Şiilik ve Sünnilikte namazdaki farklar nelerdir?

Şiilik ve Sünnilikte namazdaki farklar nelerdir? Sevgilimin mezhebinde namazı bilmek istiyorum.

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Bu konularda ve her konuda farklardan ziyade benzerliklere odaklanmak gerek ama her neyse.

Ben Caferi mezhebine bağlı bir şii Müslümanım. Bu konuda sizi aydınlatabilirim.

ŞİİLİK ve SÜNNİLİKTE NAMAZ VAKİTLERİ

Şiilik ve Sünnilikte vecibe olan günlük namaz sayısı 5'tir. Yani iki mezhepte de günlük 5 farz namaz vardır. Bu 5 namazın kılınacağı vakit sayısı ise şiilikte 3'tür. Yani, şiilikte Öğlen ve İkindi namazları ortak vakte sahiptir (güneş tepede iken başlar günbatımında biter). Akşam ve Yatsı namazları da ortak vakte sahiptir. Yani, geçerli bir sebep olduğunda öğlen namazını kılıp bir-iki dakika dinlendikten sonra ikindi namazını kılabilirsiniz. Aynı şey Akşam ve Yatsı namazları için de geçerlidir. Sünnilikte de buna ruhsat vardır (ve buna namazların cem edilmesi, birleştirilmesi denir) ama sünniler bunu sadece Haccda Arafat'ta ve seferilik, yağmur, korku gibi sebeplerle yaparlar. Şiilikte ise başka geçerli sebeplerde de bu namazlar art arda kılınabilir. Sünni hadis kitaplarında bu konuda Şiilerin görüşünü destekleyen hadisler bulunmaktadır. Örneğin:

İbn-i Abbas'tan naklen: "Resulullah (s. a. a) Medine'de, bir korku olmadığı, yağmur da yağmadığı halde öğleyle ikindiyi, akşamla da yatsıyı cem ederek kıldı."
    İbn-i Abbas'a; "Neden böyle yaptı?" diye sordum der; İbn-i Abbas da; "Ümmetine zorluk çıkmasın" diye cevap verir.

Ayrıntılı bilgi için "Karşılaştırmalı Fıkhi Meseleler" kitapçığının "İki Namazın Cem Şeklinde Kılınışı" bölümüne bakabilirsiniz.

0|3
    0|0
    • 3ay

ŞİİLİK ve SÜNNİLİKTE NAMAZIN ŞEKLİ

Şiilik ve Sünnilikte namazın şekli aynıdır. Yalnız birkaç küçük fark vardır. Örneğin:

* Şiiler besmeleyi her zaman sesli olarak okurlar. (Bazı sünnilerin sesli şekilde amin dediği gibi)

* Hanefi, Hanbeli ve Şafii Sünniler kıyamda iken ellerini bağlarlar. Maliki Sünniler ve Caferi ve Zeydi Şiiler ellerini yanlarına bırakırlar, askerlikte "Hazırol" duruşu gibi.

* Sünniler kunut dualarını (vitir namazı hariç) son oturuşta, tahiyyat ve salavattan sonra okurlar (örneğin Rabbena atina, Rabbenağfirli duaları..) Şiiler ise bu ve benzer duaları ikinci rekatta Fatiha ve Zammı sureden sonra ellerini açarak okur sonra rükuya giderler.

* Sünniler 2. rekatta oturduktan sonra tekbirle kalkarken; şiiler kalktıklarında tekbirden sonra "Bihavlillahi ve kuvvetihi ekumu ve ekud" (Allah'ın verdiği güçle kalkarım) der öyle kalkarlar.

* Namaz sünnilerde selam ile biterken, şiilerde selamdan sonra kısık sesle üç defa Allah-u Ekber denir.

• 3ay

Bu bilgiyle bir "bence" yayımlasanız iyi olmaz mı? Teşekkürler.

• 3ay

Rica ederim. Gerekli bilgileri yazdım size zaten. Ayrı bir makale yazmama gerek yok sanırım. Hem konu hakkında yeterince kitap var. Türkiyeli şiilerin yayınevlerinden "Kevser Yayıncılık"ın kitaplarına bakabilirsiniz.

Kızlar Ne Diyor 1

• Şiilerde namaz kılan kesim çok az genelde kılmazlar

0|0
    0|0
    • 3ay

Kim kılıyor kim kılmıyor diye sormadım. Namazdaki farkları sordum. Ayrıca halkımızın çoğu sünni ama camilerde iki-üç kişiden fazla kimse göremiyorum. Genellemeniz yanlış.

• 3ay

Lütfen bından sonrada bir konu hakkında bir bilginiz olmadan konusmayın çünkü çok büyük kul haklarına giriyorsunuz

• 3ay

@obentürk biz mi hz fatımayı kötülüyoruz biz ona hitap ederken bile fatıma validemiz fatma anamız deriz belki çok fazla bilgim yok içi boşaltılmış bir mezhep iranda yaygın olduğunu düşünüp irana bakarsak görürüz mesela iran şii seriat da var ama benim gözümde müslüman değil adamlarda doğru dürüst cami bile yok geçmişteki tüm şii devletlere bakıldığın da bu görülebilir bizim mezhebimize göre 4 hak mezhep vardr ve şiilik yoktur ben kafamdan uydurmuyorum bazı şeyleri

Erkekler Ne Diyor 1

• Sen hangi mezhepsin

0|0
    0|0
Yükleniyor...