Osmanlı devletinin amacı neydi ?

İslamiyeti yaymak değil mi peki neden yani inanmak zorunda mı insanlar islamiyete ? sen git güzelim konstantini fethet türklerde içine zısın batırsın saçma değil mi yani , ben hitlerin faşist düşüncesinden bir fark göremiyorum

0|0
5|11

En İyi Erkek Görüşü

• sen osmanlı tarihini hiç okudun mu gerçek tarihini ? Fatih Sultan Mehmet fet ettikden sonra onlara demiş ki isteyen istediği dinde kalmakda özgür ne canınıza ne malınıza dokunulmucak demiş sonra osmanlıda dul yetin kimsesizler için aş evleri kurulmuş ve devlet yardımı alıyomuş sadaka taşı varmış ve o zamanki ihtiyaç sahipleri alsın diye insnalr sadaka taşına altın koyuyor ve ihtiyaç sahibi ihtiyaçı kadar alıyomuş kimi zaman o kadar çok altın birikiyomuş ki taş taşıyomuş yani millet şimdi ki gibi aç gözlü bencil değilmiş sonra yardım derneği kurulmuş zenginlerin evinde çalışan hizmetkarlar için eyer evde bir deyerli porselen ya da eşya kırırsa hizmetar ödicek durumu olmadığı için devlet karşılıyomuş onun yerine ve osmanlı gittiği her ülkeye adalet ve Kuran-I kerim götürmüş ama baskı yok zorlama yok sen bu dünya üstünde başka böyle bir medeniyet gelmiş mi soylesene ? ingiltere sömürgeci italya somürgeci fransa sömürgeci dinde zorlma yok isteyen kabul eder isteyen etmez dikkatimi çekdide türkiyede misyonerlik faliyetleir tahminlerin üstünde sizin beyninizi yıkayarak bu ülkeye düşman etmek amaçları sunu da bil

Isaac Newton kutsal kitabın yorumu diye kitap yazmuş ve Aytunç altındal bunu dilimize cevirid aç da oku hiristiyan bir matamatik dahisi müslümanlığı ve Türkleri nasıl övmüş ve bu ülkeye düşman insan yediği tabağı pisleten insandır bu yaşa kadar bu ülkenin imkanlarından faydalanıp da 2 kitap okuyunca evrenin sırllarını cözdüğünü sanan zavallılar la dolu dünya ! yazık

0|0
    0|0
    • yok ben sanal tarihini okudum , miş muşları genelde birileri tarafından beyinleri yıkananlar kullanır kusura bakma söyliyeceklerim bu kadar

• ben burada olmuyacağım için sorun yok sadece şu rahat nesilin bir rahatı kaçsın onu istiyorum dünyada sevişmek aşk yaşamaktan başkada bir dert uğraş olduklarını öğrensinler

• dünya imtahan yeridir ve biz birbirimizle imtahan ediliyoruz genelde tüm Peygamberler bunu söylemiştir hangi ülkede olursan ol şunu aslla unutma dünyanın günleri çokdan doldu tahammül ile duruyor yani inanlar için duruyor benimde tüm avrupa ülkelerini gezme hakkım var vizesiz hatta kala bilrimde orda ama gitmem ülkemden bende çok yanlış şeyler görüyorum ama

karıssın istemem gene de biraz Aytunç Altındal kitaplarını oku bu adam belgeler le konuşuyor faydası olur inan bana !

Kızlar Ne Diyor 5

• Osmanlı Müslümanlığa zorlamadı ki kimseyi.insanlar kendi dinleri ile yaşadılar.milleti birbirine düşürmek için bu tarz sorular sormaktan vazgeçin.

1|4
    1|0
    • bizansında kimseye zararı yoktu

• soran seni iyi gazlamış birileri .ama biraz aç gözünü ve gerçeği gör.kendi fikirlerini edin.başkalarının sallamasyonlarını değil.

• Osmanlıyı ve İslamiyeti yüceltmeye çalışmıyorum, zaten gereksiz yere yapmam öyle bir şey. Sadece yiğidi öldür hakkını yeme diyorum. Zaten söylediklerimin çoğunu doğrudan yabancı kaynaklardan yola çıkarak yazdım. Bir düşünceyi körü körüne savunacak biri değilim. Tekrardan iyi akşamlar...

• Saçmalıyorsun Adolf sadece Alman ırkından olmayan insanları Yahudileri katletti,hemde diri diri yaktı.Onun düşüncesinde dini yaymak yoktu.Sadece bir ırkın diğer ırklardan üstün olmasını ve dünyaya hükmetmesini istiyordu.Koskoca şanlı,imanlı şerefli Osmanlı ile Almanya Devletini nasıl birbirine benzettin idrak etmek güç doğrusu.Osmanlı azınlıklara birçok hak tanıdı ve kimsenin dini inancından ya da dış görüntüsünden dolayı yaşam hakkına karışmadı.O sadece cihana hükmetmek istiyordu.İçindeki iman aşkı ve Allah sevgisi elbetteki vardı ,elbetteki can aldı ama isyan çıkaranlara,dine fitne fesat karıştıranlara,İslam dinini değiştirmeye çalışan kadınlı zikire helal diyip 3 vakit namazı farz kılanlara karşı çıktı?Bunda anormal olan ne onu anlayamadım?Osmanlı'dan evvelde ALLAH C.C uğrunda birçok savaş oldu.Artık tarihi bir yerlerinizle okuyup bir yerlerinizle yorumlamaktan vazgeçin.Sordum soruyu soktum boruyu hesabı olmuş yani.Neyine battı hacım Osmanlı? İman etmek suç mu? 19 yaşında toprak al bakayım alabiliyormusun anca oturdugunuz yerden klavye delikanlılığı yaparsınız

