En güzel ve sevilen tablolar...

Şimdi Rönesans olsun, antik dünyanın muhteşem freskleri ve duvar boyamacılığı olsun, ortaçağ'ın o ihtişamlı mozaikleri olsun ya da hepsini geçelim modern zamanların birbirine aykırı tutumlara sahip resim üslupları olsun.

Resimler bize farklı, bir amacı yansıtan, ilginç, sosyal mesajlar veren en önemli görsel unsur olmuştur. Resim hala bugün önemlidir mesela. Ortaçağ da okuma yazma bilmeyen bir insan için kilise resimleri sizce ne kadar önemlidir? Bence çok ki bir Bizanslı Piskopos veya Metropolitan ismini hatırlamıyorum... "İkonalar okuma yazma bilmeyenlerin incilidir" tarzı birşey söylüyordu. Yani okuma yazma bilmeyen birisi için bir olay örgüsünü anlatmanın resimdeki önemini ifade ediyordu.

Sonra Maniyerizm efendime söyleyeyim Empresyonizm gibi farklı ve birbirine aykırı sanat akımları ortaya çıkmaya başladı ve en çok resim sanatını etkilediler...

Şimdi bizim yapacağımız en sevdiğimiz tabloları, neden sevdiğimizi açıklayarak göstermek...

Rafael - Atina Okulu: Antik Yunan'ın rönesans'a en büyük katkısı olan Neo-Platonculuğun bir etkisi bence. Zaten resmin ortasında Aristo ve Platon görünmekte. Çeşit çeşit ekolden filozoflar, bilgeler, alimler var. Yunan medeniyetini tek çatı altında toplayabilmiş birleştici bir resim. Ben bu birleştiriciliği yüzünden seviyorum. link

Leonardo Da Vinci - Son Akşam Yemeği: Bu son akşam yemeği dediğimiz hadise Hristiyanlığın en büyük ritüellerinden olan ekmek-şarap ayininin yapıldığı yemektir. Ve İsa'nın çarmıha gerilmeden önce havarileri ile yaptığı son konuşma ve son birbirlerini görüşleridir. Tarihi bir olayı anlatmasından mütevellit benim için önemi büyüktür. link

San Vitale Mozaikleri: Bizans-Roma üslubu ile döşenmiş muhteşem mozaikler. İtalya-Ravenna'da San Vitale Bazilikasında bulunmaktalar. İmparator ki Aya Sofya'yı ve Yerebatan sarnıcını yaptıran Justinyen'dir. İtalya'yı ele geçirdiğinde yaptırmıştır. Tüm ihtişamı ile bugün bile ayaktadır. Ve mozaikleri beni hala kendine hayran bırakır. link

NOT: Resmin açıklamasını yapmazsanız direk şikayet ederim. Ayrıca Gizli.. Sen kültürsüzsün oğlum gelme sen.

0|0
12|9

En İyi Kız Görüşü

• Ben Vlademir Kush'un hayal dünyasına kapıldıktan sonra onun resimlerinin hayranı oldum.Vlademir Kush'un tüm resimlerini pek severim. İnternette herkesin muhakak resmine rastladığı bu sanatçının ne yazık kı adı çoğu kişiler tarafından bilinmiyor. Resimlerine bir açıklama yazarak anlam getirmeye gerek yok, bakan her kişi onun resimlerinde akıp gidiyor we muhakak anlamını kendisi yorumlayarak çıkartabiliyor. Bilim adamının oğlu olan wlademir, resimlerinde algoritmayı kullanırken, uzay ve zaman kuramlarından da etkilenerek tablolarını sürüalist bir biçimde süsleyip gözler önüne sunuyor. Resimlerinden bir kaç örnek;

Sunrise by ocean

link

Fiery Dance

link

Book of Books

link

Adını bilmedğim dier resımlerı

link

link

link

link

link

link

link

0|0
    0|0
    • linklerin için demiyorum yanlış anlama bakamadım telden girdiğim için. Ama sunu demek istedim internet bi çöplük olmus resmen salvador dali yazınca kush in tabloları çıkıyor. Birde jim warren a bakmanı öneririm gerçek gibi tabloları kotu yani ise bi çemberde dönüp duruyor

