Bana bırsey öğretın ? evet bılımsel olablır dinsel olablır genel kultur tarıhten olablır ..öğrenme zamanı

herkes bırbırıne bırsey ögretsın bende dusuneyım cok vardır belkı ama aklıma gelmıyorşu anıcın ..:)

Güncellemeler:
1990 lı yıllarda dogu ve guneydogu anadolu bolgelerınde yatırımların azalmasının nedenı pkk sorunudur...

büyük krızın yasandıgı 1994yılında turkıye IMF ıle anlasma ımzalayarak tedbır almıstır

0|0
4|28

En İyi Erkek Görüşü

• osmanlı padişahına iran şah ı hediye yollamış hediye huzura getirildiğinde etrafı pis bir koku sarmış sandığı açınca üstünde birkaç kumaş ve altında insan pisliği varmış ... bunun üzerine padişah vezirlerine emretmiş buna karşılık ne yapa biliriz diye 2-3 gün sonra padişah aklına bir fikir gelmiş bir sandık hazırlatmış altında gül lokumları üstünde kumaş ve iran şah ı na yollamış bunu şah ın huzuruna gelince etrafı güzel kokular sarmış şah sandığı açdırınca güzel koku daha çok artmış ve kumaşları kaldırınca gül lokumları ile karşılaşmışlar ve bir de not : Herkez yediğinden ikram eder diye !

Fatih Sultan Mehmet 11 yaşa tahta çıkdığında babasının emri ile hristiyan kıral savaş kararı alıyor bunun üzerine Fatih babasına bir mektup yazıyor ve şöyle diyor Padişah sensen gel orduların başına geç eyer Padişah ben isem sana emrediyroum ordualrın başına geç diyor !

dünyada ilk casusluk faliyetleir ingilizler tarafından başlatılmıştır

Türkiyede gündelik hayatta en çok kullanılan kelime ( Şey ) kelimesidir

insan 80 kilo ise kafası 8 kilodur !

ilk pusulayı çinliler bulmuştur ve bir kaba su döküp bir bambu üstüne mıktanıs koyarak kuzey ve güney i bulmuşladır !

en iyi parfümler balina kusmuğu katılır içine !

Dünyanın en büyük memelisi balina plakton ile beslenir denizdeki en küçük organizma

Edison 1000 in ci denemesinde ampül ü yapmayı başarmıştır ve sorduklarında ben ampül yapamamanın 1000 yolunu buldum demiştir !

Mısır dili çok zor olduğu için soylular ve firavun dişinda okumayı pek bilmeyen olmadığı için alfabeyi hayvan şekilelri ile uyarlandırmışladır ve böylece herkez okumaya başlamıştır

dik konulan bir yumurta bir fili taşıcak güçdedir !

insanlar baraj yapmayı kunduzladan örenmiştir oval yapılan baraşlar su basıncını emerek barajın yıkılmasını önler!

örümcek ağ kendi ağırlığındaki çelikden 8 kat daha saşlammış

dünyada en pis kokan canlı insandır ! vücudun her kısmı farklı kokar!

daha devam edeyimmi :)

0|0
    0|0
    • edeblrsn herkes ögrenır bıldklermde var blmedklermde :)

Erkekler Ne Diyor 27

• OLAYA SADECE PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İLLEGAL FAALİYETLERİNDEN DOLAYIDEMEK YANLIŞ OLUR.TARİHSEL SÜRECE BAKTIĞIMIZ ZAMAN ÖRNEK OLARAK 1932 YILINDA YAPILAN CUMHURİYET HALK FIKRASI,NIN KONGRELERİN DE İŞLENEN KONGRE KONULARININ ÇOĞUNLUĞU GÜNEYDOĞUYLA ALAKALI ZİRAİ KALKINMA POLİTİKALARI VE EN ÖNEMLİSİ İSE EKONOMİK GÜDÜMLEME POLİTİKALARIDIR.ANADOLU SERMAYESİNİN BATIYA GEÇİŞ SÜRECİ OLMUŞTUR ÖRNEK OLARAK DİYARBAKIR LİCE,DE HALİS TOPRAK FABRİKA AÇMIŞ VE 2 YIL SONRA KAPATMIŞTIR BUNDA Kİ EN ÖNEML,İ SEBEP İSE COĞRAFİ KONUM,DAN DOLAYI KAYNAJKLANAN LOJİSTİK VE TAŞIMNACILIK MASRAFLARIDIR. AMA ŞİMDİ BAKTIĞIMIZ ZAMAN ÖRNEK OLARAK DİYARBAKIR,IN OFİS SEMTİ NİŞANTAŞIYLA EŞDEĞER BİR SEMTTİR. BURADA Kİ GELİŞME İSE İLLEGAL KAZANÇ OLAN HAŞHAŞ VE ESRAR EKİMİNDEN DOLAYI KAYNAKLANMAKTADIR.

