Tarihte hangi aydın doğmasaydı dünya farklı olurdu?

Bilim insanı, sanatçı, siyasi lider ya da filozof... Hangi aydın iyi ki dünyaya gelmiş... projeyi gerçekleştirmiş.
Örneğin : Fatih Sultan Mehmet olmasaydı İstanbul'u alamazdık.
Edison olmasa ampul bulunamazdı.
Tabi ki bu aydınlar doğmasa da biri gelir bu projeleri gerçekleştirirdi o da ayrı konu.

0|0
23|34

En İyi Erkek Görüşü

• Eğer 1900'lü yıllarda Viyana Sanat Akademisi genç bir ressamın resimlerine değer verip, onu kabul etseydi şimdiki çoğu bilimsel, teknolojik ve medikal gelişme yaşanmayacaktı.
    O ressam akademik hayatına devam etseydi, bugünün dünyasına gelmemiz uzun zaman alacaktı. O ressamın adı Adolf Hitler...
    Evet, Viyana Sanat Akademisi onu kabul etmedi ve tarihi ufak bir dokunuşla kanlı ve korkunç bir kaosa sürüklediler. On milyonlarca insanın ölümüne, daha fazlasının yaralanmasına ve bir o kadarının da mülteci olmasına neden olan İkinci Dünya Savaşı her ne kadar acımasız, soğuk ve zalimce bir şey olsa da bizim için olumlu pek çok yönü oldu. Zaten, hayattaki çoğu olumlu gelişme bazı kötü ve ölümcül denemelerin sonunda doğar.
    İkinci Dünya Savaşı da işte böyleydi. Bu savaş süresince düşmanların birbirleri için yarattıkları teknolojik, bilimsel ve medikal her buluş ve adım bizi geleceğe taşıdı.
    Bunun en basit örneği V2 balistik roketleridir. Hitler emri vermeseydi ve bu emirle birlikte Wernher von Braun bu roketleri tasarlayıp geliştirmeseydi Nasa'ya ulaşamaz ve Nasa'nın sunduğu imkanlarla Apollo projesini başlatamazdı.
    Genel sonuç ne peki?
    Uzaya hiçbir şeyi gönderemeyecektik, uydular olmayacaktı, siz telefonda aileniz ve sevdikleriniz ile konuşamayacaktınız.
    Olay bu, acı ama gerçek...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Alparslan mete osman bey yavuz sultan selim fatih sultan mehmet kanuni sultan süleyman. Ve tabiki mustafa kemal ataturk

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• Mustafa Kemal ATATÜRK.

1|5
    2|0
  • Aristo
    Aristonun, büyük İskendere yazdı ğmektuptaki " insanların arasına mifak sokacaksın, kendini hakem olarak kabul ettireceksin ama bütün çözüm yollarını tıkayacaksın. " işte bu mifak öğüdü asırlardır ve halâ kullanılan bir mifak. Bakınız orta doğu. İşte bu Aristo ve taktiği olmasaydı, dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

0|0
    0|0
  • bence edison gelmeseydi de ampül bulunurdu çünkü oda bir türk islam filozofunun kitabından çalışmalarını bulup geliştirerek ampülü buldu ama fatih olmasaydı olmazdık işte o bir vazgeçilmez gerçek 😂😂😂😂😂

0|1
    0|0
  • İsmi bilinmiyor ama lidyalılar diyebiliriz. Olmasalardı bugun daha farklı olurdu. Gözü köt olasıca parayı buldular çünkü

0|1
    0|0
  • Hz. Muhammed olmasaydı cok farklı olurdu.

Diğer icatlar filan o kadar etkilemez veya savaşlar benim düşüncem

3|1
    0|0
  • Allah her kuluna verdiği görevi yapması ile yaşamın devamı sağlanır.
    İyisi ile kötüsü ile her birey kendi görevini yapmış biri diğerinden üstün görmemek gerekir

0|0
    0|0
  • Sınıflandırmak çok zor. Filozof, aydın ya da düşünürlerin her birinin kendine göre değeri farklıdır. Edison olmasa ampul olmazdı, Eflatun olmasa İslam felsefesi, Yunan felsefesi vs. olmazdı.

0|0
    0|0
  • olmasada olurdu...

0|0
    0|0
  • Tesla

0|0
    0|0
  • Bilim olarak düşünürsek ben nikola tesla derim

0|1
    0|0
  • Tek bir isim vermek hem doğru olmaz hem de haksızlık olur.. Yüzlerce isim saymak gerekir.. Ancak benim saygı duyduğum Karl Marx'tır.. Yeri ayrıdır..