• ya ben insan figürlerimi bile asacak duvarı zor buluyorum:) nü yü kendim de yapamam. Ama nü yapmak daha kolay gibime geliyor

• Nü yapmak daha kolay. Nü yü erotik bir görünümden kurtarıp hawwa anamızın sahip olduğu masumluğu, bir annenin sahip olduğu bedenin kutsallığını yerleştirmek çok zor. Ben bu tür nü leri sewiyorum, kırmızı kokanları değil beyaz kokanları. Tc de bu zewkime muhalefet olamaz ne yazık ki zira bu duruluktur benim için. ama sewdym gibi bir table göremedim henüz ne yazık ki:(

Kızlar Ne Diyor 11

• son akşam yemeği'ni ben de çok severim. konusu elbette ki çok önemli ama ben o resimdeki dengeyi seviyorum. her şey orantılı link

rönesans ne kadar dingin ve düzenli ise ateşli barok o kadar çılgın. barokta kullanılan renkleri seviyorum. aslında iç karartıyor ve yapıları göz yoruyor ama estetik açıdan çok başarılıdır bence.

link link

rokokoyu da gösterişli sadeliğinden severim. emek isteyen, estetik görünen eserler. ha barok sanatının renklerini değiştirmişler belki ama olsun ben yie de seviyorum link

rokoko sanatçılarına esin kaynağı olmuş bir eser. meryem'in göğe çıkışı link

0|0
    0|0
    • Meryem'in göğe çıkışı tablosu oldukça zor we etkileyici..

• kesinlikle katılıyorum. ve barok eserleri kadar yormuyor beni. rokoko da hereketli ve kompleks ama dingin renkleri asalet katıyor.

• link

Nedendir bilmem, bana Munch'un Çığlığı hep çok şey ifade eder. Kalabalığın ve gereğinden fazla sunulmuş olan seçeneklerin arasında yapayalnız kalmak, belki delirmek gibi ... O renklerin karmaşası sanki bir insanın aklını kemiren birbirine girmiş düşünceler gibi.. , arkanda ise beklemeyen hayat, seçimlerini bekleyen insanlar, sorumluluklar, ve bununla gelen patlama noktası.. Yani bu benim yorumlamam tamamiyle :D

0|0
    0|0
    • Senin resim meraklısı olduğunu bilmiyordum güzelim... :)) İki kat daha fazla bağladın kendine, bir yemek yiyelim en iyisi. Ayrıntıları yemekte konuşalım. ehehe :D

• Mehtap ve Gemi Enkazi

Ivan Konstantinovic Ajvazovskij

link

0|1
    0|0
    • Müzik Perisi demiyoruz o zaman bundan sonra sadece sana. Sanat Perisi tamamen doğru bir yakıştırma olabilir. Teşekkürler. :)

• ben tesekkür ederim :)

• teldeyım link vermeyi bilmiyorum

Salvador dali-belleğin azmi

Bence resmi anlamak için daliyi anlamak gerek çok değişik bi kişilik ama

Kopyala yapıştır yapmak gerekirse güzel bi yorum aşağıda

Tablonun ortasında "canavar" biçiminde bir insan

figürü gözlenebilmektedir. Dalí'nin birçok

yapıtında kullandığı bu nesne, sanatçının kendini

betimlemesi olarak da algılanmaktadır. Resmin sol

alt köşesindeki turuncu saat karıncalarla

kaplanmıştır. Dalí; karınca görüngesini, ölümü ve kadın üreme organlarını simgelemek amacıyla da

kullanmıştır. Yapıtın (Mona Lisa'ya benzer biçimde), tamamlandıktan kısa süre sonra kırmızı şarapla ıslatıldığı söylenmektedir.

1|0
    0|0
    • bu tabloya rastladığımda bende çok beğenmiştim. Özellikle tablonun neresine bakarsan bir anlam çıkarabilmene rağmen sade görünümü dikkatimi çekmişti. We renk seçimleri oldukça güzel birbirini betimliyor. Zamanın eriyip gitmesi de resim severler için ayrı bi çekicilik kazandırmış

• salvador dali- Belleğin Azmi: Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinen eserde, geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir. Eser genel olarak, katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır.

