Satrançta "Şah" taşı çok gereksiz değil mi?

Hareket imkanı az ve hımbıl bir taş. Oyuna ciddi katkısı yok ve dikkat edersiniz hiçbir şekilde zorunda olunmadığı zaman bu taş hareket ettirilmez. Yani olsa da olur, olmasa da olur. Bana kalırsa gereksiz.

1|2
94|179

En İyi Erkek Görüşü

• içi boş olanlar başımıza kral kesilmedi mi zaten. bu da öyle bir şey işte

3|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• gereksiz bencede atalım

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 178

• Valla şahı hareket ettirmeyen ayvayı yemiş demektir.

Şah oyun sonu taşlar azaldığında kovalamacaya sokulursa ciddi etkiye sahip olur. Fisher, Karpov, Kasparov gibi pek çok oyuncunun oyunlarını incelersen oyun sonunda şahları nasıl kullandıklarını görebilirsin.

Ayrıca satranç oyunu şah olmadan olacak gibi değildir çünkü aki halde amacı olmaz. Satranç kendi şahını korurken karşındakinin şahını sıkıştırma oyunudur. Bu durumda şah gereksiz demek "Futbolda top ve kale olmasa da olur, bence gereksiz" demekle aynı şeydir. Oyun zaten bunun üzerine kurulu...

1|1
    0|0
    • 3ay

dediğin adamları izleyeceğim mutlaka merak ediyorum zaten satranç oynamayı 1 kaç kez oynadım sadece hayatımda birde bir taktikmi ne varmış 3-4 elde bitiriyormuşsun oyunu onun adı nedirm?

• 3ay

@JuanDepont Çoban matı diye anılan bir nane var da onu pek çok acemiye bile yutturamazsın. :D

• 3ay

dediğin adamlar yapabiliyormu peki?

• Abi siz santranç falan oynamayın lütfen ya :) yazık o güzelim beyninize gidin alışveriş falan yapın :) her b*ku anladın da santrançtaki şah kaldı de mi? Mantığa gel ya.. Şah'ı önemli yapan hareket kapasitesi değildir zaten. Hayatta da böyle düşün. Bir amaç lazım insana yaşaması için. Amacın yoksa yaşamışsın yaşamamışsın ne farkeder ki? Aksine oksijen tüketip zarar veriyorsun..

3|2
    1|0
  • 20 yıldır satranç oynarım. Antrenörüm de ayni zamanda. Boyle bir mantik gormedim.. Oradaki şah seni temsil ediyor arkadasim. Kendini savas alaninda muhafaza etmen gerekir cesitli materyaller ile. Bunlarda diger taslarindir. Şah yenmez, esir alınır.

4|1
    0|0
  • O taş olmadan hedef de olmaz ama. En önemli taş olmasının nedeni bu değil mi sizce de? Şah olmazsa mat edemezsiniz :)

1|0
    0|0
  • Bu o zaman devletin bir başının olmasının da gereksiz olduğunu gösterir. Tüm yasama ve yönetme organları işleri devam ettirirken ona ne gerek var demek gibi. Bu oyunda o taşı sıkıştırman ya da o taşı hareketsiz kılman bu işin sonu demektir. Bunun kuralı bu :)

1|0
    0|0
  • "Tek bir kötü hamle kırk iyi hamleyi boşa çıkarır."
    "Modern satranç fazlasıyla Piyon formasyonu gibi şeylerle ilgileniyor. Unutun bunları-şah mat oyunu bitirir."

1|0
    0|0
    • 3ay

İlk yazdığın güzel cümleymiş

• Şah bu oyunda koruman gereken taştır. Krallığın kralıdır ve yıkılması durumunda oyunun kaybı demektir ve tüm sistem bunun üzerine kuruludur.

Ayrıca bir kral yönetmen tüm krallığı, onun emrinde ki adamları yönetir. Hepsi kralın bir adım ötesindedirler. Kralın bir sözü yeter. Böyle bir durumda kralın 10 adım atmasına gerek yok. Bir sözü yetebilmeli.

