Ömer Seyfettin'i bilir misiniz?

Vefatından sonra cenazesi kimsesizlerin cenazeleri gibi Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılmış ve orada görevli Sivaslı bir hademe tarafından karnı yarılarak otopsisi yapılmıştı. Kadavrasının fotoğrafını ise kütüphane memuru çekmiş, etrafında toplananlar ilgisiz nazarlarla fotoğrafçıya bakmışlardı. Halbuki önlerinde yatan edebiyatımızın usta kalemlerinden birinin cenazesiydi. Bu ayıp bize yeterdi.
Bir ikincisini yetiştiremediğimiz Ömer Seyfettin sahipsiz ve yapayalnız ölmüş, cenazesi hastanede kesilip biçilmiş ve arkadaşları bundan çok sonra haberdar olabilmişlerdi. Böyle birşey ancak bizim memlekette olur çünkü bu toplumun sanatla, bilimle, edebiyatla işi yok. Dün de aynıydı bugün de aynı aradan 100 yıl geçti fark var mı sizce? İnanmayan Yusuf Ziya Ortaç'ın Bir Varmış Bir Yokmuş: Portreler adlı kitabındaki ilgili bölüme baksın.
Ümit Bayazoğlu
Güzel ülkemin milli şairlerine gösterdiği özene aşık olmamak elde değil. Gel sen okullarda övün bu yazarla ama öldükten sonra böyle şeyler yap. Ne zaman saygı görecekler ülkemizde sanatçılar acaba?
Ömer Seyfettin'i bilir misiniz?

2|1
12|13

En İyi Kız Görüşü

• Cok acı.. buyuk utanc...

0|2
    0|0
    • 3ay

Tam seni etiketleyecektim.. Görüyorsun da sırf gırgır olsun diye paylaştığım sorulara gelen görüşler bu önemli şahsiyet için gelmedi. Kimse umursamadı bile..

• 3ay

Ama gördüğün gibi ülkemizde hiçbir zaman değer görmeyecek.

• 3ay

Ne yazık ki oyle 😔

En İyi Erkek Görüşü

• Hadi yaa ciddimisin şimdi senden duydum bu bilgiyi.
    Maalesef hiç bir zaman zaten sanatçıda kalmadı etraf soytarı doldu.

0|2
    0|0
    • 3ay

Devlet erkanı has sanatçıları sevmez yalama insanları sever. Keşke ben de ogrenmeseydim.

Kızlar Ne Diyor 11

• Onu tanımamaları çok üzücü. Çocukken ilk onun kitabını okumuştum sanırım "Kaşağı"

0|3
    0|0
  • bu çok üzücü ve utanç verici gerçekten rezillikten başka bişey değil. böyle geri kafalı bir toplumda yaşadığım için utanıyorum

0|2
    0|0
  • Birak sanatkarlari ülkede insanin degeri yok... yazik...

1|2
    0|0
  • Bilirim
    Kitaplarını çok severim
    Bu olay çok üzücü

0|2
    0|0
  • Kimsesiz olduğu için mi kadavra olarak kullanmak istemişler..
    Ne acı ne acı bir tablo

0|1
    0|0
  • Ne kadar çok üzülecekler şimdi fakat bu kafalar hep gereksiz şeye koşar ve beyin yorar.😥

0|2
    0|0
  • Omer Seyfettin'i cok severim uzuldum

0|2
    0|0
  • Sen yakında kitap çıkarırsın

0|1
    0|0
  • Hadi yaaa

0|1
    0|0
  • Ömer seyfettin bir sapıktır.

0|1
    2|2
  • Bilirim sıkıcı yazıları var

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Türkiye kısa hikâyeciliğinin kurucu ismidir. Ayrıca edebiyatta Türkçülük akımının kurucularındandır. Türkçede sadeleşmenin savunucusudur. Kısa ömrüne pek çok eser sığdırmıştır.
    Kendisinden bir alıntı:
    "Türler ancak kuvvetli ve ciddi terakki ile hakimiyetlerini, mevcudiyetlerini muhafaza edebilirler. terakki ise, ilmin, fennin, edebiyatın, hepimizin arasında intişarına vabestedir. Ve bunları neşir için evvela lâzım olan millî ve umumî bir lisandır. Millî ve tabiî bir lisan olmazsa ilim, fen, edebiyat yine bugünkü gibi muamma halinde kalacaktır. Asrımız terakki asrı, mücadele ve rekabet asrıdır."

0|3
    0|0
  • Devletin Atatürk'ten sonra Ismet ınönü donemi de dahil sanat ve bilime dair bir politikası olmadı. Bu durumların yaşanması bizimkisi gibi ülkelerde oldukça normal.

0|1
    0|0
  • bilirim kitaplarını okudum kaşağı forsa perili köşk okudum

0|2
    0|0
  • Türk milleti nihilisttir. sanat edebiyat hiçtir. sadece hayatta kalmak ve yarattiklara tanriya inanmak isterler dahasi yoktur.

0|1
    0|0
  • Yazık

0|1
    0|0
  • Bilirim kitaplarını okudum.

0|1
    0|0
  • onu ilk okulda kaşağı romanıyla tanımıştım tekrara hatırlattın teşekkürler

0|2
    0|0
  • evet çok üzücü oldu sonu

0|1
    0|0
  • İlk okulda kitaplarını çalıyoduk kitabevine satıyoduk a. k :D

0|1
    1|0
  • heye

0|1
    0|0
  • Bu fotoğraf gerçekmi acaba

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...