Ömer Seyfettin'i bilir misiniz?

Vefatından sonra cenazesi kimsesizlerin cenazeleri gibi Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılmış ve orada görevli Sivaslı bir hademe tarafından karnı yarılarak otopsisi yapılmıştı. Kadavrasının fotoğrafını ise kütüphane memuru çekmiş, etrafında toplananlar ilgisiz nazarlarla fotoğrafçıya bakmışlardı. Halbuki önlerinde yatan edebiyatımızın usta kalemlerinden birinin cenazesiydi. Bu ayıp bize yeterdi.
Bir ikincisini yetiştiremediğimiz Ömer Seyfettin sahipsiz ve yapayalnız ölmüş, cenazesi hastanede kesilip biçilmiş ve arkadaşları bundan çok sonra haberdar olabilmişlerdi. Böyle birşey ancak bizim memlekette olur çünkü bu toplumun sanatla, bilimle, edebiyatla işi yok. Dün de aynıydı bugün de aynı aradan 100 yıl geçti fark var mı sizce? İnanmayan Yusuf Ziya Ortaç'ın Bir Varmış Bir Yokmuş: Portreler adlı kitabındaki ilgili bölüme baksın.
Ümit Bayazoğlu
Güzel ülkemin milli şairlerine gösterdiği özene aşık olmamak elde değil. Gel sen okullarda övün bu yazarla ama öldükten sonra böyle şeyler yap. Ne zaman saygı görecekler ülkemizde sanatçılar acaba?
Ömer Seyfettin'i bilir misiniz?


2|1

Kızlar Ne Diyor 11

Erkekler Ne Diyor 12

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...