Allah mı Tanrı mı 🤔?

Esas merak ettiğim konu Allah diyenlerin Tanrı diyenlere neden kızlığıdır. Allah kelimesinin kullanan arkadaşların çoğuna Tanrı kelimesi garip hatta bir kısmına kötü bile geliyor. Peki ama neden? Böyle düşünen arkadaşlar buyrun gelin saygı çerçevesinde hakaret olmadan tartışalım.

• Tengri
    23% (14)30% (13)26% (27)Oy Ver
  • Allah
    77% (47)70% (31)74% (78)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
24|36

En İyi Kız Görüşü

• Genelde "Allah" derim. Tanrı dediğim zamanlar da olmuştur ama bence ortada bir yanlışlık yok. Fazlaca büyütülüyor bu mesele. İnanılan kişi aynı iki farklı hitap var ve bir taraf diğerini kötülüyor hiç gerek yok böyle tartışmalara.

0|2
    0|0
    • 2ay

Ben de aynısını düşünüyorum ama kötüleyen niye kötülüyor bunu merak ediyorum

• 2ay

Aman millet dediğim dedik olduğundan ille de benim fikrim dediğinden böyle. Kötülüyor çünkü doğru düzgün konuşarak ifade edemiyor, savunamıyor kendini (savunulacak da bir konu yok ortada) mecburen saldırıya geçiyor.

• 2ay

👍🏼😊

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı insanüstü varlıklar için kullanılan bir sıfattır. Çoğu zaman Rab ve İlah ile benzer anlamlara gelir.
    Allah ise çoğu zaman Mutlak Yaratıcı'nın ismi olarak kullanılır. Lakin bazı Kaynaklarda Allah kelimesinin Arapça 'Al-İlah' sözünden türediğini ingilizce'de 'The God' anlamına Türkçe'de ise (Tek) Tanrı/Rab/Efendi/Yaratıcı anlamına geldiği geçer.
    Yani Rabbin Kitabındaki emirleri uyguluyorsanız onu Tanrım ya da Allah'ım diye çağırmanın çok farketmeyeceğini düşünüyorum. Tanrım diyerek herşeye kadir olan'ı kastediyorsanız tabi ki. Ben şahsen Allah ve Rab'ı kullanıyorum.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 23

• "Tanrı" ifadesi kelime olarak uzakta ötede tapılacak birşey olduğunu ifade eder.
    Ama kelimei tevhidde "Tanrı yoktur Allah vardır" denilmiştir. O yüzden de Tanrı olarak kullanmak yerine Allah' ın tercih edilmesi gerektiğine inanıyorum. Ama günümüzde Tanrı diyenler de ötedeki tapılacak bir Tanrı' yı kastetmedikleri için saygı duyulmalı diye düşünüyorum.

1|1
    1|1
  • Allahın isimleri arasında böyle bir şey yoktur. Tanrı diğer dillerden türkçeye çevrilmiş halidir. bir anlamda inanılan şey için genelleme olarak kullanılır. Kızan kişilerin kızma sebebi budur. Şahsi görüşüm önemli olan niyettir. Ne dendiğinin pek bir önemi yok. Sonuçta inanan kişi O' nun herşeyi bildiğine inanır. Önemli olan kalptir

0|1
    0|0
  • Tanri

0|1
    0|0
  • Tanri oz turkce oldugu icin kabul edilmiyo ve onu gunah biliyolar ama hayir gunah değil o oz turkcemizle soylenmis hatta gercegi tengridir

0|2
    0|1
  • İslamda Allah diye geçiyor çünkü diger dinlerdeki tanriyla Allah bir değil yani ayni tanri degil. Bunu okudum biliyorum bir yerde ama anlatamiyorum arastir derim

0|2
    0|1
    • 2ay

Detayları da okursanız arkadaşlar :) benim kullandığım kelime zaten belli. Sadece Allah diyenlerin Tanrı diyenlere niye kızdıklarını merak ediyorum

• 2ay

Alemlerin rabbi allah yazar

• 2ay

Teşekkür ederim bilgilendirme için :)

• Biri Türkçe diğeri Arapça. Ne farkeder. İsteyen Tanrı der isteyen Allah

0|1
    0|0
  • senin adın naMiga değil mi? ben sana namık desem hoşuna gider mi veya başka bir şey allah allahtır haricen 99 ismi daha var lakin bunlardan biri tanrı değil. Hem Allah demek neden bu kadar zor?

