Çirkin kral desem, neler yazarsınız?

Sevgiyle anıyorum..

"İnsanları taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi; onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır"

1|2
8|19

En İyi Erkek Görüşü

• Bir tarzı olan adamdı dik duruşu vardı ayrıca
    kendinide vatana hasret bıraktılar işte

2|0
    0|1

En İyi Kız Görüşü

• "Zulme dayali butun saltanatlar yikilacak. Sen babanin ogluysan ben de Allah'in kuluyum. "

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 18

• çoğu kişi hapse girdiğini bilir de, cinayetten girdiğini bilmez. güzel kadınlarla beraber olduğu da iyi bilinir ancak kadınları dövmek gibi bir huyu olduğu bilinmez. iyi filmleri alkışlanır ama tek mermiyle yirmi kişiyi devirdiği "anadolu western" filmleri görmezden gelinir.

sevmek ya da nefret etmek de fikir sahibi olmakla aynı önemli koşula bağlıdır, o da bilgi sahibi olmak.

Yılmaz Güney'in iki türlü sevmeyeni vardır. birincisi benim gibi ideolojik sebeplerden tamamen bağımsız olarak kişiliğini ve / veya filmlerini sevmeyenlerdir, ancak Yılmaz Güney dünya sinema tarihinde önemli bir yer edinmiştir, bizim kendisini beğenmememiz de bunu değiştirmeyecektir.

bir de tamamen siyasal sebeplerden dolayı nefret edenleri vardır ki onlarla mantıklı bir tartışmaya girmek mümkün değildir. benim sevmemem sadece kişisel bir zevk meselesiyken, isterseniz zevksizlik de diyebilirsiniz tabii ki, onların sevmemesi saf nefrettir.

ancak sevenlerinde bilinçsizlik oranı maalesef daha fazladır, hangi filminin nesini seviyorsun gibi sorularla sıkıştırıldığında "bizdendir, severiz" şeklinde açıklanır güney taraftarlığı.

avrupalı bir sanatçı olsaydı Yılmaz Güney, hayatının bütün detaylarını biliyor ve tartışıyor olurduk. ancak Yılmaz Güney'in bizde ne kadar muazzam tabu olduğunu, ilk güney eleştirinizde uğradığınız saldırılarla hemen öğrenirsiniz. sağcılar isminin anılmasını neredeyse ayıp sayarlar, solcular da isminin yanında olumsuz bir şey söyletmezler.

en anlaşılmazı da Nazım Hikmet şiirlerinin Yılmaz Güney filmlerinden daha özgürce tartışılabilmesidir.

Kubrick olsun, Guevera olsun, Neruda olsun hiçbiri tabu değil dünyada halbuki. onlar daha mı önemsiz adamlar?

Michael Jackson'ın sübyancı çıkması ihtimali, billie jean'in tarihin en iyi pop şarkılarından biri olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. jackson'ın da, bu şarkının da sevmeyeni çoktur ama bunun pek bir önemi yoktur.

karalanmasını ya da yüceltilmesini değil, herhangi bir sanatçı gibi tartışılabilmesini diliyorum

3|2
    0|0
    • 3ay

Bende fikirlerinize saygı duyuyorum. Her ne kadar hem fikir olmasak da.

• 3ay

Umarım yazma sebebimi yanlış anlamadın.. En elde tutulur görüş senindi ve senin yazdıklarına itiraz amaçlı veya muhalif olmak adına yazmadım.. Sadece bazı noktalar var ki onları da belirtmek istedim...

• 3ay

@Bir_Acayip_Adam1 yok benim de bilmediğim şeyler var elbette ben sadece bildiğim kadarına yorum yaptım ben de öğrenmiş oldum

• Filmleri, duruşu, Türkan Şoray'n kalbini çalması, amaçları ve şu sözüyle saygımı en doğal şekilde kazanan Dua'yen..

"Biz, önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık."

1|0
    0|1
  • Ayy beni yadettiğin için çok tişkürler ederim bağyan 😂😂 çirkin dediğin an beni yazmışlardır diye umdum ama girince ben yerine başka birisi çıkınca karşıma ben şok ben iptal oldum.

1|0
    0|0
  • biz aklı güzel adamlar seviyorum
    aklı çirkin adamlar onları ezmeye çalışıyor
    kötülük her zaman mı kazanır yoksa sadece kötülük maç bitmeden önce öne mi geçer...

1|0
    0|0
  • katil sevimsiz itici pkklı terörist derim uyduruk filmlerinide çok şükür görmüyoruz

0|1
    1|0
  • Hayat bize mutlu olma şansı tanımadı ey sevgili
    Çünkü bu dünyanın öbür ucunda ki birinin göz yaşı bile yüreğimizi parçaladı..

1|0
    0|1
  • Öldürdüğü hakimin cezasını çekmek için ceza evine girmiş olmasın?

1|0
    1|0
  • Büyük insan, yiğit adam..

2|0
    0|3
  • Onur bir insan duruşu aklıma geliyor.

2|0
    0|1
  • Harbi delikanlı yiğit korkmaz vs

2|0
    0|1
  • Benim bedenimi hapsedebilirler ama dusuncelerimi asla

1|0
    0|1
  • Hayat kısa kuşlar uçuyor derim

0|0
    0|1
  • @emre00
    Yazarım :)

0|0
    0|0
  • Güç boş vaatlerde ve isyankarlikta degil akildadir bence.

0|0
    0|0
  • vurguncular vurguncular lale sinamalarında 😂

0|0
    0|1
  • Şuna 50 bin lira verin, or... u olacaksa okumuş o... pu olsun.
    Hey gidi kral hey.

0|0
    0|1
  • Seviyorum seni be

1|0
    0|1
  • Metin oktay

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Nebahat Çehre onun hakkında "fotoğraflarıyla alakası yoktu, çok yakışıklıydı. Ela gözleri vardı." Demişti.
    O geldi aklıma :)

1|0
    0|1
  • adamdır o

1|0
    0|0
  • O. Cocukku

0|3
    1|0
  • Anlamadim ne demek istedigini

0|1
    0|0
  • Yetenek derim

1|0
    0|0
  • Türkan Şoray onun hakkında bütün dünya bana ben ona hastaydın gözlerine bakmaya çekinirdim çünkü aşık olmaktan korkardım demiş.

0|0
    0|1
  • birşey anladıysam Arap olayım

0|0
    0|1
Yükleniyor...