alırım.
    2) konunun önemine ve kitabın verdiği bilgiye göre değişebilir. sonuçta alanım dışında bir kitapsa ve beni yeterince doyurduysa, tekrar tekrar aynı konudan okumam. en azından 8-10 kitap sonra okurum.
    3) zamanımı düzgün kullanırsam günde ortalama 100-150 sayfa okuyorum.
    4) not defterime notlar alırım.
    5) evet, öğrenmek önemli.
    6) her şey seçimimi etkileyebilir. dergide gördüğüm tavsiye, kitabın içinde geçen kitap adı vs.

1|1
    0|0
  • Kurt gibiyim , maymun iştahlıyım. Aldıklarımı bir an önce bitirmek için hızlı okuma programı ile çalışıyorum. şu an dk da 600 kelime okuyabiliyorum. O kitaplar bitecek.

2|0
    0|0
  • Ben bir sefer 25 kitap aldım ve 3 ayda bitirdim hepsini.. Siyasi, jeopolitik, bilim kurgu bilimsel ve fantastik bilim kurgular..

0|1
    0|0
  • Genelde aynı konudan çeşit çeşit kitaplar okuyorum ve o konuya ilgili çeşitli bakış açıları elde etmiş oluyorum. Ayrıca, kendimle ilgili her şeyi aradığım kitapta bulabiliyorum.

1|0
    0|0
  • Bir operasyon geçirdim ve bu aralar odaklanamıyorum... Fakat ayda 1 ya da 2 kitap biter muhakkak... Çok satanlar ve bestsellere bulaşmam... Ayrıca kitap okumaktan haz alan birisi sana öneride bulunayım dediğinde, bir saniye diyorum. Kahraman Tazeoğlu ve Ahmet Bbatman harika yazarlar değil mi diyorum. Evet derlerse, sohbeti oracıkta kesiyorum. Sen bana tavsiye versen ne vermesen ne? Belli ki okumaya yeni başlamış bu ağzı süt kokan bebe... Götünün bokuyla öneride bulunuyor... Bak bak bak! Okunacak yığınla kitap var zaten. :)

0|0
    0|0
  • Toplu alırım genellikle / Okuma periyodlarım değişiktir / Günde 150 sayfa civarı okurum / Hayır bu tür notlar almam ama hangi tarihte okudum, kaç sayfa olduğu, adı yazarı ve beğenip beğenmediğimi kendime göre puanlayarak kitap okuma listeme eklerim / Bilmediğim kelimeleri mutlaka öğrenirim / Konu, yazar, akıcılık... vs. kriterler.

0|0
    0|0
  • Bir konuda derinleşmek daha doğru. Böylece zaten o konudan başka konuya köprü oluyor ama azacık ondan azacık bundan sonuçta elde var sıfır ☺ Diğer soruların insandan insana değişiyor

1|0
    0|0
  • 1 - Param yetmez genelde tek tek alırım :)
    2- bir konuda 10 kitap okumayı tercih ediyorum
    3- 450 sayfalık kitabımı 4 günde bitirmişliğim var (Hoşuma giderse tabi ki )
    4- Çok şey katar hepsini aklıma not alırım
    5-Tabiki
    6- Parapiskoloji Din veya popüler Bilim olmasına dikkat ederim bide kitabın arkasında yazanlara

0|0
    0|0
  • Tek tek alırım biri bitmeden diğerine başlamam

Farklı görüşlere sahip 10 kitabı okuyayı terçih ederim

Genel olarak değişiyor bazen ayları da buluyor bazen bir kaç gün

Okuduğum kitap genel olarak bakış açımı çok yönlü geliştirmemi sağlamalı ve bilgi vermeli

Kelimleri kökenine kadar araştırmışlığımda vardır

İlgimi çeken her türlü kitabı alırım

0|0
    0|0
  • Merak ettiğim yazarın 3 kitabını alır okurum beğenşrsem devamı gelir
    Kitapları hep kendşm seçerim
    Yazarak çizerek okurun

0|0
    0|0
  • bu güzel gözlü ceylana bir şey soracaktım ama bu üyeye mesaj gönderemezsiniz dedi sistem bana hacklesem mi acaba :D

0|0
    0|0
  • Son zamanlarda tarihle ilgili okuyirum altini ciziyor notlar aliyorum uc aydir okudugum kitap var

0|0
    0|0
  • en geç 1 haftada ortalama 450 sf masa başında çize çize

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet haklisiniz. Kalem kullanarak okuyunca göz tembelliği eğitiliyor, tek bakışta cümle okunabikyor ve hız yükseliyor.

• Ben polisiye okumayı severim ve 500 sayfalık üç kitabi bir haftada bitirdigim oldu

0|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• Toplu almaya hep niyetlendim ama tek tek almak kısmet oldu:)

Farklı kitap okumayı seçerim aynı konudan olacak ise farklı şeyler anlatmalı aynı konuyu anlatıyor ise zaman kaybıdır

1 kitabı 1 hafta da falan bitiriyorum daha da uzayabiliyor biraz kitabın derinliğine bağlı

Yazı yazma kültürüm hiç yok not alma da aynı şekilde altını çizerim daha sonra tekrar bakmak istediğim de

Merakıma ve ihtiyacıma göre seçerim kitapları

0|0
    0|0
  • Ucuza bulursam param yettiği kadar alırım. Yoksa pdf okurum çünkü öğrenciyim.
    Genelde roman okurum kişisel gelişim kitapları falan okumam. Benim için kitabın hayal gücümü geliştirmesi önemli.
    1 kitabı en fazla. iki günde bitiririm. Normalde gece başlayıp sabaha kadar bitiriyorum. Okuduğum kitaplar umut verdi hayal gücü geliştirdi.
    Bilmediğim bir kelime olursa kitabı bırakır google a bakarım. Sonra devam ederim. Veya. kitapta bir yerden söz edilirse aynı şekilde görseline bakarım.

0|0
    0|0
  • Tek tek alıyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...