IMDB ile ilgili bir sorum var, bakar mısınız?

Arkadaşlar filmlerin imdb puanlarına bakıyordum, bir şey gözüme çarptı; şimdi atıyorum Hayat Güzeldir filmi 8.6 puan almış, Babam ve oğlum ise 8.8 puan almış. Türk sinemasını küçük felan görmüyorum hatta kimine göre Türk filmleri daha güzeldir, kalitelidir vs vs. orada değilim ama diğer milletlere nazaran dünya çapında çok fazla izlenmediğimizi biliyoruz. Peki bu puanlar neye göre hesaplanıyor? Yani Hayat Güzeldir'in puanı belirlenirken göz önüne alınan kriterler, oylamalar vs. ile Babam ve Oğlum'un puanı belirlenirken göz önüne alınan şeyler birbirinden farklı mı?
Çok çok aşırı basit bir örnekle son olarak derdimi anlatmaya çalışacağım: mesela 100 kişilik bir jüri var, Türk filmlerini de diğer kült olmuş filmleri de değerlendiren jüri bu 100 kişilik jüri midir?

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• işte sistem ;

(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

işte:
    R = şimdiki averajı
    v = Filme verilen oylar
    m = kafanız karışmasın bu sabit ve sihirli rakamımız 1300
    C = aynı şekilde sabit sayımız olan 6,7

mesela iki film var ilk filme oy kullananlar 2000 kişi oyu 10 üzerinden 9 , 2. filme oy kullananlar 4000 kişi oyu 10 üzerinden 8. Peki hangisi daha iyi bu filmlerin

A filmi;
    v=2000 R=9 m=1300
    8.093 aldığı sonuç A filminin

B Filmi ;
    v=4000 R=8 m=1300
    7.681sonuç B filmi için

görüldüğü gibi A filmi daha iyi çıktı fakat oy kullanan daha az.

sistemin işleyiş şekli böyle, doğru veya yanlış olduğunu size bırakıyorum.

https://forum.donanimhaber.com/m_17087294/tm.htm
    😴😴

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Insanlar nasil oy veriyorsa ona gore puan olusuyor. Oturup jurinin puan verdigi falan yok.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• hayır filmin sinemada izlenme oranları ve imdb de ki puanlama esas alınır imdb tamamen sosyal ortam analiz platformudur güzel olupda cok az puan almış bircok film var

1|0
    0|0
    • 2ay

Şunu soruyorum aslında ben
      Mesela Guguk Kuşu filmi 1000 tane izlendiyse Eşkiya (Türk) 100 tane izlenmiştir yüksek ihtimalle hani atıyorum ama bak.
      Şimdi Eşkiya 8.6 aldı diyelim, Guguk Kuşu da 8.6 aldı.
      Bu iki filmden aslında gerçekten daha beğenilieni Guguk Kuşu olur değil mi, çünkü o daha çok kişi tarafından izlendi.
      Mantık doğru değil mi?
      Yoksa Türk Filmleri de dünya çapında izlenip, puanlanıyor mu yabancılar tarafından dahi?

• 2ay

sonuc olarak A filmi yapıldı 10 ülkede 1 milyon izlendi 100 bin oy ile 9.2 puan aldı ancak bunu internette izlenmesi var seyirci acımasız dır en ufak bir hatada düşük puanı cakar demek istediğim filmin kalitesi imdb ya da turkiyede sinemalar. com adı altında ki şirketlerin puanlaması ile izlememeliyiz cıkalı 1 gün olmuş filmin imdb puana 7.7 ama 1 ay sonra 4.1 e düşüyo ben vizyonu yakından takip eden biri olarak bunları soyluyorum görüşüm tamamen kişisel

• 2ay

değer verip okuduğun icin ben teşekkür ederim iyi geceler

• yok la öyle değil :D imdb'nin sitesi varya orada puan vermede var adam giriyor yorum yapıyor puan veriyor öyle yani emsela bizimde türkçe altyazı sitesi var oradada puanlama koydular :) dikkat et imdbye yeni filmelr hep sondan girerler sonrada gerileyip çıkarlar özellikle yeni nesil yeni filmelri yprumluyor oyluyor :)

0|0
    0|0
  • senin benim oyuma göre hesaplanıyor. neye göre hesaplanacak başka.

0|0
    0|0
  • kullanıcılar belirliyo

0|0
    0|0
  • Jüri değil ki, o siteye üyelerin oyları ile belirleniyor reytingleri

0|0
    0|0
  • ikiside gayet güzel filmler babam ve oglumu izleyipte begenmeyen intihar etsin. ve puan olayına pek takılma insanların verdiği oylar en büyük etken

0|0
    0|0
  • Juri yok diye biliyom. Yeterli bir izlenme ve oy sayısı olmalı herhalde.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...