0|0
    0|0
    • vallahı ben turkıyenın bu olaya nasıl baktıgını ve nasıl oldgunu yazdım yanı sınavlarda nasıl cıktıgını:)dogru ya da yanlıs ama yınede bnce dogruluk payı var cnku pkk ıle ugrasmaktan cıddı anlamda cogu seyı bosladık ve zaman harcadık boyle bak olaya

• kardesım tamam yeterlı bukdar konusmak :)kusura bakma

• Türkiye bu dünya konjonktürü içinde her ne kadar Cumhuriyet başlarında planlı ekonomi ile kalkınmasını tüm Anadolu sathına yaymak istese de, özellikle 1950’lerden sonra uygulanmaya başlanan liberal politikalar ile belli başlı bölgeler ekonomik kalkınmada ön plana çıkmaya başlamıştır.ama güneydoğu unutulmuştur araştır bence öyle yorum yap.

• güncellemene cevabım-dogu ve güneydoguya yatırımlar 1990'lardan itibaren degil cumhuretin başından beri yatırım olmayan bir cografyadır dogu 90'lardan sonra bu sisteme isyan ettigi için halk ordan haberdar olmaya başlamış ve bu halka onların sucudur diye kazık atılmaya yönelik birşeydir batıdan dogu hakkında atıp tutmak güzel tabi ön yargılarızında sizinde canı cehenneme

yani dedigin sacmalıga nasıl inanırsın onu anlamış degilim

ne yani dogu 90'lar öncesi güllük güllistanlık paris gibiydide 90'lardan sonra mı öyle oldu?

dogu ve güneydogu ülkenin üvey evlat muamelesi görmüş cografyasıdır bu dedigin sacmalıklara sen dahi inanmassın bırakın bu ayakaları ve gercekleri görme dogru yola girin

0|0
    1|0
    • bunlar kıtapta yazan ve sınavlarda cıkan sorular ustelık de dogu değil turkıye zaten 90dan oncesıde kotydu dogudakıler elektrk su fatura odemezken bız burda deli gıbı calısıp elektrk su yetmyrda bırde vergılerını oduyrz ne dıyrsn sen?

• Bryin kapasiteni zikeyim beyin yerini götünü calıştırsan verecegin cevap bu kadar olur zaten ancak*git şimdi mogol kaltagı

• ıste kendını bellı ettın nekadar asagılık bır ınsan oldgunu cahıl dıye bosuna demedım ben ıspat ettın

• ♥ Rusya’da doğudan batıya doğru seyahat edilirse, yedi saat kuşağı geçilir.

♥ Sadece bir tane kovboy filmi kadın yönetmen tarafından çekilmiştir

♥ Sadece dişi kanaryalar ötebilir.

♥ Sadece dişi sivrisinekler ısırır.

♥ Sağ elini kullanan insanlar sol elini kullananlara göre ortalama dokuz yıl daha fazla yaşıyorlar.

♥ Sahra çölündeki Tidikelt kasabasına on yıl boyunca hiç yağmur yağmamıştır.

♥ Salatalığın yüzde 96’si sudur.

♥ Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.

♥ Sarışınların esmerlere göre daha fazla saçı vardır.

♥ Sığırların dört tane midesi vardır.

♥ Sihirli sözcük‘Abrakadabra’ ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylenmişti.

♥ Sineklerin beş gözü vardır.

♥ Suudi Arabistan’da hiç ırmak yoktur.

