En yakın arkadaşınız bir anda Allah'a isyan etmeye başladı ona ne söylersiniz?

Ama önceden dinine bağlı bir mümindi. Nasıl destek olursunuz? Onun özgür iradesine hükmetmeden nasıl çevirirsiniz? Ya da çevirmezsiniz nedenleriyle yazınız. Araştırma tezim için lazım

0|1
5|19

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• Sağcı ve muhafazakar bir ailede yetişmiş arkadaş vardı; sonra ailesinden bağımsız hale geldikçe isyan ve küfre bulaştı. Elimden geleni yaptım ona anlatarak ve göstererek aslında yapılması gerekenleri ama o çevresinin de etkisiyle tamamen din ve toplumdan soyutlandı; ateist komünist ve kendi deyimiyle emekçi oldu. Sonra hdp'ye destek vermeye başladı; bağımı koparmak zorunda kalana dek elimden geleni yaptım ama saygısızlık kaldıramadığım safhaya geldiğinde verilmesi gereken karşılığı verip tüm ilişiğimi kopardım. Ve bu insan eğitimci (!) oldu; üzücü değil mi...
    İnsan bir yola inatla girerse onu hu yoldan çeviremiyorsunuz malesef.

1|0
    0|0
    • 2ay

vav adam git gide çukurun dibine inmiş senin yapacak daha bir şeyin kalmamış Allah kurtarsın. Seninde çabana sağlık arkadaşım Allah seni yolundan ayırmasın

• 2ay

aynen ben çünkü hemen karşıyorum sanki çevirecem adamı ya da direk iş tartışmaya gidiyo ister istemez

• 2ay

Ben çok anlayışlı biriyim; kesinlikle saygı duyduğumu hissettirdiğim için pek kavga ortamı olmaz, zaten şiddete karşıyım. Ama emin olun ki değmiyor; keşke birşeylere değse de ufacık bir ''farkındalık''a şahit olabilsek, zira ufacık bir değişime sebep olsaydım hayatımda karşılaştığım örneklerde çok mesut olurdum, ama ben kin ve öfkeden başka bir cevap alamadım ne yazıkki. Niyetime bilakis; her bir çabam karşımdakini sadece öfkelendirdi ve saygısızlaştırdı.
      Sizi dinlemeyene vakit ayırmayın bence...

• insanları değiştirmeye ya da düzeltmeye çalışmam. lakin kendisi için en doğru kararı vermesini beklerim o kişiden. çünkü akıl alan bir insan kendini yönlendirilen biri olarak göreceğinden, sağlıklı kararlar vermesi beklenemez. akıl ve irade insana sunulan en büyük iki nimettir...

1|0
    0|0
  • Sende ne araştırma yaptın be kardesim..
    Onu Müslüman babayla başbaşa bırakmak lazım karşılıklı isyan etsinler işte..
    Her bir Müslüman Allahin yer yüzündeki halifesi olduğunu söylüyorsak vede bize söyleniyorsa bu söze Emire ters düşmemek adına uyarıcı olmak farz olur

1|0
    0|0
  • Haline şükret, senin yerinde olmak isteyenler var derim.

1|0
    0|0
  • Sen direk su hadisi arastir. "Din nasihattir." ve isyan eden kisinin durumuyla hadisin tefsirini ortak konuda birlestir al sana tez

1|0
    0|0
  • Allah kimseye tasiyabileceginden fazla dert vermez... Her şey de bir hayir vardir

1|0
    0|0
  • Umrumda olmaz 😀

0|0
    1|0
  • bir hadi ordan git derim

1|0
    0|0
  • Agzina bir tane yapistiririm kendine gelir

1|0
    0|0
  • Karışmam istediğini yapsın

0|0
    0|0
    • 2ay

bir yerden atlasa atla diceksin yani, Allahtan daha önemli ne olabilir arkadaşım?

• 2ay

oda doğru sen haklısın özgür irade ya napabiliriz ne yapsan boş :)))

• 2ay

aynen :)

• Aferim dogru yolu buluyosun karşiim derim 😂

0|0
    1|0
  • Neden çevireyim canım, günlük hayatta herkes Allah'a isyan eder. Ben Allah'a isyan etmesine değilde isyan ettiği sorunlara çözüm yolu arardım. Yoksa aman kanka deme öyle Allah baba çarpar vallahi yamuluveririz eve gidemeyiz moduna girmezdim. Dediğim gibi arkadaşımla sorunları hakkında konuşup çözüm yolu bulmaya çalışırdım.

