Bu cümleden tam olarak ne anlıyorsunuz?

Ömer Hayyamın ünlü sözü "Bahçemizin halinden baharımı kıyasla". Filmlerde şarkılarda vs geçiyor ama herkesin bu cümleden çıkarmış olduğu anlam farklı. Siz ne anlıyorsunuz?

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• bahar gelirken
    bütün doğa canlanır ve insanlarda doğa yön verir.
    istenmeyen otlardan, budanması gereken ağaçlardan, çevre düzenlemesinden tut da yeni fidan çiçek vs dikimine kadar bahar aylarında yapılır.
    Eğer bahar ayında bahçesine bakamamış bir insan varsa
    bu bahçenin kötü halinden anlaşılır
    insanlar şu cümleyi kurar
    "" hasan amca otları biçmemiş acaba bşiyi mi var ki bahçeyi bu halde bırakmış""
    yani bahçesi düzenlenmemiş adam da bir sorun ararlar.
    Hayyam da aşk acısında bahçesine bakmayan bir çiftçinin duygularının ne kadar yoğun olduğunu bahçedeki bakımsızlıktan anlaşılabileceğine ifade etmiş. hoş da etmiş. baksana bunca cümleyi tek cümlede açıklamış üstad...

2|1
    0|0
    • 3ay

Ömer Hayyam candır. 3. derece denklemlerle ilgili eser yazarken bizim kullandığımız x'i ve Binom açılımını ilk kullanan bilim insanıdır. (ve çok fazla Rubai'si vardır.)

• 3ay

Ben özellikle derslerde bahsedilmesini istiyorum. Mesela matematikte 3. derece denklemler anlatılırken hem dikkat çekmek için hem ek bilgi olarak Ömer Hayyam'dan bahsedilebilir. Ya da ''0'' bulan Harizmi'den, İlk Türk filozof olan ve 2. denklemlerle uğraşan biliminsanı Farabi'den bahsedilebilir. Hep yabancılardan bahsediyorlar.

• 3ay

katılıyorum sana kesinlikle
      değerlere sahip çıkmak gerekli

En İyi Kız Görüşü

• Benim buralara hiç bahar gelmiyor bahçemin çiçekleri soldu bak gör dostum diyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• gördüklerine bakarak, yaptıklarımı (zı) düşün.

1|0
    0|0
    • 3ay

şu an ki durumu, yaşadıklarımızı/başıma (başımıza) gelenleri düşünerek yorumla.

• Yüzeysel anlayamazsınız.

1|0
    0|0
  • kişinin ruh hali psikolojisi yaşantısı hayatı ile ilgili pek çok anlam çıkabilir sanki

1|0
    0|0
  • Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ 😛😂😂😂

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ben hic bisey anlamadım

0|0
    0|0
    • 3ay

Üzerine düşününce farklı anlamlar çıkıyor ama Ömer Hayyamın tam olarak ne demek istediğini bende kestiremedim

• Bahçası var bağı var diyor :D :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...