"Köylü milletin efendisidir" cümlesi neye dayanarak söylenmiştir?

Köylüler en alt tabaka kesim olarak kabul gördüler. En alt tabaka kesime bir jest olarak mı söylendi acaba? Çünkü köylüde efendi olacak bir kültürel gelişim söz konusu değil

Güncellemeler:
3ay Cevaplayan herkese teşekkür ederim

0|1
12|19

En İyi Erkek Görüşü

• Köylüleri motive etmek için söylenen bir söz. İnsanlar felsefe yapmayı çok seviyor. İcraat ''0'

1|0
    1|0

En İyi Kız Görüşü

• Tarıma teşvik amaçlı söylenmiş doğru bir söz :)

1|0
    0|0
    • 3ay

Gaza getirme misali :)

• 3ay

Öğrendim ben :) kanuni söylemiş Atatürk de örnek alıp alıntı yapmış. Hikayesi de fena değil.

• 3ay

Tamam seni seçeceğim eig :)

Erkekler Ne Diyor 18

• sosyalizmin savundugu bir şeydir ama bunun hayata geçirilmesi çoktan daha çok zor şuanda fakt bir yerden başlanmalıki o zor olanı başarsn insanlık

0|0
    0|0
  • Efendilik sadece okumuş karizmatik İstanbul türkçesi konuşan kişilere ait bir kavram olarak düşünmekten çıkarının aslında doğru bence Çünkü köylü çiftçidir, asker yetiştirir vatanını milletini canından çok seven köylüdür. Aslına bakarsak köylü olmak şereftir.

0|0
    0|0
  • Ben koyluyum ve bir cogunuzdan daha bilgili, zeki ve pratik oldugumu iddia ediyorum.
    Ki söz su misale dayali soylenmistir;
    İkinci basamaga cikabilmek icin birinci basamaga ihtiyac vardir. 1 yoksa 2 ve 3 te olmayacaktir.

0|0
    0|0
  • köylü üretmezse sen mok yersin o yüzden söylenmiştir

2|0
    0|0
  • köylüye alt tabaka diyen birisi !! sen sehirlisinde noluyo? muhtemelen makyajlı tırnakları ojeli yemek yapmayı bilmeyen birisin.. o alt tabaka dediğin insanlar olmasa Şu an bu ülke olmazdı anan belli ama baban belli olmazdı şehirli kız..

1|0
    0|0
    • 3ay

Olarak kabul gördüler diye yazdım. Yani toplum böyle gördü , ben değil

• 3ay

ne sen nede toplum alt tabaka giremez köylüyü.. ayrıca.. yediğin ne varsa mutfağında o alt tabaka üretiyor. bina düşün temeli o alt tabaka.. temel çökerse şayet bina da kalmaz dışında ki süslü işlemeler de

• Köylü vaktiyle bu milletin kurtuluşu sırasında gerek canını gerek malını gerek toprağını feda etmiştir vatan için. O yüzdendir ki.. Köylü milletin efendisidir.
    Yani efendi olan halktır. Yöneticiler değil..
    Bu söz bunu ifade etmektedir.

0|1
    0|0
    • 3ay

Halk olarak dese daha mantığa otururdu

• 3ay

halk kimdi o sırada? :) Köylüydü. Köylünün halk oluşundan ziyade.. Şehirde yaşayan insanlardan daha çok köylü var idi.
      Köy ozamanlar daha yaygın bir tanımdı insanlar arasında.

• yedigin ekmekten sebzeden meyveden dolayı... sen daha temız daha saglıklı gıdalarla beslenmen ıcın sıcakta veya karda yagmurda calısıp cabalıyor... sen toz böcek veyahut kokuyor dedıgın ne varsa onların ıcınde... o yüzden efendı oluyor...

0|0
    0|0
  • Şehirli olmasa köyülü karnını doyurur. Köylü olmasa manavdan pazardan aldığın sebzeleri kim yetiştircek? Etini Yediğin hayvanları kim beslicrk? Peynirin yağın nerden gelicrk?

0|0
    0|0
  • Üretici oldugu icin

0|0
    0|0
  • Tarımın, hayvancılığın olmadığı ülkelerdeki et, sebze ve meyve ithalatına harcanan paralara bir bakarsan ne denmek istendiğini anlarsın.

0|0
    0|0
  • Köylü üretmese şehirdekiler aç kalır gibi bişi sanırım. Günümüzde mavi yaka olmasa beyaz yaka gotumu yer gibi bişi de olabilir

0|0
    0|0
  • Gururlu ve onurlu oldukları için

0|0
    0|0
  • Köylüler olmasa b*k mu yiyeceksin?