1|0
    0|0
  • Hakkını yemeyelim gerçekten güzel bir soru sormuşsun.

link Bu resmin bende ayrı bir yeri var.İlk gördüğümde tutulmuştum.Dedemi görmüşüm gibi oluyorum:s Hatta lisede bir konuda bu resmi çizmiştim.

0|0
    0|0
    • Teşekkürler katılımın için. Van Gogh gerçekten önemli bir akımın ressamı. Bu resimde çok şey ifade edebilir insanlara.

• Ben teşekkür ederim:)

• link

Ademin doğuşunu anlatan bu tablo her zaman çok sevdiğim bir tablo olmuştur.

link

Picasso'nun bu resminde her zaman kendimi görüyorum, orta okulda resim çizmeye aşırı düşkündüm bir oda sırf bana aitti, duvarlarına kendim yağlı boya ile desenler çizerdim, bu resme baktıkçada kendimi görüyorum :)

Aklıma gelenler şimdilik bu ikisi bu arada Leonardo Da Vincinin son akşam yemeği listemde :) ama sen paylaştığın için gerek duymadım :)

1|0
    0|2
    • Teşekkürler... Senden de bu kadar dolu bir cevap beklerdim zaten şaşırtmadın beni.

• Ben teşekkür ederim :) bu soru ile geçmişe döndüm adeta :)

• Marc chagall'in ''Doğum günü'' isimli tablosu çok güzeldir. Oradaki öpücük, aşkın gücüyle havalara uçan ve anatomik olarak imkansiz pozisyonlara düşen iki insanin ham görüntüsü gibi. - link

Bir de Van gogh'un ölümüne yakın çizdiği söylenen şu tablosu - link - çok hüzünlü ve anlamlı geliyor bana..

0|0
    0|0
  • link salvador dali persistence of memory

zamanın acizliğinin ve zayıflığının sembolu olarak eriyen saatleri kullanmış

ilk gravür çalışmamda kullandığım eser olduğu için ayrı bir severim

0|0
    0|0
    • kültür böyle birşey arkadaş...

• silent o ne biçim benzetme :D:D

• harikasn silent

• Egon Schiele severim baya, daha once de yazmistim. link

0|0
    0|0
  • Vincent Van Gogh - Yıldızlı Geceler (Saint Remy de Provence Üzerindeki Yıldızlı Gece - 1889)

0|0
    0|0
    • Çok sewilen we herkesin göz aşınalığı olduğu yaygın bir tablo. Güzel seçim

Erkekler Ne Diyor 9

• Sokrates'in ölümü - Jacques-Louis David : İşin tekniğinden çok fazla anlamam ama Sokrates'i sevdiğimden olayın tasvirleniş şekili hep hüzünlendirmiştir beni. link

1|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Creation of Adam link (Her tip geyiğe müsait olduğu için seviyorum.Bu da montesi link

Pablo Picasso Guernica link

Savaşa karşıtlığın resmidir.Resimden pek anlamam hele Picasso'nun resimleri sevmem ama bu ayrıdır.

Ayrıca eğlencelik link

0|0
    0|0
  • link

Mohaç meydan muharebesi

link

İstanbula giriş

link

Süleymaniye camisi ve istanbul

link

Seyid onbaşı

link

Kurtuluş savaşı

...

0|0
    0|0
  • link

Kazimir Maleviç'in black square adlı tablosu... Bildiğin kare...Kara kare... Düz kare... Sevilesi...

0|0
    0|0
  • Osmanlıya ait resim tablo vs benim için her zamn güzeldir

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • osman hamdi bey...kaplumbağa terbiyecisi..

0|0
    0|0
    • yahu ben onu daha çözemedim daha çözemedim:) ama resim çok hoşuma gidiyor anlamını anladığım bi gün başlıcam o tabloya inşallah

• nette birçok makale var bu tablo hakkında çok basıt bır aramayla merakını giderebilirsin..

• Bir esnaf çocuğu olarak:

link

0|0
    1|0
Yükleniyor...