♥ Sümüklüböceklerin dört tane burnu vardır.

♥ Tarantulalar iki bucuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.

♥ Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altın 200 kat daha fazlası okyanuslarda bulunmaktadır.

♥ Timsahlar dillerini dışarı çıkaramazlar.

♥ Timsahlar renk korudur.

♥ Tom sawyer daktiloda yazılan ilk romandır.

♥ Uranüs, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir.

♥ Uyurken, televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori harcıyoruz.

♥ Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis, 1919 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratıldı.

♥ Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wrigleys marka sakızdır.

♥ Venus saat yönünde dönen tek gezegendir.

♥ Virginia woolf kitaplarının çoğunu ayakta yazmıştır.

♥ Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

♥ Yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.

♥ Yazar Rudyard Kipling sadece siyah mürekkep kullanırdı.

♥ Yeni Zelanda, dünyadaki her türlü iklimin yaşandığı tek ülkedir.

♥ Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

♥ Yetişkin bir insan günde ortalama olarak 23 bin kez nefes alır.

♥ Yıllara göre ortalama alındığında, her sene eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölenlerin sayısından daha fazla.

♥ Yunuslar bir gözleri açık uyurlar.

♥ Zebralar beyaz üzerine siyah çizgilidir.

♥ Zürafalar 35 cm uzunluğunda siyah bir dile sahiptirler.

♥ Zürafalar yüzemez. Yüzse bile kesin boğulur

♥ Zürafaların ses telleri yoktur.

beğendiysen +1 lütfen ;)

0|1
    0|0
    • Uyurken, televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori harcıyoruz. bu da ıyı yanı tv mı ızlemem gerekıyr kalorı harcamam ıcın ama zararlıymıs ısıkta uyumak dogru degıl bence:)

• int den almışın bu bilgileri ?

• Osmanlı zamanında boğaza köprü yapılma kararı alınmış, dönemin padişahı birçok yerli ve yabancı mimardan proje istemiş ve içlerinden en çok fransız mimarın çizdiği proje beğenilmiş ve padişah veziri azama mimarın ihtiyacı olan herseyi karşılaması emrini vermiş.

Vezir, mimarın köprünün yapılacağı yerde kellesini vurdurmuş, haber padişaha ulaşınca emrine karşı gelen vezirin kellesinin vurulmasını istemiş ama önce sebebini öğrenmek istemiş.

Padişah: Neden emrime karşı geldinbre mel-un bilmezmisin bunu cezası kellendir.

Vezir : Hünkarım bu şehirde 250 bin kişi yaşıyor zamanlada artacak ancak köprü yapılırsa anadoludan gelen göç ile 1,5 milyon olur bu şehir bunu kaldıramaz en fazla 500 bin kişi hayat sürebilir.

Padişah : Vezir haklıdır köprü yapılmayacak ama emrime karşı geldiği için tez kellesi vurula.

0|0
    0|0
  • Denizatı ve yılan iğnesi türleri ''erkek hamileliğinin'' görüldüğü tek türler olarak bilinmektedirler!

0|0
    0|0
    • evet bu ılgınc ve benım acımdan mucıze gıbı yanı Allah ıstedımı hersey oluyor

• Saygı duyduğun tüm insanlar ve liderler iki ayakları üzerine çöküp s.çıyordu.

Bunu bilerek fikirleri sorgula yani fikir sahiplerine tapınma.

0|0
    0|0
  • -Dünyada en çok fındık ORDU şehrinde yetişir

-Türkiyede en çok çay RİZE şehrinde yetişir

-ALLAH a içten yalvarırcasına isteyerek edilen dua kabul olur

-Türkiyede en çok taraftara sahip takım Galatasaray

0|0
    0|0
  • Demir - Karbon (Fe-C) Faz Diyagramındaki Ötektiod noktası %0.8 C için 723 C'dir.

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet han, bir Hristiyan vatandaş ile davalık olur. Mahkemede Hristiyan durumu anlatır ve hakim de vatandaşı haklı bulur. Bunun üzerine hakim sorar : Diyecek bir şeyiniz var mı efendim ?

Fatih Sultan Mehmet Han : Hayır, sonuç neyse gereği yapılsın.

Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet'e el kesme cezası verilmesine karar verilir. Ancak bu sefer de Hristiyan vatandaş itiraz eder, şikayetini geri çeker. Koskoca padişah, kanunları istese durdurabilirdi ancak itiraz bile etmedi diye düşünür ve derhal ağlayarak Müslüman olur.

0|0
    0|0
  • Zinanın büyük günahlardan olduğunu biliyor muydun? ve peygamber efendimize 2 yahudi evlisinin gelip zina hakkında hüküm sorduklarında oda onlara evliye taşlayrak ikisinin de ölmesi gerektiğini bekarsa 100 sopa ya da kırbac yemesi gerektiğini ( Kuranda aynen bu sekilde yazıyor ) herkes ordan burdan bsyler sylemis bende dinden söylüyüm dedim.

0|1
    0|0
    • kuranda öyle bişey yazmıyor kardeş yanlış yönlendirme.80 sopa doğru ama taşlama diye bişey yok.günaha girme

• Evet internette baktım 80 benim okudugumda 100 diyordu ayrıca dediğimde yazıyor olmalı ama hangi ayet bulamadım bulunca yazıcam Büyük günah oldugu gerçek benim sopa da gerçek 100 ya da 80 ama benim amacım su taslanma olayını kanıtlamak ayeti bulursam atıcam kacıncı ayet ve sure oldugunu arıyorum tek tek :) insanları yanlıs da yönlendirmek istemiorm redshade nin yorumu kafamı karıstırdı simdi.Neyse bulucam :))

• internette arastırdım sünnet diyor ilginç ya en iyisi evinizde kuranı kerim varsa acın okuyun kafam karsıtışu anbenim amacım bu taşlama konusunda kimseyi yanlıs bilgilendirmek değil haşaa olmayan bişeyi anlatmakda degil. En iyisi kuranı kerimi en doğrusu onda zaten.Allaha emanet olun.

• hmm tarihten olsun bak bu hikayeyi severim. Üstelik iyi bir aşk hikayesi.

link videosunu da buldum izlersin :)

0|0
    0|0
  • -İçinde en falza şeker olan sebze beyaz soğandır.

-Kadınlarda g noktası diye birşey yokmuş erkekleri yıllarca kandırmışlar. ;)

-İnsanları en çok etkileyen parfüm ten kokusudur ve ilk parfümlerde bu maddeyi elde etmek için uğraşılmış.

-Kadınlar üstüste birç.ekdefa orgazm olabilir ama erkeklerin ereksiyon için zamana ihiyacı vardır.

şimdilik bukadarı ile idar et sonra istersen yazarım yine :)

0|0
    0|0
  • Ruh Çağırma adında yapılan işlemde ruhun gelmediğini geleninse bir bedene girip sorularına cevab verdiği vede gelenin şeytan yardımcısı ya da kötü bir cin olduğunu artık biliyorsunuz

cin demekten korkmayın cinlerle birlikte yaşıyoruz ama onları biz göremiyoruz

0|0
    0|0
  • Müslümanlıgın ilanından sadece 45 sene sonra müslüman olan bir toplumun, müslümanlıgın ilanından 430 sene sonra şamanlıktan müslüman olmuş bir toplum tarafından zerdüşt olarak suclanıp iftiraya ugradıgını biliyormuydunuz?

0|0
    0|0
    • Hangi toplum onlar? Dikkatimi çekti paylaşır mısınız.

• ılgıncmıs

• İlginç ve bir o kadarda trajik bence

• merak ettiğin hiçbirşey yok mu ?

0|0
    0|0
    • var cok var ama bellı bırsey yok aklımda o yuzden sordum :)

• yok dınsel konularada gırerım ama bellı olcude yapabldklerımı yaparm ıyı hıssetryr bu kendımı bana oyuzden sorun yok :)

• Bizim dinimizde derler ki şüphe inancı canlı kılar ancak sen olmaya ki birilerine bir konu hakkında şüphelerin olduğunu söyleyesin hemen darağacına götürüyorlar seni. :)

• sevmek bir ömür sürer sevişmek bir dakika .

dünyanın en güzel gözleri eşeklerdedir.

kol düğmeleri şarkısını söyleyen sanatçı barış manço dur .

pilavın yanında en güzel yemek kuru fasulyedir .

