Niccolo Machiavelli'nin Prens kitabını okudunuz mu? İyi ve kötü yönleri sizce neler?

Niccolo Machiavelliyi biraz siyasetten anlayan herkes bilir, biraz ilgisi olanda prens kitabını okumuştur.İlk okuduğumda Machiavellinin ahlaksız ve adi bir insan olduğunu düşünmüştüm bir hafta sonra tekrar okudum ve şuanda 2 ayda bir okuyorum ve anladığım şey sadece siyasetle alakalı değil yaşamın her alanında Machiavellinin haklı olduğuna kanaat getirdim.Peki sizlerin yorumu nedir?

1|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Az, öz, dedikleri bizim gibi hafızası olmayan ülkelerde 500 yıl sonra bile tıkır tıkır işleyen bir kitap. Modern toplumlarda pek işe yarayacağını sanmıyorum, çünkü kitap insanların 'kaypak'lığına dayanıyor. Geçmişini bilen, kararlı adımlar atan, özgüveni tam bireylerden oluşan topluluğu yönetmek biraz daha zor olsa gerek.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• tam da siyasete olan ilgim sebebiyle yıllar yıllar önce okumuştum bugün altını çizdiğim bir kaç yerden başka bir şey hatırlamıyorum onlardan biri; ''ölüm sadece uzak bir olasılık olarak kaldığı sürece herkes onun için birbiriyle yarışır'' dı. ( bugün daha anlamlı geliyor )

hatırlattığınız iyi oldu tekrar okunmalı.

0|1
    0|0
  • okudum.lisede okumuştum hatta ilk.sonra bir de ünide okudum arada epey fark vardı...

REALİST insanlara severim.

0|1
    0|0
  • avrupalının bizim hakkımızda yalnış saçma sapan düşüncelerini barındıran gereksiz bir kitap bence

0|0
    0|0
    • Türk prensliği hakkında ufak birkaç not var sadece ve bence çok doğru tespitlerde bulunmuş ve oradaki taktikler bugün bizim üzerimde oynanan oyunların açıklaması gibi.

• ama avrupalıları tanıtırken süper demokratik muhteşemlikten nasibini almış. herşeyi yerli yerinde uygulayan bir topluluk gibi... amaan.. boşver.

• Avrupalılardan kastın Romalılarsa evet oldukça övüyor ancak dönem avrupasınıda yerin dibine sokuyor özellikle şehir devletlerine tamamen karşı Ulusal bir devlet isteyen dönem monarşisinin karşısında Cumhuriyeti öğütleyen ancak bir o kadarda otoriter rejimin gerekliliğini anlatan bir eser.

Erkekler Ne Diyor 7

• Okudum..Okumasını geç ciğerlerime işlettim adeta..

Kendisini sever sayarım devlet adamının nasıl olunabilinmesi babında ki görüşleri günümüz siyasetine bile ışık tutmaktadır..

Yaşam siyasettir zaten siyasete dahil ne yazdıysa gündelik hayatında da baz alabilirsin..

1|1
    0|0
  • Bir sıkıntımız herşeyi uzay çağına göre nitelendirme sıkıntısı.. İtalyanın kaosta olduğu bir dönemde yazılmış.. Dolayısıyla radikal önlemler öngörmüş.. Bunun yanında Machiavell için tenzili rütbeden tekrar yükseliş için bunları yazdıkları söylenir.. Kısaca şuna geçim sıkıntısından kurtuluş için diyelim..

Her ikiside akla yatkın tespitler yorum okuyana kalmış.. Bana sorsan dönem farkına rağmen kıyaslarım ve Sun tzu derim..

0|1
    0|0
    • Bence Sun tzu yanlış bir kıyaslama olur gibi, Askerlik Sanatı kitabıyla Sun Tzu kıyaslanabilir ama.Sun Tzuyu okuduğumda aşırı dönemsel geldi çok iyi yorumlanmadığı sürece şuanda real hayata pek birşey katamaz gibi.

• Bulsam okuycam :( her kitapçıya gittiğimde unutuyorum. :D

0|1
    0|0
    • Aklına gelince internetten sipariş ver :)) yoksa zor alıp okursun gibime geliyor :D

• aa neyse

• şaka yaptık usta hemen alınma :)

• Kimsenin kitap eleştirmeni olduğunu sanmıyorum. Beğenmeyen birinin kitabı okumana engel olmasına izin verme bence. Ancak okuduğun zaman gerçek bir fikre sahip olabilirsin. Ve o fikir %100 senin fikrin olacaktır.

0|1
    0|0
  • Bence gelmiş geçmiş en büyük siyaset adamı...

0|1
    0|0
  • Assasin creed değil mi ?

0|0
    0|0
  • 2pac MAKAVELİ

0|0
    0|0
Yükleniyor...