Türkçemiz elden gidiyor dur diyen yok mu?

Türkçemizin içine yabancı sözcüklerin girdi ve daha kötüsü herkes bunu normal olarak görüyor ve ben bundan nefret ediyorum Türk bir vatandaş Türkçe konuşmalı yabancı dersler görmemeli

Güncellemeler:
diğer dillere karşı değilim isteyen istediği dili ögrensin ben sadece zorunlu olmasın diyorum ben ingilizce ögrenmek istemiyorsam buna zorunlu olmamalıyım

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum

Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı;

'Bu günden sonra, divanda, dergahta, bargahta, mecliste,

meydanda Türkçe'den başka dil konuşulmaya' diye,

Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını,

Çarşıyı, pazarı, köyü, şehiri,

Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim,

Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,

Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,

Gösteri adamının showmen, radyo sunucusunun diskjokey,

Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet,

Mağazanın süper, hiper, gros market,

Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlan tahtasının bilboard, sayı tabelasının skorboard,

Bilgi alışının brifing, bildirgenin deklarasyon,

Merakın, uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Dil dinamiktir, tıpkı toplumlar, teknoloji, bilim gibi. Şayet anadili Türkçe olan insanlar Türkçeyi geliştirmezse yabancı kelimelere olan bağımlılık artacaktır. Türkçeyi korumaya değil, geliştirmeye bakın. Bir dili "korumaya" çalışmak nafiledir.

1|2
    0|0
  • O olmaz işte ... Sadece Türkçe ile diğer devletlerle ilişkiyi nasıl kuracaksın sadece Türkiyede yaşamıyoruz ki Türkiyede sadece Türkçede konuşulmuyor. Türkçeye önem verisin sonuna kadar ama diğer dilleri öğrenmek isteyenlerede imkan verilmesinden yanayım..

0|0
    0|0
  • Senle benle olacak olsaydı ohoo .

0|0
    0|0
  • yabancı dersi bırak nette bile çocuklar neler yazıyor k yerin q yazanlar z yerine s yazanlar bunları düzeltmek lazım önce

0|0
    0|0
  • Ne alakası var? Biz kapalı bir toplum muyuz? Tüm dünyaya mal olmuş bir İngiliz dili varken, yurtdışına çıktığında Türkçe anlaşmayı mı düşünüyorsun diğer insanlarla? Ekonomide, teknolojide, sanayide nasıl gelişeceksin?

0|0
    0|0
  • Ayakda uyumak istiyorsanız Akp yaz 3131 'e gönder :)

1|0
    0|0
  • AB'ye gireceğimizden sorun yok :D

0|0
    0|0
  • devlet bile Eurovision yarışmasına İngilizce şarkı ile katılıma izin ve teşvik verirken gençler yabancı kelime kullanmasına ne diyebiliriz

0|0
    0|0
  • işte bu be biri daha çıktı sırf bu yabancı dersler yüzünden okumadım okumucam

ben dur demeye çalıştıkça bir elin parmaklarını geçmedi sayımız ondan duyulmadı sesimiz

0|0
    0|1
  • yoq bnce hershey yolunda turqchemiz qayet iyi :)

0|0
    0|0
  • git eski türkçe kelimeleri de öğren kullan o zaman.

0|0
    0|0
  • dur .

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Akıllı bir insan bunları birbirine karıştırmadan konuşabilen insandır. 'Bir dil bir insan iki dil iki insan' Zorunlu olmadıkça insanın öğrenmesi çok kolay olmuyo. Bize baskı yoluyla öğrenilmeye alışmış bir toplumuz. Bu şekidle zorla olması bence çok iyi

0|0
    0|0
  • Türkçemizin içine yabancı sözcüklerin girdi jfufudjfkgkgjgjf essahtan gitmis ):

0|1
    0|0
  • He oldu canım kapalı zihniyetle yaşayalım Türkçe kullanılsın ama farkli dilleri öğrenmenin kime ne zararı var ?

0|0
    0|0
    • kapalı zihniyetle ne alakası var isteyen başka dil ögrensin ama zorunlu olmasın diyorum

• Bişeylerde eğitilmezsen tabi kapalı olur İngilizce dünya dili artık bunu kimse inkar edemez. O garip yazanlara hepimiz karşıyız ergenliklerine ver.

• bunu sen durduramazsn maalesef

0|0
    0|0
  • Yabancı dersler görsün fakat bunu Türkçemize katmasınlar

0|0
    0|0
  • İngilizce dersinden mi kaldin naptin :)).

0|0
    0|0
  • Dil eğitimi elbet olsun ama Türkçemizin katledilme durumu ne yazık ki var

0|0
    0|0
  • elden gidiyor :(

0|0
    0|0
Yükleniyor...