Hangi Dili Ogrenmeliyim?

Japonca mı? Çince mi? Rusça mı? Arapça mı?

Zor olması sorun değil, altından kalkarim.
Öyle bir dil olsun ki, onu biliyorum dediğimde fark yaratsin, öne çıkarsın, iş olanaklarını genişletsin, güncel olarak kullanmak mümkün olsun ve en önemlisi meslegimde (hukuk) yarar sağlasın.

Keşke hepsi eşdeğer olsa da diledigini seç derseniz, Japonca yı secerdim. Bu dili çok sevdim. Türkçe ile ayni dil kolu (Altay Dil Ailesi)'ne mensup. Tıpkı kardeş gibi.

Ama işe yarar da olması gerekiyor.

Hangisi?
Bunlardan birisi mi?
Daha başka bir dil mi?

Güncellemeler:
3ay Gerekcelendirirseniz daha anlaşılır olur arkadaşlar.

0|1
20|40

En İyi Erkek Görüşü

• Bunu sen araştırıp öğreneceksin. Madem alanın hukuk o zaman dünyada bu dalda öne çıkan ve güçlü bir altyapısı olan ülkelerin hem tarihi hem de bugüne taşıdıkları hukuk sistemleri ve anlayışları ile dünyadaki etkisine göre zaten etki alanı da yayılmış ya da birçok ülkenin ve özellikle de bizim hukuk sistemimizi etkilemiş olması gerekir. Böylece bizdeki en yüksek etkiye ve işlerimize bakarak öğreneceğin mesleki yabancı dili tespit edebilirsin. Burada birinin japonca öğren ya da çince öğren demesini sempatik bulup ha en çok bu dil söylendi bu dili öğreneyim demek, romantik ve gerçek dışı faydasız bir yaklaşım olur...

0|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Rusça'yı seç
    Hukukçuymuşsun bak fuhuş muhabbetine çok işine yarar Rusça, slavların hemen hemen hepsi bilir bilmeseler de dilleriyle çok benzer olduğundan seni anlarlar, üstelik Rus gelinlerimiz de çok var kültürel geçimsizlikten boşananlar çok oluyor o konuda da işine yarar

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 39

• Japonca ve Korece'yi öğrenmen diğerlerinden çok daha kolay. Japonca biraz daha izole ada toplumu olduğundan dilde epey bir değişim olmuş ama kurallar ve cümle yapısı aynı. Korece çok çok daha kolay, açıkçası ben birkaç haftada bile epey bir şey çözmüştüm.

İşe yarar olması ne amaçla kullanacağına bağlı. Ticaret ise Rusça ve Arapça ticaret yoğunlundan dolayı çok daha avantajlı. Teknik amaçlı ise Japonca ve Rusça çok büyük avantaj sağlar. Çince ise bunların hepsinde büyük avantaj sağlar. Hukuk için düşünüyorsan Çince'nin çok iş göreceğini sanmam.(Ticaret hukuku ile uğraşıyorsan ve uluslararası firmalardan iş bağlamayı düşünüyorsan Çince iş görebilir.)

Hukukta akademik çalışmalar yapacaksan (mesela anayasa hukuku) o zaman kaynak taramak için Avrupa dilleri çok daha avantajlı olabilir. (İngilizce, Almanca, Fransızca gibi)

0|0
    0|0
  • Hukukta yabancı dil çok öne geçirmez diye düşünüyorum.
    Çince ve Arapçanın geleceği var. Japoncayı sadece Japon'lar kullanır. Rusça eskisi kadar değerli değil.

Kişisel tercihim İngilizceyi sağlamlaştırmak olur. Bu dördü arasında coğrafi ve kültürel yakınlıktan dolayı Arapça. Bir de 30+ülkenin anadili olan İspanyolca var ama tüm dilleri toplasan iyi bir İngilizce kadar işine yaramaz

0|0
    0|0
  • KIskandımmm :( 22 dil öğrenecek öğretecek tüm materyallere ses dostaları eğitici paketler dil kartları tablet telefon prgramalrı öğretici videolar eğitici paketler okuma kitapları hiakyeelr çizgi romanlar diziler için alt yazılar hepsine sahibim amacımda polyglot olmak ama başlayamdım bir türlü ya yaş 35 olurmu bilmiyrumda öğrensem işime yaramı işsizim ama iş sağlarmı onuda bilmiyrum

0|0
    0|0
  • Önce tadlı dili öğrenin demişti Barış Manço. Allah rahmet eylesin. Çince ve korece tavsiye ederim.☺

0|0
    0|0
  • Rusça.