1|1
    0|0
    • 2ay

:D farklı bir savunma şekli :D zor olan tarafı yok sadece ben Arap değilim bu yüzden Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriyorum.

• 2ay

ben nasıldım gözünde merak ettim

• 2ay

Fikrini empoze edebilmek için açıklamalar yapmaktan çok karşındakinin açıklarını aramaya çalışan birisin sen :) zekisin ama zekayı yanlış yönde kullanıyorsun :)

• Herkesin bir adı vardır ve o ad her dilde aynı söyleniyor Allah'ın ismi Arapça ve öyle de kalmalı

1|2
    0|0
    • 2ay

İyi de niye öyle kalmalı? biz Arap değiliz ki. Türkçe konuşurken Türkçe bir kelime kullanmak istiyorum ben. Neden Arapça kalması gerektiğini düşünüyorsun?

• 2ay

kendince geçerli bir sebep :)

• 2ay

Sagol😊

• Tanri diyip tengri yazan mubarek madem midern turkce kullaniyorsun niye ari turkce ile sik koyuyorsun

0|1
    0|0
    • 2ay

Kendi kullandığım kelimenin kökünü yazdım. Tanrı Tengri'den gelir. Saf Türkçedir. Mahsuru ney bunun?

• 2ay

Totom kalktı sağol 😂

• Allah Arapça, Tanrı Türkçe, God İngilizce kökenli bir kelimedir. Yani diller farklı olduğu için daha sayamadığım bir çok isim var. Dilin ne olursa olsun sonuçta sen söylerken kendi inandığın ilâhı kastediyorsun. İstediğin gibi kullanırsın, diğerlerinin ne dediğine bakma.

0|1
    0|0
  • Tengri gokyuzunde tanri olduguna inanilan bir seydir. Allah mekandan munezzehtir

1|2
    1|1
  • Tanri nedir ya bu amerecanlarin uydurdugu birsey allah de yaratici de bunlar uyar yüce rabbime ama tanri nedir yani..

0|0
    0|0
    • 2ay

Amerikalılar ve ingilizler "GOD" der biz Turkler ise "TENGRI, TANRI" deriz. ALLAH da arapçadır. Umarım anlatabildim.

• 2ay

Estağfirullah kusurluk bir durum yok sadece fikir alışverişi yapıyoruz

• 2ay

Aynen öyle..

• bunu ben baya arastirdim ne niyetle soyledigin onemliymis

0|1
    0|0
  • Allah

0|1
    0|0
  • Ikisini de kullanmıyorum.

0|1
    0|0
  • Tanri - Genel
    Allah - Özel
    ayni sey.

0|1
    0|0
  • Allah

0|1
    0|0
  • ben ikisinin de aynı olduğunu biliyorum ama onların Allah demesi garip olurdu

0|1
    0|0
    • 2ay

Aslında ikisi aynı değildir ancak bu senin yüklediğin anlam doğrultusunda aynı olabilir. Önemli olan kelimenin senin için ne ifade ettiğidir. Allah özel isim olmasına rağmen Arapça olduğu için ben Tanrı demeyi tercih ediyorum. Türk'üm ve Türkçe konuşuyorum. Yeterince dışarıdan girmiş kelime var zaten Türkçede :)

• 2ay

Hmm anladim bizim bir ingiliz edebiyati hocasi vardi o da bilmiyodu ama ayni anlamda oldugunu soylemisti

• 2ay

Yok Tanrı genel bir isimdir Allah ıslam aleminin taptığı Tanrı'nın ismidir :) genede kişinin hangi anlamı özdeştirdiği ile alakalı bir konu bu :)

• Tanrı hristiyanlar genelde kullanıyor bu yüzden olabilir.

