Bebekler ilk ne zaman güler?

M. Ö 384 lerde yaşamıs aristoteles beden fikrini "gülme yoluyla düzene giren farklı bölümlerden oluşmuş bir bütün" olarak ortaya atmış. İnsan için gülen hayvan demiş. O zamanlar bebeklerin de ilk ne zaman güldüğü üzerine kafa yormuşlar. Aristoteles 40. Gününde güldüğünü ve tam olarak insan olduğunu söyler. Gülmek hayvanları insanlaştıran insanları da tanrısallaştıran bir şey olarak görülüyormuş. Bir de zerdüştle ilgili bir ayrıntı var. Zerdüşt doğar doğmaz çok şiddetli güldüğü söyleniyor bu da seçilmiş biri olduğunun belirtisi sayılıyormuş. Böyle yani gülmekle ilgili ilginç seyler var. Siz bir bebeğin ilk ne zaman güldüğüne dikkat ettiniz mi hic? Bir de gülmekle ilgili ekleyeceğiniz başka bir sey var mı?

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• Bebeklerin gülmesi zamana bağlı değil, içgüdüseldir. "İnsan" ile "hayvan" öğrenimi arasındaki en büyük fark, insanların deneyim ile hayvanların ise edinim olarak öğrenim göstermeleridir. Bazı psikologlar, insanların da edinimile öğrendiklerini savunurlar. 1600'lü yıllarda bir psikolog, fareler üzerinde bir deney yapmış. Bir kafese kapatarak yemliğin ağzını da kapatmıştır. Fare sürekli çember üzerinde dönmeye devam etmiş, bir şekilde yanlışlıkla yem kapağı açılmış. Bu süreç 2-3 defa tekrar ettikten sonra artık fare her acıktığında kapağı kendi açmış yani bu bir edinimdir. Tecrübe ile kazanımdır. Bebeklerin gülme konusu da "İnsanlar da edinim ile öğrenirler" savunucusunu kısmen doğrulamaktadır. Bebekler altlarını ıslattıklarında veya acıktıklarında ağlarlar. Bu, anneye bebeğinin acıktığını ya da altını kirlettiğini işaret eder. 40 günden sonra biraz daha çevreye alışan bebek, güldüğünde ise kucağa alınma isteğini ifade eder. Yani Aristotales'in tezini bu yönde çürüten çok psikolog var.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 9

• Bebeğim olunca dikkat ederim

1|0
    0|0
  • Gülmek olayını hiç bu kadar onemsiyen görmemiştim 😊

1|0
    0|0
    • 3ay

Ohoo bir sürü sey var daha adam gülmenin tarihini yazmış resmen. benim çok ilgimi çekti.

• 3ay

:) her şeyi beklerim ben. Ya bir ara çay demlemeyle ilgili bir kitap okuyordum düşün. :D

• 3ay

İlgincsin 😁

• Benim kuzen 2. Gün hin bir gülüşü resmi var 😂

1|0
    0|0
  • yalan! yok 40. günde gülermiş yok poposunu gıdıklayınca gülermiş... falan filan olayın aslı (aristoteles e meydan okuyorum) bebekler hep güler illa abidik gubudik sesler çıkarmalara gerek yok diyorum ve sözü sony xperia z5 compact a bırakıyorm

1|0
    0|0
  • Annesine güler ama zamanını bilemem

0|0
    0|0
  • Bebekler her zaman güler :D

1|0
    0|0
  • İlk doğduğunda gülen bir bebek resmi görmüştüm

0|0
    0|0
  • Çok bilenler daha zeki mıdır?

0|0
    0|0
  • Ilgınc ama

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ben doğduğum gün gülmüşüm hatta beni bikaç haftalık bebek sanmışlar görenler. Ama öyle şiddetli falan gülmemişimdir yani 😂

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...