1|0
    0|0
  • Zimbabvece öğren kanks

0|0
    0|0
  • Arapça

0|0
    0|0
  • Ticari açıdan Çince daha faydalı olabilir. Ama istanbul'a arap akınını da düşününce Arapça da oldukça fazla iş kapısı aralar.

0|0
    0|0
    • 3ay

Çince'te ilişkin hiçbir şey bilmiyorum. 0. Ama gerekiyorsa ogrenirim.

Arapca'ya dair ise bir temelim var. Alfabelerini 8 yasında öğrendim. Okumayi yazmayi biliyrum. Kelime haznem geniş.

• 3ay

Çince çok zor bir dil. O zaman Arapça'ya başla. Gerçi Arapça da hiç kolay değil ama Çince'den daha kolay yine de.

• 3ay

Arapça nin altindan kalkarim diye düşünüyorum...

• Nüfus açısından Çince
    Birçok Arap ülkesi var ülke demek uluslaarası ilişki demek avantaj. Arapça öğren bir sürü ülkeye kapı açılır senin için.
    Japonca diğerlerine göre zayıf kalmakta. Ama dil çok güzel, hoş dil.
    Rusça ise yine slav dillerine açılan bir kapı ve avantajlı buluyorum. Konuşulduğu ülke de çok.

0|0
    0|0
  • Bence en önemli dil vücut dili bunu söylerken cinselliğe çekilmesin davranış ve vücut dili olarak geçiyor

0|0
    0|0
  • Japonca bilen çok az türk var.. Bence japonca..

0|0
    0|0
  • hangi ülkenin firmalarında çalışmak istiyorsan ona göre öğren. sonuçta hukuk yerel bir bölüm değil mi mesela türkiyede hukuk okuyup avusturyada iş yapamazsın değil mi?

0|0
    0|0
  • İnsanlarla bir şekilde anlaş uzlaş kimsenin kalbini kırma rencide etme sözünde dur da istersen kuş diliyle konuş 😊

1|0
    0|0
  • Дорогая Учи По Русский.

0|0
    0|0
  • çince iyidir toprağam 😁

0|0
    0|0
  • Çince ilerde değerlenecekmiş

0|0
    0|0
  • Turizm bölgelerinde en geçerli yabancı diller ingilizce almanca rusça ilk üçe giriyor. Bilmem işine yararmı

0|0
    0|0
  • Çince.

0|0
    0|0
  • İngilizce
    Rusça
    Arapça
    Bence sıralama bu

0|0
    0|0
  • rusça

0|0
    0|0
  • Osmanlıca veya arapca

0|0
    0|0
  • Arapça öğren sonra ispanyolca zaten benzer kelimeler çok

0|0
    0|0
  • yaygın olan bir dili tercih etmeni tavsiye ederim.

arapça ve ingilizce gibi

0|0
    0|0
  • Çince öğrenmelisin

0|0
    0|0
  • kırımca

0|0
    0|0
  • Çince çünkü gün gelecek evrensel dil olan İngilizce gibi çince olacak

0|0
    0|0
  • hangi şehirde yaşıyorsun ve hangi iş dalı bunun da önemi var

0|0
    0|0
  • Almanca veya rusça

0|0
    0|0
  • Arapça

0|0
    0|0
  • Çince bence ama Japonca'da enteresan 😂😂

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 19

• Rusça öğrenirsen en az 20 ülkede geçerli olduğu için dış ticaret şirketlerinde çok işine yarayabilir.

1|0
    0|0
  • Japonca ve Arapça

0|0
    0|0
  • Rusça

0|0
    0|0
  • Ben rusçaya başlamayı düşünüyorum şu aralar. Daha kolay ve güzel gibi

0|0
    0|0
  • ingilizce :)

0|0
    0|0
  • İspanyolca😊

0|0
    0|0
  • Korece öğren bence

0|0
    0|0
  • Çince veya japonca çünkü ülkede bilen insan sayısı az

0|0
    0|0
  • Se yaramasini mi istiyosun dikkat cekmesini mi

0|0
    0|0
  • Çince

0|0
    0|0
  • hangi sektörde çalıştığına göre değişebilir bu durum

0|0
    0|0
  • Rusça öğren

0|0
    0|0
  • Rusça iyi

0|0
    0|0
  • Japonca

0|0
    0|0
  • İngilizce ve almanca

0|0
    0|0
  • Bence öğren

0|0
    0|0
  • bence rusça hem japonca nasıl türk dilinin akrabası ona hayret ediyorum keşke ispanyolca falan akraba olsaydı

0|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...