0|0
    0|0
    • 2ay

İşte bunlar hep dublajlı film izlemekten

• 2ay

Senin ne okuduğunu sormadım sür... tük aynı şeyi söyleyip durma !

• 2ay

Bu ne gerginlik böyle :)

• Tanrı sizin olsun bize Allah yeter..

0|1
    0|3
    • 2ay

Olur söylerim bizimle kalır Tanrı ;)

• 2ay

@TrancEnergy aynı şey değil bunu mantığını ben anlatamam sana bu yasa kadar anlamadysan

• 2ay

Dinle alakalı diyeceksen alakası yok. Türklüğün özünde islam yok. Ayrıca öztürkçe isteyen Allah der isteyen Tanrı Tengri ikisi de aynı şey günah değil bir şey değil

• Aynı

0|0
    0|0
  • müslümanlar Allah der diğer dinlere mensup olanlar Tanrı der

0|1
    0|0
  • Tanrı hrıstıyanlıkta üçleme anlamına gelıyo dıye bılıyorum cogul anlam ondan dolayı benım bıldıgım bu lütfen polemık amaclı yorum yapılmasın

0|1
    0|0
    • 2ay

Benim sorum altında polemik amaçlı bir yorum zaten yapılamaz. Hakaret kırıcı konuşma kesinlikle olmaz burda :) kendince bu da bir görüştür ;)

• 2ay

Ustde ki yoruma bak cevapladım.

• 2ay

Üçlemeye Türkçe'de teslis denir. İngilizce'de ise Trinity diye geçer. Sorun değil. Burada aynı zamanda birbirimizden öğreniyoruz.

Erkekler Ne Diyor 35

• Aslında günümüzde aynıdır. Japon kami der, ingiliz god, araplar Allah der protestanlar jesus der (jesus tamamiyle farklı ama) kelime olarak yaratıcının ismidir bunlar. Tengri tek tanrılı Türk devletlerinin herhangi bir peygamber ile tanışmamasından dolayı uydurduğu aslında allah anlamına gelen kelimedir. Gök tanrı manasına gelir. Kızanları bende anlamıyorum. Heralde madem artık inanıyoruz bize öğretilen ismiyle seslenelim diye kızıyorlar

0|2
    0|0
  • Seçim yapmak mantıksız.
    Tanrı genel,
    Allah özel isimdir.

Diğer dinlerin kendilerine ait tanrıları olduğu gibi, İslam Dininin tanrısı da Allah'tır.

1|2
    0|0
    • 2ay

aynen bunu anlatıyorum millete anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar tanrının arapçası Allah diyorlar ama tanrının arapçası ilahtır mesela la ilahe illallah burada Allahtan başka tanrı yoktur diyoruz

• Ağız alışkanlığı ve yetiştirilme tarzi. Tanri mit. Ve cok tanriciligi cagristirirken Allah demek daha samimi geliyor bir farki olmamasina ragmen cogu kisi Allah demeyi tercih ediyor. Tanri Allahin 99 isminden degil diye kullanilmaz da diyemeyiz acikcasi isteyen istedigini diyebilir

0|1
    0|0
  • Güzel kardeşim Tengri başka tanrı başka. Türklerin inandığı Tengri dir ama tanrı isim olmaktan çıkmıştır daha ziyade bir ünvan olmuştur günümüze gelene kadar. Ben bu yüzden (eğer kullanan insan müslüman ise) tanrı kelimesini kullanmasını pek hoş karşılamıyorum. Bu arada Tengri ve Allah (yanlış anlaşılmasın) farklıdır.

0|1
    0|0
    • 2ay

Günümüzde farklı anlamlar yüklendiği konusunda hem fikrim ancak Tanrı kelimesinin kökünü araştırdığımızda Tengri'den gelir.

• 2ay

Teşekkürler dostum bu kadar anlayışlı ve hoşgörülü olabildiğin için ayrıca tebrik ediyorum seni :) böyle insanlar bana umut veriyor..

