Tanrı mı İnsanı Yarattı, İnsanlar mı Tanrıyı Yarattı?

Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı? bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz , ayrıca Tanrının öyküsü isimli kitabı okuyan var mı

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Tom Robbins'in Parfümün Dansı kitabında şöyle bir bölüm var.

Lalo "Birincisi,Pan'ın Tanrılar,insanlar onlara inandığı sürece yaşar sözünden,akıllı bir homer belli bir sonuç çıkaracaktır.O sonuç da,insanların bir tanrının kaderini kontrol edebileceği sonucudur.Hatta bir bakıma,tanrılar nasıl insanları yaratıyorsa,insanlar da tanrıları yaratıyor diyebilirsiniz.Çünkü benim de,haddim olmayarak anladığıma göre bu iş karşılıklı bir durum.Tanrılar ve insanlar birbirini yaratır,birbirini yok eder,yalnız bunu ayrı yollardan yapar."

Tanrı'nın elbette kendisine inanacak varlıklara ihtiyacı yoktu ama onları gene de yarattı.Kudretini bilen varlıklar olmadan,sınırsız gücün yararı yoktu herhalde.Belki de,benim kısıtlı algım,tanrıya insan sıfatları yakıştırmakta,ona zayıflık bahşetmekte,olabilir.İnsanların bir çoğu tek tanrıyı bilemediler ve değişik tanrılar yaratmaya koyulduluar.Yunanlılar Apollon'u,Mısırlılar Horus'u,Vikingler Baldr'ı yarattı.İnsanlar inandıkça ete ve kemiğe büründüler,aramızda,hikayelerimizde dolaştılar.Sonra insanlar tek tanrıyı bildiler ve kendi yarattıkları tanrılara yüz çevirdiler.Hatırlanmayan her şey ölmeye mahkumdur.Onlar da aramızdan birer birer ayrıldırlar.İnsanlar tanrıları yarattıysa bu ihtiyaçtan ileri geliyordu.İnanma ihtiyacı.Bu yüzden belki de sahte tanrılar yarattılar.Aynı inanma ihtiyacıdır insanlara "Hayır beni aldatmadı,aslında beni seviyor" dedirttiren.O başka bir konu

3. Kez ayni cevap link

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Allah insanı yarattı

1|1
    0|2
  • Tabii ki insanlar Tanrı'yı yarattı.

0|1
    0|0
  • yazıyı , dili, yemeyi bile bile bilmeyen insanlar Tanrıyı biliyorlardı. Tanrı inancı ilk ne zaman ortaya çıktı tespit edilemiyor!

Tanrının carlığı için ispat isteyenler ilk önce bunun uydurma olduğunu ispatlasınlar.

0|1
    0|0
  • derin mevzular...

0|0
    0|0
  • TANRI KELİMESİ !! BİR SÜRÜ YERDE GEÇER FAKAT ALLAH KELİMESİ BİR TEK KURAN DA VARDIR O YÜZDEN ALLAH KULLARINI YANİ İNSANLARI YARATTI .. TANRIYI İSE O ZAVALLI KULLAR UYDURDU ! UYDURANLARA UYMA SAKIN SAPANLARDAN OLMA !!

0|0
    0|0
  • Kitabı okumadım ama bu soru cidden düşündürüyo. Böyle konulara girince arkadaşlarım bana ateist diyo ama cidden bazen inançsızlığım oluyo.

0|1
    0|2
    • ben kuran-ı kerimi bile okumuş biriyim hem türkçesini hem arapçasını, tıpkı sen gibi düşünüyorum

Erkekler Ne Diyor 7

• Cizdigim bir tablo beni yaratti diyebiliyorsan, evet insanlar tanriyi yaratti!

4|2
    1|1
  • insanlar tanrı yı uydurdu.beynini kullanan,sorgulayan her insan bunu görebilir.

1|2
    1|2
  • Tanrı sıkıntıdan kendini yok etti.

0|2
    2|3
  • Allahü teala bütün her şeyi yarattı. İnsanlar da somut olarak kendilerine tanrı diye uyduruk bir şeyler yaratmaya çalışıyorlar. Onlar sonra cehenneme gidiyorlar. Evet mi ?

2|1
    1|1
  • Tanrı diyince her inanca göre tanrılar var.

doğru olan Allah'ın herkesi yaratması

Kelime-i Şehadet Okunuşu

Eşhedu en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resûlü.”

Kelime-i Şehadet Anlamı

“Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka Tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah’ın kulu ve Peygamberidir.

0|1
    0|0
  • Allah insanı, insan tanrıyı yarattı..

1|0
    1|1
  • Tanrı insanı yarattı.İnsan yaratılmadan öncede birsürü yaradılmış mevcuddu.Bunu Tanrı bildiriyor Peygamberleri vasıtasıyla.

0|0
    1|1
Yükleniyor...