Laik müslüman olmak?

Müslüman ve inançlı biriyim. Fakat seriatin bu zamanda olmaması gerektiğini yönetenler tarafından çıkar ilişkisine kurban gidecegini kadınların zulme ugrayacagini dusundugumden seriat asla istemezdim açıkçası. Sizce?

Güncellemeler:
2ay Çünkü eğer seriat olsa biz kadınların hiçbir hakkı olayacakto köle gibi yaşayacaktık. Sizce?

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• bak arkadaşım bende laik müslümanım ama biz insanlar şunu anlamıyoruz bu dünyaya ölmeye gelmişiz ölmeden öncede sınav göreceğimizi ve sıkıntılar çekeceğimizi bilmemişiz bu dünyada bazı gerçekler vardır örneğin almanya 2 dünya savaşından sonra neden ekonomik krizden çıkamamıştır biliyormusun erkekler savaşa gittiğinde kadınlar çalışmaya başlamış ekonomiyi kaldırmış yüceltmiş ama kaybettiklerinde asıl yenilgiyi çalışmayı seven kadının evine dönmeyip erkeklerin iş bulamamasından yaşamıştır şunu demek isityorum ki kadın aslında çalışmamalı istisnalar hariç okumalı etbet ama kuranda alla okumasın demiyor çalışmasında demiyor güzelliğini saklasın çünkü ahzeb süresi 32. ayetten sonra kadınlara davranışlarını söylüyor cilveleşmeyin diyor allah açıklamak gerekirse çünkü allah zina yapılmasını istemiyor laik düzen isteyen istediğini yapabilir der ama allah düzeni yapamazsın der çünkü hesap var çekileceksin der yani bunu düşünmek gerekir denge faktörünü kurmak gerekir tabiki iyi anlatabildiysem eğer düşüncelerimi?

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İnsanın şeriatı neden olmuyor akıl verilmiş kitapta verilmiş sen sana verilen kurallara uyup uyumayacağına karar veremeyen bir varlık mısın ki devletin bunu sağlamasına gerek duyuyorsun ben devletin şeriatını istemiyorum kendi inancım da kendi hayatım da zaten o kitabı hayatım da uyguluyorum başkalarının gelip şöyle böyle yapmazsan ceza veririz dediği ne bir din yaşamak isterim nede öyle bir ülke de çok isteyen İslam ülkelerine gidebilir
    Müslüman kitleye sorsak şeriat evet der peki ya şeriata uyan tek bir ülke göster desek yok derler Kuranı daha ölülere okunan kitap olmaktan çıkaramamış bir ülkeye şeriat gelse ne olacak ?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Zaten İslam dini laik bir dindir ( ülkemizde dönen laiklik gerçek laiklik değildir.) İslam dininde birini zorla dine veya ibadete zorlyamayiz onun isteğine kalmış. Artica ülkemizde dönen laiklik gercek laiklik değildir. Laiklik din vicdan ve ibadet özgürlüğüdur.

0|0
    0|0
  • Laik'lik müslümanlıktan gelir zaten? Laikliğin ne olduğu Türkiye Cumhuriyetinde %90 insan bilmiyor. Laikliğin esas amacı, suçluların kollarının kesilmemesi, idam edilmemesiydi, bu kanun bu şekilde çıkarıldı açın okuyun tarih kitaplarını, laiklik kanun'dur yani hiç bir suçluya öldürme cezası vermemek, fakat sonra'dan günümüze doğru abartıldı ahlak ve namus kavramı kaldırıldı, yani kız tecavüze bile uğrasa sırf direnmediği ya da dar pantalon giydiği için tecavüzcü haklı çıkabildi, her konuda din ve ahlaktan yoksun kararlar alındı, laik yargılama sistemi şu an çok yanlış işliyor. Mahkemelerde din diye birşey yoktur, din'de yani şeriatın ta kendisinde kız bir tarafını açmışsa erkek başını eğmesi lazım, ama laik mahkemede kızım sende açmasaydın tecavüze uğramazdın kararı veriliyor. Şu an tecavüzcüler serbest kalıyorsa o sizin çok övdüğünüz laik sistem yüzünden serbest kalıyor ! Üzgünüm canım şeriat olsaydı, sen tecavüze uğradığında tecavüzcüye neden başını eğip yoluna devam etmedin diye sorulurdu ama senin sevdiğin laiklik bunu sormuyor.

0|0
    0|0
  • Günümüzde şeriat istenmemesi gayet doğal bir durum seninde dediğin gibi olması gerektiği gibi değilde kişisel çıkarlar uğruna saptırılmış bir yönetim izlenir. Eski dönemlere bakılırsa şeri hukuğun yine kötü yanları var ama en azından adalet sağlanmaya çalışılmış günümüzde demokrasi adı altında bile adaleti saptırıyorlar şeriat gelirse düşünemiyorum bu durumu

0|0
    0|0
  • TamamEn senle aynı görüşteyim. Toplum şu an seriati kaldıramaz. En iyi örnek Afganistan 70 lerde laikken 80 lerde seriata geldi toplum yapısı uygun değildi. Türkiyenin şu an bile yapamadigi nükleer deneyler yapan ülke şu an ne halde

0|0
    0|0
  • Laiklik din ve vicdan hürriyeti demektir. Dini de bu bağlamda, dileyen dilediği gibi yaşamakta hürdür.