• 2ay

Estağfurullah böyle olmayan insanlar zaten bu dünyanın asıl döngüsünden kalan artıklardır bence. İyi bayramlar

• Tengri, Tanrı, God, İlah, Allah, Rab, Mevla...

0|2
    0|0
  • Tanrı, Arapçadaki ilah kelimesi karşılığıdır. Kendisine ibadet/kulluk edilen, mâ'bud, rab anlamlarına gelir. Allah ise İslâm itikadına göre "tek, bir" olan ilahın zât ismidir. Yani farklı şeylerdir. En basit ifadeyle, bir kişiye ismi yerine "insan" diye hitab etmek gibidir tanrı demek.

0|1
    0|0
  • Müslüman kişilerin iman ettiği kitapta Allah geçer , tanrı da geçseydin eğer , tanrı denmeside caiz görülebilirdi.

0|1
    0|0
  • Müslüman isen tanrı diyemezsin. Saçma olur..

Binlerce tanrı örneği vardır. Sen inandığını belirtmelisin. Allah tanrılardan birisidir ve Allah özel isimdir. Tanrı dersen binlerce tanrıyı ama Allah dersen islamın tanrısını belirtmiş olursun.. Bu yüzden müslümansan Tanrı değil de Allah demen en sağlıklısıdır...

0|1
    0|0
    • 2ay

Ben değilim ve derim sanane niçin bizi ötekileştiriyorsun sana halkın bir kesiminin dini duygularına hakaret etmekten dava açarım.

• 2ay

Ben müslümanlık gözü ile bakınca bir müslümanın tanrı değil allah demesi gerektiğini söylüyorum herkes istediğini der nerenle anlayıp yorum yaptın anlamadım

• 2ay

Detayı okursanız hakaret etmeden tartışalım yazdım arkadaşlar. Benim sorum altında kırıcı konuşamaz, kimseye racon kesemezsiniz.

• İkiside aynı yola çıkıyor aslında.

0|1
    0|0
  • Alllah

0|1
    0|0
  • ben allah demem genelde kazakistanda Tengri derim Türkiyede Tanrı çünkü dini inancım Gök Tanrı Tengriciliktir ailem ve köyümde Tengricidir benim atalarım dininden dönmediler 54 kuşaktır dinimizi değiştirmedik

0|1
    0|0
  • Dostum ikisi birbirinden farkli allah lafzini kimse ustune alamaz
    Ama tanri yim diyen dunyada coktur. ikisinin anlami manasi farkli o yuzden

0|1
    0|0
  • çünkü Allah o kelimenin denmesini sevmiyor bunu ayetle de belirtmiştir

0|1
    0|0
    • 2ay

Hangi ayet o

• 2ay

Dur bu son olsun. Kuran dünyaya geliyor dünyevi olcak tabi. 😊😊

• 2ay

çok çok çok özür dileyerek Söylüyorum bunu. Şu saatler makara saatlerim olmasına rağmen bu konuda şaka yapmak istemiyordum ama söylediğin bana mantıksız geldiği için şaka yapmadan duramıycam buna :) iyi de ben Arapça bilmiyorum bir de tercüman parası mı vericez orda? Arkadaş öldük hala maddiyat peşimizi bırakmadı ya.. Lanet olsun size Hititler! 😄

• ne dersen de. köpeği ne şekilde çağırırsan çağır. ister ismiyle çağır, ister gel oğlum gel de. buda aynı şey. yani önemli olan yaratıcının kullarındaki etkisidir...

0|1
    0|1
  • hiçbiri ameke uçan spagetti canavarı <3

0|1
    0|0
  • Allah ın tanrı diye bir sıfatı yoktur
    99 ismi bellidir içinde böyle bişy geçmez
    Ayrıca tanrı kelimesi tek bir yaratıcı anlamına gelmiyor zira yunan mitolojisinde yanılmıyorsam kanalizasyon tanrısı bile varmış

0|1
    0|0
  • Allah.

0|1
    0|0
  • İkiside aynı

0|1
    0|0
  • Bence tartışılması bile gereksiz. Aynı şeyler. Kimse kimsenin ne dediğine karışmasın.