Mantıkta budur ve gereksiz değildir.

1|0
    0|0
  • İyi ulkede en azindan taslarin hareketini sorgulayan birileri var umarim en kisa zaman da oyunun acilis oyun ortasi ve oyun sonu prensierini de boyle sorgularsin mesela Sah Hint sisteminde fil g7 den gelisir ve caprazi acmak icin siyah c5 e imkani varsa surer ama her zaman c5 surulecek diye bir sey yok c5 karesini a5 surup Ati a6 karesinden c5 e oturtmasi da dogru bir fikirdir. ..

1|0
    0|0
  • Olduğunu var sayarak oynarsan gereksiz tabi.

3|0
    0|0
  • 3|1
    0|1
  • Bence de öyle.

1|0
    0|0
  • Peki taşı kaldıralim. Ve oyuna başlayalım. O şekil bu şekil ayunda hiç bir şekilde kazanilamayacagini göreceksin.

1|0
    0|0
  • Satranc o tasi korumak icin hamleler yapilmasina olanak veren bir oyundur. Tipki senin findigini korumak icin yaptigin oyunlar gibi.

2|1
    0|0
  • Şah olmasa idi sonu olmayan bir oyunu oynayacaktın. Bazen fonksiyon sadece nüfuzdan değil ağırlıktan belirleniyor.

1|0
    0|0
  • Bence gereksiz değil aslında Dünya'ya da çok uygun bir oyun. Krallar liderler de hımbıl tipler değiller mi? Etrafında onlar kendini harcayacak bir sürü insan yok mu?

1|0
    0|0
    • 3ay

Dünyanın benzeri olduğu konusunda doğru düşünüyorsun

• Şah gereksiz olur mu? Bir ordu düşün, komutanı yok. Karşısında da başka bir ordu var ve o ordunun da komutanı var. Bu ikisi savaşsa kim kazanır? Komutanı olan ordu dimi? Peki komutan savaş sırasında ön cephelerde durup bizzat savaşır mı, yoksa karargahında durup düşman ordularına karşı strateji mi yapar? Strateji yapar dimi? Şah da o işte. Komutan ölürse ordunun morali düşer, yenilgi yakındır.

1|0
    0|0
  • Bence soru gereksiz kanks

1|1
    0|0
  • Atatürk, efendim meclisi taşıyalım tavsiyesini dinlemeden Ankara'yı korumaya devam etmiş. Meclis öyle her zaman hareket ettirelecek bir yer değil. Oyununu meclisin güvenliği için oynarsın. Uçar kaçar bir taş olsaydı meclis kolay avlanırdı. Aynı vezir gibi.

1|0
    0|0
  • oyunu icat edenler şahı oraya koymuşsa bir sebebi vardır illa ki. sebepsiz hiçbirşey yok bu hayatta. kafanı nereye çevirirsen çevir, eline ne alırsan al onun olmasının bir sebebi vardır. tarihten bu güne kadar sebepsiz bir çok şey yaratılmıştır, sonra onların yerini sebepli şeyler almıştır şimdi herşeyin bir sebebi var.

1|0
    0|0
  • Dünyada çekirdek yer tabakasının en altında, şahtan eksisi olduğu yerden hiç kıpırdamaz ama topraktaki minerallerin oranı hatta yer çekimi bile onun sayesindedir. Şimdi çekirdek gereksiz, olmasa desek olur mu? Olursa şahta olmasa olur diye detaylı açıklama yapmak isterdim ama yapmıycam. Oyun bu, Şah bu. İsyemiyosan oynama alala 😃

1|0
    0|0
  • Beyin bedava

1|0
    0|0
  • Şah en değerli taştır yani imparatorlugun padişahı gibi. İngiliz kralı gibi düşün herkes onu korumakla yükümlü yanında atlar filler kaleler ve veziri. Eskiden savaş stratejisi olarak kullanıldıgı için çok mantıklı amaç kralı korurken karşıyı fethetmek

1|0
    0|0
  • Aksine en önemli taş o. Şöyle düşün; o taşı yediklerinde oyun nasıl bitiyorsa, oyunda hiç olmasaydıda oyun olmazdı. Lider çünkü.