0|0
    0|0
  • ya şeriat falan hikaye. din kişisel bir meseledir. yani insanın bu dünyaya bakışının ana zeminini oluşturur ve bu kişiyi bağlar. insanları kendin gibi düşünmeye zorlamak zorbalıktan başka bir şey değildir.50'ye yakın islam ülkesinin ekonomik geliri bir japonya etmiyor. bu da o ülkelerdeki zihniyetten kaynaklanıyor. yazık yani. bu zamanda bilimsel faaliyetler tartışılması gerekirken eskiye nasıl tekrar dönülür o tartışılıyor

0|0
    0|0
  • öncelikle ''müslüman nasıl olunur?'' sorusuna cevap vermek gerekir. sonra eğer gerek kalırsa ''hem laik, hem müslüman olunur mu?'' sorusu tartışılabilir.

eğer; kadının oturduğu yer soğumadan oraya oturulmaz, kadın tek başına 90km'den fazla mesafe gitmemeli gibi şeylere inanıyorsan zaten yapabilecek bir şey yok.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bu zamanda kızlar üniversiteye gidiyor

• 2ay

zamanla alakası yok ki. kadınların üniversiteye gitmesinin dinen veya ahlaken sakıncası var mı ki? kızını bu zamanda üniversiteye yollamayanlar var ve kızını eskiden de üniversiteye yollayanlar vardı. kur'an zamanaşımına uğramaz.

• buram bura beyin buram buram akıl kokuyo şu yazdıkların

0|0
    0|0
    • 2ay

Sen ne dusunuyosun?

• 2ay

özgürlükten yanayım şeriat dediğin şey bir çeşit dayatma diktatörlük allah insanı özgür yaratmış sen ne hakla cıkıp birine müslüman olucaksın diyebilirsin ya da acık gezemezsin araba süremezsin dışarı cıkamazsın diyebilirsin şahsen ben 5 tane anne istemem ya da kız kardeşimin bir tane yaban domuzunun 3. karısı olmasını hiç istemem

• şu an zulum yok mu panpa

0|0
    0|0
  • Şiddet gören tecavüze uğrayan yakılıp parçalanıp çöpe atılan Şu an ki kadınlar cumhuriyet varken buna maruz kalıyor şeriata bağlaman şeriatın kadına defe vermiyormuş gibi gösterme caban

0|0
    0|0
  • Müslüman ve inançlısın peki şeratın ne demek olduğunu Kuran'da nerelerde geçtiğini biliyor Musun? Ayrıca olmaması gerektiğinin şeriattan dolayı mı yoksa insanlardan dolayı mı olduğunu düşünüyor sun?

0|0
    0|0
    • 2ay

İnsanlardan dolayı. Seriat gelse erkekler alacak 4 kadini ama Osmanlida yüzde 92 tek eşli ydi ama bu zamanda toplum yozlaşma cak kadinlar hiçbir hakkı olmayacak

• 2ay

Anladım

• Şeriatı İslamiyetin ilk döneminde kimler uygulamış peki?

0|0
    0|0
  • Halk dininden kendini arındırmış, gerekli araştırmaları yapmış ve dinini kendi içinde yaşayıp görevlerini yerine getirdiğinde inanılmaz bir mutluluk hisseden insan.

0|0
    0|0
  • Seriatsiz din olmaz :)
    Seriat dinin iskeletidir iskeletsiz bir vucut ayakta duramaz

0|0
    0|0
    • 2ay

Boz kadınların hiçbir hakkı yok. Tabi al 4 kadini hayat güzel bosanma hakkımız bile yok Koleyiz

• 2ay

Seriattaki kadin haklarini bilmedigin her halinden belli

• islam dini zaten kadına köle gözüyle bakmakta neden ozaman hala inanıyorsunuz kölelik sistemi size ters geliyorsa ben anlamıyorum

0|0
    0|0
  • Sorgulamaya bile gerek yok.

0|0
    0|0
  • Yani Kur'an ı istemiyon!

0|0
    0|0
  • islam da kadınlar köle değildir şeriat dediğimiz şey de zaten islamın kendisidir. şu an laik ve kadınların seçme seçilme hakkı olduğu bir ülke de yaşıyoruz fakat kadınlara zulmedilmiyor diyemiyoruz malesef. Eğer o kadınlara eziyet eden mahlukların güzel bir islam ahlakı olsaydı zaten bu şekilde davranamazlardı

0|0
    0|0
  • Yönetenlerden size ne. Öyle şartlı İman Müslümanlık mı olur. Kayıtsız şartsız Allahtan gelene herşeye İman etmekle olur Müslümanlık. Yok şu olmaz bu olmaz demek dinden çıkarır. Kabul ederşsn ama uymadığında günahkar olursun ama dinden çıkmazsın

0|0
    0|0
  • Şeriatın gerçek anlamda işlendiği bir ülke yok ki. Hepsi işe geldiği gibi uyguluyor. Bire bir doğru bir şekilde uygulamayacağını düşünüyorum kesin bir yerinden çarptırırlar çünkü işlerine gelmez.

Bu yüzden bende yapmacık sahte şeriatı istemem.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Şeriatı kim doğru anlıyor ki.

0|0
    0|0
  • akıllıymışsın.

0|0
    0|0
  • İslam=güzel ahlaktır.
    Savaşı, şeriati vb şiddetten uzak durmayı, saygı, sevgi ve hoşgörüyü önerir.
    Hz. Muhammed SAV peygamberimizi örnek almamızı tavsiye eder.
    O yüzden içinizi rahat tutun. Zaten esas İslam dini mensupları şeriat ve zulümden uzak olunmasını tavsiye eder. Aksini iddia edenler Kur' an'ı yanlış yorumlayanlardır.

0|0
    0|0
  • aynen bende öyle düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Aynı düsüncedeyim şeriat olamazz

0|0
    0|0
  • Bencede herkezin inanci dini kendinedir. Kim ne yapmak isterse yapsin.

0|0
    0|0
Yükleniyor...