0|0
    0|0
  • Mustafa Kemal ATATÜRK

1|1
    2|0
  • Lambayı edison bulmadı Tesla buldu hatta tesladanda önce siyahi bir adam buldugu söyleniyor adını hatırlamıyorum.

0|0
    0|0
  • Einstein
    Hiroşima faciası

0|0
    0|0
  • tesla fatih

0|0
    0|0
  • Ben...

0|0
    0|0
  • Teslalar iki oldu

0|0
    0|0
  • Kesinlikle tesla o olmasa bu soruyu sorma şansın dahi olmayacaktı

0|0
    0|0
  • adof hitler

0|0
    0|0
  • Edison sadece sahtekar bir tüccardı. Albert Einstein diyorum.

0|0
    0|0
  • ben.

0|0
    0|0
  • Başbuğ Atatürk

0|0
    0|1
  • Atatürk ve İsaac Newton

0|0
    0|0
  • Tesla. Edison ne alak?

0|0
    0|0
  • piri reis olmasaydı denizlerin çoğu kısmı keşfedilemezdi

0|1
    0|0
  • aydın ne? kuşum aydınmı dişi aklı işte

0|0
    0|0
  • Tesla candır

0|0
    0|0
  • Kusum aydın olmasyadi olmazdik 😂😂😂 . şaka bir yana da tesla diyorum ben elektiriğin babası.

0|0
    0|0
  • Newton sanırım.

0|0
    0|0
  • Ne demek fatih olmazsa alamadık. İstanbul elbet fethedilecekti

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 22

• hmm. türk tarihi için kanuniden sonra oğlu mustafa gelseydi bence farklı oalbilirdi. ki osmanlının çöküşü kanuniden sonra başlıo resmen. dünya için bütün bilim insanları çok çok önemli. einstein olmasay galile olmasa marie curie olmasa edison tesla olmasa gibi ayrım yapamam

1|0
    1|0
  • Atatürk.

0|1
    1|0
  • Edison olmasaydı ampul bulunurdu zaten ampulu o bulmadı bulan Tesla
    evet Fatih sultan mehmet olmasaydı güzelim istanbulumuz olmayacaktı
    Newton olmasaydı fiziğin bazı konuları zamanında anamızı ağlatmayacaktı:D
    Minar sinan olmasaydı o kadar güzel camilerimiz olmayacaktı
    .. bilmem ne gelenbevi olmasaydı logaritma ülkemize gelmeyecekti

0|1
    0|0
  • bence onlar olmasa baskalari yapardi. olacak olanin onune gecilemez ahmet yapar mehmet yapar orasi farketmez

1|1
    0|0
  • Kuşum aydın

2|1
    0|0
  • Ampulu tesla icat etti, ampulun yanmasini edison buldu.
    FSM olmasaydi da illa ki alinirdi.
    Felsefe, bilim zaten ic ice olan seyler.
    Osman Gazi olmasa Osmanli kurulmazdi.
    Osmanli olmasa zaten İstanbul elimizde olmazdi.
    Ee o zaman Ataturk Turkiye Cumhuriyeti'ni nasil kurardi?
    Ben Osman Gazi diyorum.

0|0
    1|1
  • Atatürk olmasa Ülkem olmayacaktı :D

1|1
    1|0
  • Edison doğmasaydi keşke ampulle ilgisi yok!
    😛

0|0
    0|0
  • Güzel soru.

Aklıma ilk Charles Darwin geldi.

1|0
    2|0
  • Martin Luther. Adam koca Katolik Kilisesi'ne darbe yapıp dünyanın gelişmesinin önünü açtı resmen.

0|0
    0|0
  • Atatürk Tesla

0|0
    1|0
  • Atatürk

0|1
    1|0
  • Hepsi

0|0
    0|0
  • Parayı bulan itlerin allah cezasını:))

1|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet olmasaydı başka birisi olurdu illa ki kader yani sbsbshhshs

0|0
    1|0
  • nikola tesla

0|0
    0|0
  • edison olmasaydı teslanın önü çok farklı şekilde açılırdı keşke edison olmasaydı

0|0
    0|0
  • Hitler ve Atatürk

0|0
    1|1
  • Hürrem dogmasaydi , daha iyi olurdu bence.

0|0
    0|0
  • Ben olmasam bu dunyada kiracaklari bir mal bulamazlardi

0|0
    0|0
  • Allah sebep etmis bulmuslar o bulmasaydi baskasi bulurdu

1|0
    0|0
  • Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı..
    düşünemiyorum..

1|1
    3|0
Yükleniyor...