"Kültürümüzü bırakıp..." tarzı düşünce hakkındaki düşünceleriniz...

Baştan, tepkinizi çekmemek adına söyleyeyim, acayip derece bir dil milliyetçisiyim... Ait olduğum milletin kültürü beni ilgilendirmez çoğu kez... Memnun edici ise ne ala, kabul ederim... Ama dil benim için önemlidir...

Her neyse...

Sorum şu: Bir müzik dinliyorsunuz veya bir giyim tarzı denemek istiyorsunuz, sizce "bizim kültürümüzde yeri yok" tarzı düşüncenin buna müdahele etmeye hakkı var mıdır?

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• müzik,bu soruya sanki zıt düşmüş..

0|0
    0|0
    • Var öyleleri ama...

• kısmen değil bence aynı görüşteyiz:)

Kızlar Ne Diyor 3

• Hayır. sanat dilden dinden soyut birşey. müziği ayrı değerlendirmek lazım.

0|0
    0|0
  • kendi içimde ne düşündüğüm beni bağlar ama bunu dışa vurmak gerekirse yinede toplumun tepkisine yol açacak ya da ters düşecek şeylerden kaçınırım

0|0
    0|0
    • Buna katılmıyorum: "Çoğunluk istediği fikri dışa vurur, ama azınlık isen susmasını bileceksin" tarzı düşünce çokça doğru gelmiyor bana...

• kastettiğim şey seninde örnek verdiğin gibi mesela giyim konusunda sırf istiyorum diye farklı bir tarzda giyinince insanların uzaylı gibi bakmaları beni rahatsız eder çok ta marjınal olmaya gerek yok

• Baksınlar. Yapan kişi zaten bunu göze almıştır.

• oooo buruncuk gelmiş

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Mutlaka hakkı vardır. Günümüzde malesef toplumumuzu yozlaştırmak isteyen zihniyet ; müzik,siyaset,reklam,film gibi sektörlerle insanlarımızın beynini yıkıyor. Zamanın şartları ve kapitalizmin gerekleri doğrultusunda ''üret-tüket'' anlayışı hakim kılınıyor.

Bu arada kültürümüzü de bir kenara atmamamız lazım.. Sonuçta Cihana yüzyıllar boyu hükmetmiş bir milletin torunlarıyız. Bu sözler kabul etmek istemeyene gerici,faşist zihniyetin sözleri gibi gelebilir. Gençlerimiz özellikle kendi öz kültürünü tanımalı ve bu şuurla kendi ahlaki donanımını da sağlamalıdır diye düşünüyorum

0|0
    0|0
    • Dediklerinizi zerresine bile katılmıyorum. Ama cevap için teşekkür ederim.

Gelelim neden katılmadığıma: Babamın kültürü benim kültürüm olmak zorunda değildir. Sırf, atalarım onu benimsemiş diye, ben bğenmiyor isem, neden kendi beğenmek adına zorlayayım ki? Bu mental bir işkence değil midir?

• Bahsettiğin konulardan (eşcinsellik,farklı gynme v.s.) hor görülüyorsanız veya hor görüyorlarsa neden bu kadar umrunuzda? Madem doğru bir yolda ilerlediğinizi düşünüyosunuz, insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri sizi bu kadar yıpratmaması lazım. Siz örneklemeler üzerinden konuşuyorsunuz ben sosyolojik bir tesbitte bulunuyorum. Herkesin kabul ettiği yaşama biçimi farklıdır. Ama doğru olan tektir. Hak olan tektir. Ahlak kurallarını ve görgü kurallarını unutmamak lazım diye düşünüyorum.

• Parça parça gidelim.

1) "Umursama durumu": Aşağılanmayı umursamaz mısınız? Umursamaz iseniz, neden bu durumu umursamaz iken, kişinin kendi tercihini elde etme hakkına müdahale etmeyi umursuyorsunuz?

2) "Dğru yolda olma durumu": O vakit ben de sizin değer verdiğiniz bir şeyi hor görebilirim. Misal İslam'ı...

3) Doğru olan tektir diye bir şey kişi tercihleri için uygulanamaz. "X gitimi duğru iken; Y giyimi yanlıştır" diye bir önermede bulunamazsınız.

• yaşadıgın yere göre giyim tarzı değişir diyorum örnek veriyim her hangi bir yabancı ülkede yaşan bir türk oranın giyim tarzına alışmıştır ve buraya geleceği zamanda oradaki giyim tarzıyla gelir burada neler var neler yok bilemez ancak buraya gediğinde pek hoş karşılanmaz çoğu kişi tarafından.

0|0
    0|0
  • Gelenek görenek kültür ıvır zıvır benim için bağlayıcı olmuyor

Hayat benim, bir şeyler bilmem kaç yıldır böyle gelmiş, devam etmeli düşüncesiyle yaşayamam

0|0
    0|0
  • Vardır ya da yoktur orası kişiden kişiye değişir ama bu özenti milletin düşünce kapasitesi biraz sınırlı :) o yüzden kültüre filan bakmazlar.

0|0
    0|0
    • Özentiliğin kötü olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta birinden görüp, beğenip denemek nede kötü olsun ki?

• O özenti değil ya :) imrenip, beğenmek ayrı şey. Sadece birileri yapıyor bende yapmış olayım diyen toplum ayrı şey :)

• Hm. O konuda haklısın. :)

Yükleniyor...