Anlam veremediğiniz atasözleri var mı?

mesela bu ne demek ekinler baş vermeden kör buzağı topallamaz :S

0|0
7|36

En İyi Erkek Görüşü

• Zamanla ilgili. Eylül ayından önce, yani hasat zamanından önce inekler doğum yapmaz diyor. Y ada yapsa bile henüz yavru olan buzağı doğru düzgün ayağa kalkacak kadar büyümez diyor. Yani buradaki toplalamaktan kasıt buzağının yavru olması ve bu sebeple de düzgün yürüyememesi.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• “Ekinler baş vermeden” zaman belirtmek için kullanılmıştır. Ekin zamanı ise Eylül ayıdır. “Topallayan kör buzağı” ise yeni doğmuş, henüz gözleri açılmamış ve ayağa kalkmaya çalışan buzağıdır.

Özetle “ekinler baş vermeden” yani hasat zamanı gelmeden; “kör buzağı topallamaz” yani inek doğum yapmaz.

“İnekler Eylül’den önce doğurmaz” da denilebilir.

1|1
    1|0
  • ne demek hemen açıklıyorum. vakti zamanında bizim köyle kör bir buzağı vardı. onla top oynarken ayağını kırdım i*nenin. sonra ekinler baktım dize kadar gelmiş. buzağıya dedim gel bize kadar. o da yok gelmem bir ekinler baş versin dedi (hani daha erken biraz ilişkimiz ilerlesin demek istiyo anladın?). sonra annem buzağı gelecekti nerde kaldı diye sorunca bana bende 'ekinler baş vermeden kör buzağı topallamaz.' dedim. patladı gitti. oğlum dedi sen bir dahisin. yok artık ...

1|1
    0|0
  • anlamadığınız o atasözünü bir kaç örnekle izah etmeye çalışıyım ben . örneğin kıtlık durumunda dilenciler filan çıkmaz ortalığa çünkü kıtlık var kimse onlara bişey veremez onlarda bunu bildiği için boşuna dilenmeye çıkmazlar ... ya da köyde yaşayanlar bilir hasat bittikten sonra buğdayı ambara doldurduktan sonra ortaya 'sırtında çuval olan adamlar' çıkar.. Allah rızası için yardım . .yok şu yurda yardım topluyoruz yok buraya yardım topluyoruz ? anlatabilmişimdir umarım

1|0
    0|0
    • Evet benim yorumum saçma*seninki gerçekten çok mantıklı. İkisi de bir nevi zamanla iligli. Senin öörneği hasat zamanı ortaya çıkan dilenciler, benim örneğin de ortaya çıakn buzağı.

• Eylül ayından önce, yani hasat zamanından önce inekler doğum yapmaz diyor. Y ada yapsa bile henüz yavru olan buzağı doğru düzgün ayağa kalkacak kadar büyümez diyor. Yani buradaki toplalamaktan kasıt buzağının yavru olması ve bu sebeple de düzgün yürüyememesi. ? =)

• Tamam işte inek yeni doğum yaptığı için kör buzağı diyor ve daha düzgün yürüyemediği için de artık topallamaz mı toalamaz mı neyse onu ifade ediyor. Saçma bir anlamı var ve gereksiz bir söz. Ama anlamı bu paşam.

• atasözü değil de şuna deli oluyorum:

"kutu kutu pense elma mı yerse

arkadaşım ... arkasını dönse"

lan pense elma yer mi ? hep kandırıldık işte :) nasıl mantık bu ..

0|0
    0|0
  • Benimde tuhafıma giden bir atasözü var :)

- Çeçen'den canını, Azeriden paranı, Türk'ten karını sakın.

0|0
    0|0
  • o mu atasözü.bence bizi kekliyosun :)

bundan benim anladığım şey herşeyin bir zamanı olduğu.yani bazı şeyler ancak vakti gelince gerçekleşir

0|0
    0|0
  • ye ekşiyi doğur ayşeyi askjdfaskld

1|0
    0|0
  • Mesela adam sandım eşşeği alnıma vurdu daşşağı gibi :D

1|0
    0|0
  • ortaya bir engel bir zorluk çıkmadığı sürece kişinin o engeli aşmaktan aciz olup olmadığı belli olmaz demek.