0|0
    0|1
  • Sevinirim zırvalıktan kurtulduğu için ☺

0|0
    1|1
  • Çakarım ağzına iki tane ''Napıyon Lan Gavurun Tohumu!'' derim :D

0|0
    0|0
  • Direk miktiri çekerim benim öyle bir arkadaşım olamaz !!

0|0
    1|0
  • öyle bir simitçi görmüştüm. kan ter içinde kalmış yorulmuş. simitlerini stamamış. biri geldi simitin fiyatını sordu. sonra almadan gitti. simitçi arkasından yalvardı. adam dönmedi. kızgınlıkla Allaha dine imana ağzına ne geldiyse söylendi. az sonra kendi kendine oğlum sen ne yapıyorsun diyerek kızmaya başladı. insan hali

1|0
    0|0
  • elimden geleni yaparım baktım geri müslüman olmaya niyeti yok arkadaşlığı keserim

1|0
    0|0
  • Anasını s ı k e r i m affetmem 😉

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Isyana devam et Kardesim zaten bende inanmiyorum😊

0|0
    1|0
    • 2ay

inanmıyorsun Allaha ama meleklere inanıyorsunekaik zekalılar işte vizyon darlığından olunuyor Allahsız

• 2ay

senin konuşma hakkın yok bu konuda sadece müslümanları mümin kardeşilerimi ilgilendiren bir konudur bu. Eğitimsizlik ve kültürsüzlük değil aksine benim ladığım eğitimin yarısını aldıysan öp başına koy. Bu böyledir bende sakinim sorun yok hiçsin sen zaten sadece yorum yapamazsın izin vermiyorum.

• 2ay

Hahaha ay allahim çok güldürdün egitim almisligin konusmandan hiç belli olmuyor canim ya 😂😂 Ülkemizin Dünyanin niye bu halde olduguna hiç sasirmiyorum senin gibilerle tanistikça😐😐

• Boyle bir tezin mi var senin ilginc degil mi hic akademik gelmedi bana

0|0
    1|0
    • 2ay

tezimin konusu bu değil sivri zeka: Sosyal medya kullanan gençlerin dinlere bakış açısının bazı değişkenler tarafından farklılık göstermesi. konu bu sen bir arkadaşına dini savunamıyorsan bakış açın belli birde beni tanımadan yargılamadan belli zaten

• 2ay

sana özelden neden yazayım ki..
      kimseye oynadığım felan yok buna ihtiyacım yok takipciye falan filan öyle bir kaygım yok. sen nefsinin esiri olmuşsun uslup konusunda eğitim almalisin.. insanlar beni ilgilendirmez yaptığım hiç bir yorumda kimseyi kirmam reel yaşamimdada öyleyim.. sen yorumlarının çoğunda insanlara laf sokma çabasında olan bir insansin.. insanları küçümseyerek egonu özgüvenini yükseltmeye çalışıyorsunuz.. benim öyle bir derdim yok özgüvenim yerinde egomda yok.. demissinya kendini bir halt sananlarin aslında bir halt olmadığını kanıtlamayi severim diye bence bu kurduğun cümle tam anlamıyla sana oturuyor.. başkası mutlaka sana karşı kurmuştur kesinlikle.. şu an düşündüm bunları yazmaya değermi diye değmez. kendine alim geri kalan insanlara cahillik atfeden birine ne anlatılabilir ki nefsinin esiri olduğun için cahilliğinin bile farkında değilsin.. ama yapacak bişey yok insanlar çeşit çeşit seni de böyle yaratmis rabbim..

• 2ay

@Lenors yo ben hakedene hakettiğini veren adaletli biriyim böyle olmam benim ve sizin gibiler için daha hayırlı haddini bilip susacaksın sende

• Tokatlarim

1|0
    0|0
  • çok oldu hiçbir şey demedim kendi bilir

0|0
    0|0
Yükleniyor...