0|0
    0|0
  • Yapinin da en alt tabakasi temel. Bir de boyle düşün. Ayrica "alt tabaka fikrine katilmiyorum"

0|0
    0|0
  • Köylü üretir yetiştirir her ürün köylerden çıkar bunu bilmek gerekir ve bu sebepten söylenmiştir.

0|0
    0|0
  • Köylüler olmasa tarım bugün yerlerde olurdu.

0|0
    0|0
  • ATATÜRK söylediyse doğrudur.

0|2
    0|0
  • Asirlarca seckin osmanlı burokrasisi anadolu insanini kucumsedi hor gordu bu bazi asagilayici ifadelerde bile yer buldu Turk demek kaba tasrali koylu alt tabakadan insanlar demek olarak algilandi oyle davranildi bunda buyuk oranda Turk olmayan devsirme burokrasinin payi yuksektir vatanin kurtulusunu bu koylu temiz ozverili insanlarin guvenini kazanarak saglayan ataturk hem bu sozu hem de ne mutlu Turkum diyene sozunu soylemistir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Onun bir hikayesi var yazayım.

Atatürk Sofya'da askeri görevde iken lüks bir mekanda oturuyor. Mekana bir bulgar köylüsü giriyor. Üstü başı pejmürde, ama oldukça rahat. Garsonlara sipariş veriyor. Garsonlar ise hemen adamı dışarı çıkarmaya çalışıyorlar, onun oraya yakışık olmadığı imasini yapıyorlar. Bulgar köylü ezilmek bir yana sinirleniyor.

"Ne demek! Bütün Bulgaristan benim emegimle doyuyor. Ben burada yemek yiyeceğim, getireceksiniz"

Kendini bu şekilde savunan bu adama karşı garsonlar pes ediyor ve adamı bırakıyorlar. Asker Mustafa Kemal onu uzaktan izliyor ve yanındaki arkadaşına şunları diyor.

"Bizim köylümüzün de böyle bilinçli olması lazım. Bu adam haklı, köylü milletin efendisidir"

Atatürk bu anidan o kadar etkilenmiş ki her yerde anlatmış. Olay budur.

1|1
    0|0
  • “Köylü milletin efendisidir” sözü Kanuni’nindir

Genellikle hatalı bir şekilde Atatürk’e ait olduğu zannedilen “Köylü milletin efendisidir” vecizesi aslında Kanuni Sultan Süleyman’a aittir. Bir gün mahremleriyle görüşürken onlara “Velinimet-i âlem [dünyanın efendisi] kimdir?” diye sormuş. Onlar “Padişah efendimizdir” diye cevap verince Kanuni, “Hayır, dünyanın efendisi reâyadır ki, ziraat ve harâset [çiftçilik] emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisab ettikleri nimetle bizleri it’âm ederler” demiştir. Gördüğünüz gibi tek fark, Kanuni’nin daha evrensel bir tanımlama yapmasındadır.

1|0
    0|0
  • Köylü olmasa aç kalırdın ne kadar kültürel birikime sahip olsan da.. tarım ve hayvancılığın hala baskın olduğu bir toplumda bu sözün söylenmesi çok yerinde.. ithalat ve ihracatta koylunun üretiminin yeri büyüktür

0|0
    0|0
  • O lafİn söylendiği yıllarda köylü kıyafetiyle Ankara Kızılaya girmek bile yasaktı... örnek verecek olursak aşık Veysel Kızılay'dan polis kovalamıştır. Yani çoğu laf gibi sırf laf olsun diye söylenmiştir

0|0
    0|0
  • ha şehirlide kültürel gelişim söz konusu öylemı

0|0
    0|0
    • 3ay

Her şehirli mükemmel diyen yok

• üretici olmasa tüketiciyi kim kalkındırır?

0|0
    0|0
  • Sende herhangi bir konuda görüş sahibi olabilecek kültürel birikim söz konusu değil

0|1
    0|0
  • alt tabaka ne lan

0|0
    0|0
  • Köylü olmasaydı senin o ağzının suları akarak yediğin yemeklerin çoğu olmazdı

0|0
    0|0
  • köydeki adam üniversite bitiren kadar çok şey bilmesede her zaman atik zeki çevik dirde ondan

0|0
    0|0
  • Cunku koylu ekip bicmezse ac kaliriz

0|0
    0|0
Yükleniyor...