1|2
    0|0
    • neden karşı çıktı diyorum bende onane kafirun suresi boşuna mı indi ? sen nesin ve kimsinki sen ne yatpın devletin milletin için kendini düşünmekten başka ? 19 yaşında kendi başınamı aldı yanında kaç tane adamı sarayından sadece savaş haberlerini aldı köpüklü kahvesini ve nargilesinin içerken

• osmanlının amacı islam devleti olmaktı bence. yani islamiyeti yayıcaktı, ama zorbalık olmadan ve dileyen kabullenicekti. dünyanın tamamını ele geçirip tek bir imparatorluk olmak istiyordu bence ve dünyaya huzur ve barış kazandırmak da en büyük emeliydi.gücünü dinimizden alıyordu

0|1
    0|0
    • eğer dilemiyorsa savaş açması mı lazım huzur barış nerede kalıyor bu sefer ? ,

• sen yanlış yerden bakıyorsun, adam büyük düşünüyor. cihat anlayışını düşün öyle bir şey yani. Çannakkale zaferinde adamlar Kitabımız gitmesin diye savaştılar,

• çanakkale savaşında ülkesini savundular onların hakkını veremeyiz kimse ,

• bence de saçma

0|0
    1|2
  • Osmanlının hoşgörü politikasından haberin yok sanırım.Azınlık dinlerden haberin heç yok,şu an günümüzde biizim ülkemizde yaşayan azınlık dinlerden de.Osmanlı izin vermese böyle bir çeşitlilik görülemezdi.

0|1
    1|0
    • onlara hoşgürüsü olabilir olmasa zaten bir tuhaflık olurdu ama sen durup duruken bir ülkeye savaş açıyorsan bunun sebebi aç gözlülüktür

• Kardeş yayılmak istemek suç mu yaaa,aşk olsun.

Erkekler Ne Diyor 10

• Fethettiği ülkelerdeki insanlara zorla İslamı aşılamaya çalışsaydı emin ol bütün Avrupa şu an Müslüman idi. Öncelikle üslubundan İslam düşmanlığı çıkıyor. Türklerin kimsenin memleketine bir şey yaptığı yok. Başlatmayın Batı özentiliğinize. Avrupa'ya duyduğunuz hayranlığı ceddinize duymuyorsunuz yuh size ! Osmanlı Devleti, fethettiği devlette hoşgörü politikası izlemiştir ki gayrimüslimler bu hoşgörüyü görüp kendileri İslam'a geçmişlerdir. Eğer adamın kafasına silah dayayarak Müslüman yapmaya çalışırsak, kendi dinimizle çelişmiş oluruz. Bırakın artık şu piyasadaki uyduruk tarih kitaplarını da gerçek kaynaklardan geçmişinizi öğrenin.

2|3
    0|1
    • alevi katliamları da bu hoşgörüye dahil

• @maydonoz hanım çok boş ve ahlak bekçiliği tavrınız var yani sizin anlıyacağınız konular değil bunlar siz makyaj yapıp erkekleri ayartın başka bir birikiminiz yok gibi

• he ondan soran.bi sen düzgünsün zaten .

• istanbulun alınması tamamen stratejik bir şey bence. dinin bir faktör olduğunu düşünmüyorum. hem dönemin şartları gereği toprak almak ve genişlemek siyasi bir güç göstergesi. kaldıki İstanbul inanılmaz bir nokta. ticari kapasitesinden bahsetmiyorum bile.

0|0
    0|0
  • Ortaçağ daki dünyaya bakış açısı ile şimdiki anlayışı bir tutarak başlık açıyorsunuz.

Yarım yamalak bilgilerle üzerine binlerce tez kitap vs yazılan konular hakkında fikir beyan etmeyin artık.

yeter.

0|0
    0|0
  • Bileydinde konuşaydın iyiydi

0|0
    0|0
  • Çok temelden başlamamız lazım hacı abi . baya geride kalmışsın

1|1
    0|1
  • dün doğu ergil çok güzel birşey söyledi. bizde hep osmanlı gittiği yere barış refah götürdü diye anlatılır ama osmanlıdan ayrılan devletler ayrıldıkları günü kurtuluş bayramı olarak kutluyorlar :/

1|1
    1|1
  • bizans halkı değilmiydi

hıristiyan papağı yerine müslüman sarığını tercih ederiz diyen

0|0
    0|0
  • o mantıkla gidersek bizans çok mu masumdu.yokmuydu bizanstan öncesi..!

0|0
    0|0
  • İstanbul alındıktan sonra haçlı saldırıları başladı ne yapsaydık üstümüze gelen düşmana karşı?

0|0
    0|1
  • Bu sözleri sarf ediyorsan birazcık daha tarih araştırmanı öneririm. İdeolojiler farklı...

0|0
    0|0
Yükleniyor...