2|0
    0|0
  • Zaten geeçekte de krallar öyle hareket etmiyor mu? Bütün işlerini vezirler yapıyor piyonlarını gönderip savaşa başlıyorlar kendileri hep geride kalıyor

1|0
    0|0
  • Ama tüm oyunda onu korumak üzerine. Zaten onca sıkntıyı onu korumak için çekiyoruz.

1|0
    0|0
  • Vay Arkadaş😁

1|0
    0|0
  • Şah olmasa herhalde rakibin bütün taşlarını yiyerek oyunu kazanacağız dostum ayrıca bir çok strateji kayboluyor zaman makinesi yapıp geleceğe gitmeye çalışan biri gibisin oysaki sadece geçmişe gidilebilir

1|0
    0|0
  • Satrançta şah oyuncuyu direkt temsil eder yani şah olmazsa oynayan kişi de olmaz

1|0
    0|0
  • Bana kalırsa bornozun cebide gereksiz

1|0
    0|0
  • Aynen. Türk kizlari gibi iste. Hep öne surucen yenilsin diye. Sen arkada ruslarla eglenicen:)

Türk kizlarini sah tasina benzetiyom zaten:) piyona yani:)

0|0
    1|1
  • Erkekler Devam
    148

Kızlar Ne Diyor 93

• Aksine cok degerli bir tasdit eskiden satranc birini oynayan biri olarak sunu soyleyebilirim o tas olmazsa asla oyun oynamazsin soyle dusun sen karsidaki kisinin hamle yapmasını bilr bilmek zorundasin ve bunu anlamak cok kolaydir aslinda sah sadece 1 tasa ilerler ama her sekil ilerler bazi taslar bunu yapmaz nasil oyun oynarsan oyna filler kale ve vezir giderse direk bitirsin piyonlar sadece destek ya da üzerine cekip mat yapabilirsin:) eger bilirsen cok zevk alacgin bir oyun sahsen ben cok severdim tabi oldu oymayali baya:)

1|0
    0|0
  • satranç savaş temelli bir oyun ordaki şah malum kral. gerçel hayatta da kralın kolları fazla uzanmaz veziri herşeyle ilgilenir askerlerini yem olarak öne sürer. bu nedenle kralın hamle hareketi kısıtlıdır o yüzden tüm taşları aldığında kral sadece kaçabilir ve en sonunda köşeye sıkışır kral yenilince de kazanılır. bence satranç herşeyiyle çok mantıklı.

1|0
    0|0
  • kral veya sah bisey yapamiyo cunku korunulmasi gerekiyo yani soyle bir ornek vereyim: bir ulkede savas basladiginda kral da savasa katilir mi yoksa emir mi verir? cevabini da vereyim, emir verir. yani bir kral hicbi zaman savasmaz, korunulmayi bekler. sonucta onlara halkimi ve ozellikle beni korumalari icin para veriyorum diye dusunur. satrancta da is biraz boyle. sah korunulmasi gereken kalenin sahibidir. eger o olurse tum oyun biter.

1|0
    0|0
  • Padişah edasında bir taş işte. Aynen katılıyorum. Lakin satranç oyununun amacı şahı korumaktır. Yani bir nevi kralı korumak diyelim.

1|1
    0|0
  • Satranç şah en güçsüz taştır fakat onu kaybedince de oyunu kaybedersin. Önemsiz dursa bile önemlidir.