0|1
    0|0
    • 2ay

Karışmak değil zaten maksat bro. Detayı okursan :) sadece neden kızdıklarını merak ediyorum:)

• 2ay

Yok aklım karışık biraz o yuzden dedim. Zaten gereksiz bir soru olduğunu yeni anladım. Kusura bakma. Ayrıca teşekkürler

• 2ay

Rica ederim bro 😂

• Herşeye tanrı denilebilir.
    Ama Allah için böyle birşey sözkonusu değildir.
    Allahın öyle bir ismi olsa Bkz. Esmaül Hüsnada yazardı

0|1
    0|0
  • Hode

0|1
    0|0
  • Allah arapça Tanrı ise latince fakat ikiside aynı anlama geliyor Çoğu insan ayırt edemediği için yabancı filmlerde bile tanrı sıfatı yerine allah söylenmesi tercih ediliyor

0|1
    0|0
  • Arap olmadığımız icin Tanrı.

0|1
    0|0
  • Cok tanrıcılık vardır yunan mitolojisi sinde
    Ama Allah tektir bu tek sorun

0|1
    0|0
    • 2ay

Yünan miteolojisinde deki tanrılar bizi bağlamaz onlar o zamanlar ana onun yünacasını söylediler şimdi aynı kelimeyle tek tanrılarına hitap ediyorlar allah lavzıda pagan döneme dayanıyor islamiyer öncesi arap kültüründe olmayan birşey değil.

• 2ay

@Hülangü tabiat onemli haklisin ama bütün doyurabilir ben turizmde çalışıyorum ornegin mutfakta çoğu yemek çope gidiyor o cope giden yemekler sadece bu ülkede değil eminim farklı ülkelerde de dökülüyordur bunlar yanlıştır zenginin yilda kazandığı para ve ünlülerin kazandığı para bunların paraları inan dünyaya yeter tabiat sorunu olmaz kimse hayvanlari oldurmek zorunda kalmaz ve hayatta en büyük sorun budur zengin ve fakir oldukça ne muslumanlik kalır nede başka birşey

• 2ay

@naMiga ikimizde aslinda iyi şeyler için tartisiyoruz bu yüzden saygı çerçevesinde
      Oluyor başka bir konu olsaydı sen bombayi o zaman gorecektin senin sorularına gelirim arada başka zamana daha iyisini goreceksin😃

• tanrı derim genelde

0|1
    0|0
  • kronos

0|1
    0|0
  • Tanri eski putperest Turkler tan yeri agarirken gunese taparlarmis ve tan -yerine sonradan Tanri demislerdir. Allahin 99 isimleri vardir ve arabcadir. Allah bu isimlerle anilir. Allahin olmayan hele putperest isimlerle asla anilmaz.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bunu gerçekten araştırarak mı söylüyorsun yoksa bir tarafından mı uyduruyorsun?

• 2ay

Evet o detayi yazmadim Tan-yeri sonradan tengri olmus.
      Bir âyet-i kerimede,
      “En güzel isimler Allah’ındır. Allah’a bu isimlerle dua ediniz” (A’raf, 7/180)

• 2ay

Teşekkürler :)

• Cunku Esma-ul Husna'da yer almaz ayrica bir anlam ifade etmez..

0|1
    0|0
    • 2ay

Kime göre bir anlam ifade etmiyor?

• 2ay

Bak evet bu konu devam. eder gider sundukce suner ama sunu belirteyim Islam dini oldugunu belirt dediniz fakat orda Esma'ul Husna'da yer almaz dedim ki bu zaten Islam inancinda olan bir durum bunu ifade etmeye zaten gerek yok. Ikincisi islama inanmayan. da okur fakat boyle cevap vermez ucuncusu de soruda belirttinigiz durum Islam inancini icine alan bir durumdur..

• 2ay

Peki bakalım :) uzatmıycam daha fazla üstat :)

• Allah

0|1
    0|0
  • kedidir kedi

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    5
Yükleniyor...