0|0
    0|0
  • benimde anlamadığım bir şey bunun atasözü olduğuna nasıl karar verdin , böyle bir atasözü yok

1|0
    1|0
  • bende şunu anlamıyorum..baldız baldan tatlıdır.. :)

1|0
    0|0
  • ateş olmayan yerden duman çıkmaz;

iftiracı bir atamızın kendini haklı çıkarma amacıyla söylediği sikindirik bir laf.

0|0
    0|0
  • Sıçılacak ağız göte yakın gelir:

Anlamı : Kişinin ağır hakaret görmesi, kendisinin buna yol açmasından ileri gelir.

0|0
    0|0
  • ekinler büyüyünce kör buzağı numara yapmaya başlar ve yiyecek olduğu yem önüne getirlir

0|2
    1|0
  • :) benim için hepsi anlamlı ama şuna anlam veremiyorum ben. Atalarımız ne çok konuşmuşlar. Hiç icraat yapmamışlar mı ki biz bu durumdayız. Ben asıl buna anlam veremiyorum.

0|0
    0|0
    • Hem icraat yapmış hem de yaptıkları icraatları nasıl yaptılarını anlatmak için bu sözleri ifade emişler ama biz bu sözleri anlamadığımız için uygulamamışız.Onun için de bu durumdayı bence.

• Buda bir tez.

• gtee giren şemsiye acılmaz

1|1
    1|0
  • balık baştan kokar. niye balık anasını satayım. hem balık kokmuyor ki. niye kokarca değil. anlam veremiyorum.

0|0
    0|0
  • O atasözü değil ki. Şahan Gökbakar'ın saçma sapan bir lafı.

0|0
    0|0
  • Ye tatliyi cikar hakkiyi

1|0
    0|0
  • yazdığın atasözünü anlamıyosan ben senin zeka seviyeni ...

0|0
    0|1
    • Bence sen anlamıyorsun. Ayrıca bu benim yorumum.

• Yorum değil, atasözünün anlamı saçma, elden bir şey gelmez. Anlatılan şey bu.

• açıkladım oku bir mantıksız gelirse amenna paşam

• gönülsüz yapılan .fikişten kulaksız çocuk doğarmış...

0|0
    0|0
  • öyle bir atasözü yok bildiğim kadarıylla recep ivediğin uydurması

0|0
    0|0
  • olmazmı bir sürü :D

0|0
    0|0
  • youtube.com/watch?v=uQmvN2CVChs bu adamın yazdığı atasözünden ne beklenir ki ? :D

0|0
    0|0
  • 2 gönül bir olunca samanlık neden seyran oluyo anlamış değilim :S

0|0
    0|0
  • alışmadık gotte don durmaz

0|0
    0|0
  • polislik mülakatlarında sordukları atasözlerinn geneli :)

0|0
    0|0
  • Acele mıçan iki kere mıçar

0|0
    0|0
  • Recep ivedik terk

0|0
    0|0
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir. :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 7

• er başı değil ar başı diye saçma bir atasözü demişti evlenen arkadaşıma komşu nene .S ne demek ki .S

0|1
    0|0
    • arif olan anlar

bu benm yorumum :)

• anlıyorum elbette ama çok komik ya :D :D geçen yaz esprimiz bu olmuştu habire diyorduk er başı değil ar başı :D

erkek başı değil de ar namus başı

erkek değil namus

:D ne olabilir anlamadım

• Atasözleri sözlüğünü aç bak tatlım :D

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • annanem sözü..çok da güzeldir bakınız: bokum seni yiyeyim mi, çıkıp bunu ele bir de diyeyim mi.

0|0
    0|0
  • G.te giren şemsiye açılmaz O.O

0|0
    0|0
  • Aç google bak ivedik izleyip izleyip üzerimize gelmeyin

0|0
    0|0
  • "ekinler baş vermeden" zaman belirtmek için kullanılmış, yani eylül ayından önce; topallayan kör buzağı da, anne karnından yeni çıkmış henüz gözleri açılmamış ve ayağa kalkmaya çalışan buzağıdır. biraz daha açarsak: ekinler baş vermeden, yani hasat zamanı gelmeden; kör buzağı topallamaz, yani inek doğum yapmaz. kısaca, "inekler eylül'den önce doğurmaz" anlamına geliyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...