2|1
    0|0
  • değerli olduğu için çok hareket ettirilmez tehlikeye atmak yerine olduğu yerde korunmaya çalışır, diğer taşlarda onun için harcanır. oyunu yeterince bilmiyorsun anlaşılan

1|0
    0|0
  • O taş olmasa oyun olmaz bilmem farkında mısın onu korumaya çalışıyorsun🤓bunu biraz düşün ya da vazgeçtim çok zorlama o güzel beynini hareketsiz kalmış şimdi hamlarsın falan kıyamam

1|0
    0|0
  • Oyunu bitiren taş Nasıl gereksiz olabilir

1|0
    0|0
  • Şah önemsiz mi? Şah ölürse oyun biter 😂😂

1|0
    0|0
  • ay ne zeki bir kız :D patronla yanında çalışan işci aynı mı oluyor, aynı emegi, kas gücünu uyguluyor veya ordu komutanıyla piyade askeri? birileri çalışır, birileri yönetir. Candy crash oyna sen en iyisi.

1|0
    0|0
  • Değil :D

1|0
    0|0
  • Zaten onemli olanlar hep oyledir

1|0
    0|0
  • Oyunun amaci zaten sah i ele vermemek.

1|0
    0|0
  • gereksiz olsa son da şah mat denmez ayrıca piyon için fil için ya da at için de gereksiz diyebiliriz en kullanışlı olan da vezir ve sadece bu yüzden vezir olsun dda diyebiliriz ama aoyunun güzelliği bu
    yani ne kadar kullanışlı olması değil ne kadar zevk verdiği önemli olan şah ı alt etmye çalışmak esela...

1|0
    0|0
  • Sana kalırsa gereksiz bana kalırsa gerekli

1|0
    0|0
  • önemli insanlar ayaklarını değil beynini kullanır şah oyunun temel taşı vezir gibi ordan oraya mı koşsaydı ;:)

1|0
    0|0
  • İlgimi cekmiyor

1|0
    0|0
  • Gereksiz olur mu onsuz oyna hadi

1|0
    0|0
  • Oyunun amaci olan bir seyi oyundan kaldrmak kadar saçma bir dusunce gormedim gizliden bir cikta kim oldugunu gorelim

1|0
    0|0
    • 3ay

Gizliden çıkma opsiyonu yok ipucu vereyim nickimin ilk harfi N

• Tüm geri kalan Taşlar kendini ona adamışken oyun onlar üzerinden dönüp asıl Emirler onlardan çıkarken söylesene olmazlarsa altın Vuruş nasıl olacak?

1|0
    0|0
  • Şah olmasa oyun nasıl bitecek

1|0
    0|0
  • Sen bu zekayla harcanıyorsun buralarda 😂😂

1|0
    0|0
  • Olmasa da olur diye bir şey yok. Liderleri olmayan, kafalarına göre gezip tozan bir savaş ordusu gördün mü hiç? Oyuna ciddi katkısı yok dediğin taş oyunun temelini oluşturuyor, bütün oyun onun etrafında dönüyor.

1|0
    0|0
  • tamamen saçmalık. oyun zaten şahı korumak üzerine stratejiler geliştirmek için şah olmasa ne anlamı kalır olsa da olmasa da olur demişsin olmasa nasıl oynayacaktın merak ettim?

1|0
    0|0
  • şimdi piyonlar, atlar, kaleler hepsi birer savunma ve atılım. ama o, gerçek Sen'i temsil ediyor.. hani oyunda da amaçlanan şey, zaten sen'sin:)

1|0
    0|0
  • şah mat demesi havalı diye var o

2|0
    0|0
  • Hayır degil
    Oyun o taşın uzerine kurulu gizli.

1|0
    0|0
  • gereksiz dedigin o taşı koruyorsun farkindaysan bir cok tasini onun icin kaybediyorsun

1|1
    0|0
  • oynamayı bilmiyorum ki

1|0
    0|0
  • Satrançın mantığını çözememişsın bırakta sana saçma gelsin yorma nohutu boşver sen.

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    63
Yükleniyor...