0|0
    0|0
  • Aslanlar ormanin krali olsa da cinsel organlari 4-5 cm. civarindadir ve takriben 15-20 sn.suren.cinsel iliskilere imza atarlar.Cok sacma bunu niye yazdin diyebilirsin ama bak bundan cikarilacak cok mesaj var.:) anlayana ve irdeleyenee..:)

0|0
    0|0
  • sizin ne bilmediğiniz bilmiyorum ki belki ben sizden daha bilgisizim

0|0
    0|0
  • en iyi cevap hangiymiş?

0|0
    0|0
  • sevmek çok acı veriyorrr sakın sevme

0|0
    0|0
  • Yunan mitolojisinden baslayalimmi hani su cook onemli olup herseyin anca arkasindan gelebilen

0|0
    0|0
    • nedır nedır:)

• Yunan mitoljisi, Yunan tanrıları, tanrıçaları ve kahramanları hakkındaki hikayelerden oluşan sözlü edebiyatla yaratılmış ve yaygnlşmış bir mitoloji türüdür.

Günümüzde bu mitoloji hakkındki bilgileri bu sözlü edebiyatın yazılı şeklnde ele alınır

• Bir kilo limonda, bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır

Türkiye’nin kişi başına alkol tüketiminde dünya 3.’sü, sigara tüketiminde ise dünya 4. sırasındadır

0|0
    0|0
    • dogruysa cok kotu bu yazdklarn :D dıkkat edlmelı ozaman lımona ben severm bol bol kullanrm acaba oneden mı aldm kılo:p sıgara ve ıckıye gelrsek o da cok kotu guya musluman bır ulkeyız dengesz bır durum

• Malesef içler açısı bir durumdayız zaten toplumumuzda ki verilerde bunu gösteriyor...

• » Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini biliyormuydun :)

0|0
    0|0
  • rica ül gayb diye bişey duydunmu hiç

0|0
    0|0
  • Taylor Swift tarihin en genç Grammy albüm ödülü kazanan şarkıcısıdır.

0|0
    0|0
  • bunu sakın unutma,

keller her g*tü eller..

imza: kel)

1|0
    0|1
  • Aklima ilk bu geldi... =/

E= ///Mc2

1|0
    0|0
    • manasız bırsey sanrm bu :D pek de merak edılcek bırsey değil ?

• Normal cumleler yaziyorum, hala "Tartisacak birisini mi ariyorsun?" diyorsun. Algilarda bi' sorun mu var?

• algılarım sana kapandı cnku

Kızlar Ne Diyor 4

• UNESCO 2013 kitap başkentini Bankong olarak açıkladı.

Libananco davası Türkiye lehine sonuçlandı.

Kosova'da üç Türk partisi kurularak siyasi hayata başlandı.

İsveç'te Ulu Cami minaresinden ilk kez ezan İngilizce ve Türkçe okundu.

0|0
    0|0
  • Çay için tavşan kanı denmesinin sebebi rengi değildir... Tavşanın kanı çok fazladır çaya da buna istinaden bir 'bereketli' damgası vurulur...

0|1
    0|0
  • Türkiye kurtuluş savaşına hazırlanırken adı tarih kitaplarında neredeyse hiç anılmayan Sultan Mehmet Reşat osmanlı padişahıydı.

Sultan Vahdettin kurtuluş savaşı başladığında devleti hümayun olmuştur.

0|0
    0|0
  • bir metnin ( sözleşme, mektup vs) çoğaltılmasını istemiyorsan Fotokopi ile onu kırmızı kağıda bas.

0|0
    0|0
    • şimdi A4 kağıt düşünün kırmızı.. bildiğin kendinden kırmızı buna tükenmezle yazdın ya da bilgisayardan çıktı aldın. o kağıdın fotokopisini aldığında yazılar çıkmıyor.

Lost final bölümünde oyuncular kopyalayıp basına sızdırmasın diye senaryo kırmızı kağıtlara basılmıştı.

• hımm ıyımıs

Yükleniyor...